Opublikowano
2019-09-27 09:00
Licencja
Wolna licencja

Andrzej Perepeczko – „Jędruś. Chłopak ze Lwowa” – recenzja i ocena

Jak zachęcić najmłodszych do poznawania historii? „Jędruś. Chłopak ze Lwowa” to najlepsza odpowiedź na to pytanie.


Andrzej Perepeczko – „Jędruś. Chłopak ze Lwowa” – recenzja i ocena

„Jędruś. Chłopak ze Lwowa” - Andrzej Perepeczko - okładka Tytuł: „Jędruś. Chłopak ze Lwowa”
Autor: Andrzej Perepeczko
Ilustrator: Magdalena Pilch
Wydawnictwo: Literatura
Kategoria wiekowa: 8+
Liczba stron: 144
Premiera: 2019-09-06
Wymiary: 16.5 × 23.5
Oprawa: okładka twarda
EAN: 9788376727165
Cena: 26,90 zł
Kup ze zniżką!

Ocena naszego recenzenta: 10/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Andrzej Perepeczko urodził się w 1930 roku we Lwowie. W czasie wojny służył m.in. w Szarych Szeregach. Po wojnie trafił do Gdańska, a następnie pływał na okrętach. W wyniku represji politycznych w okresie stalinizmu został wysiedlony z Trójmiasta, do którego powrócił po odwilży październikowej. Wówczas to powrócił do służby na statkach, a także podjął pracę naukową na Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni. Jest autorem licznych publikacji poświęconych tematyce morskiej, a także książek dla dzieci i młodzieży. Młodsi czytelnicy mogą kojarzyć go jako autora cyklu opowieści o Dzikiej Mrówce.

Małgorzata Strękowska-Zaremba, Joanna Zagner-Kołat – „Królewskie życie królów” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Recenzowana publikacja, „Jędruś. Chłopak ze Lwowa” to opowieść o beztroskiej, ale utraconej młodości. Główny bohater książki, rezolutny chłopiec, poznaje historię Polski wsłuchując się w opowiadania starszych, zwłaszcza ukochanego dziadka, który cierpliwie uczy go dziejów Polski, pokazuje miasto wraz z jego wspaniałymi i unikalnymi zabytkami. W ten sposób odkrywa przed nim żywą historię, która bynajmniej nie jest zaklęta w martwych pomnikach i starych książkach.

Wkrótce jednak Jędrek przekona się, że historia wezwie do odpowiedzi także jego. A on sam będzie musiał zdawać prawdziwy egzamin z życia w czasie II wojny światowej jako tułacz a później jako członek Szarych Szeregów Armii Krajowej. Bezwzględny los dopisał do tego swój powojenny epilog, który Perepeczko jedynie sygnalizuje na samym końcu. Zwykła, a zarazem niezwykła historia.

Jednak opowieść Andrzeja Perepeczki jest oryginalna z zupełnie innego powodu. Jest to bowiem autobiografia autora opowiedziana dla młodszych odbiorców. Tym razem to autor, książkowy Jędruś, zmienia się w dziadka, który cierpliwie i mądrze przekazuje to, czego nauczył się od swoich najbliższych.

I gdybym się kiedyś urodzić miał znów... Tylko we Lwowie!

Nostalgiczna opowieść o beztroskim dzieciństwie brutalnie przerwanym przez wybuch II wojny światowej. Nie tylko dla najmłodszych. Ba! Dla całej rodziny!Czytaj dalej...


Z recenzowanej pozycji wyziera tęsknota za starym światem. Autor odtwarza portrety swoich rodziców, dziadka i napotkanych osób, prezentując je w formie gawędy. I właśnie ten rodzaj autobiografii porusza w szczególny sposób.

Książka jest skierowana do najmłodszych czytelników (wydawca sugeruje, że jest odpowiednia dla ośmiolatków), jednak spodobać się może także rodzicom i dziadkom, którzy wspólnie z nimi zasiądą do lektury. Bo opowieść Perepeczki nie jest wyłącznie sentymentalnym powrotem do ukochanego i utraconego miasta, ale stanowi przede wszystkim wspomnienie beztroskiego dzieciństwa spędzonego w poczuciu bezpieczeństwa i w gronie najbliższych.

Wydawnictwo Literatura przyzwyczaiło nas do znakomitej jakości wydawanych książek. Tak jest i tym razem. Duża czcionka ułatwi lekturę starszym i młodszym podczas wspólnego czytania. Pracę wzbogacają piękne ilustracje Magdaleny Pilch oraz zdjęcia archiwalne autora z czasów jego dzieciństwa i młodości. Dzięki nim „Jędruś…” przemienia się w coś na kształt albumu pamiątkowego Andrzeja Perepeczki.

Katarzyna i Paweł Ziemniccy – „Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Książka autentycznie bawi i wzrusza. Dla rodziców i dziadków będzie stanowić bezcenną „ściągawkę”, która uczy, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o naszej historii. Niestety dzisiaj w rodzinach coraz rzadziej słyszy się podobne rozmowy…

Muszę przyznać, że rzadko zdarzają się tak dobre książki dla dzieci i młodzieży, jak „Jędruś. Chłopak ze Lwowa”. Bez najmniejszych wątpliwości będzie świetnym pomysłem na prezent. W mojej opinii pozycja absolutnie obowiązkowa, a zarazem doskonała lekcja patriotyzmu dla wszystkich. Nie tylko dla najmłodszych.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Andrzeja Perepeczki „Jędruś. Chłopak ze Lwowa” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Gość: Kl |

Plywal na okretach.....potem wrocil na statki......Niebywale ale autor wyraznie nie rozumie znaczenia slow okret i statek.....Odpowiedz
Marek Chrzanowski

Z wykształcenia historyk, z pasji politolog. Miłośnik książek i kultury francuskiej.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org