Anna G. Kister – „Wstyd. Krótka historia komunizmu w Polsce do 1945 r.” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-04-01, 09:00
wolna licencja
Czy warto sięgnąć po najnowszą publikację prezentującą historię komunizmu na ziemiach polskich przed 1945 rokiem?
reklama

Anna G. Kister – „Wstyd. Krótka historia komunizmu w Polsce do 1945 r.” – recenzja i ocena

Anna G. Kister
„Wstyd. Krótka historia komunizmu w Polsce do 1945 r.”
nasza ocena:
7/10
cena:
34,00 zł
Wydawca:
Wydawnictwo LTW
Rok wydania:
2019
Okładka:
miękka
Liczba stron:
230
ISBN:
9788375655858

Po II wojnie światowej Polska znalazła się w orbicie wpływów sowieckich. Chociaż – jak miał kiedyś powiedzieć Stalin – „łatwiej jest osiodłać krowę, niż wprowadzić komunizm w Polsce”, to Sowieci zdołali podporządkować sobie nasz kraj. Przy wydatnej pomocy Armii Czerwonej, NKWD i „radzieckich doradców” komuniści przejęli w Polsce władzę na długie czterdzieści pięć lat. Na temat dziejów Polski pod rządami komunistów istnieje już obszerna literatura. Czy jednak równie dobrze znamy historię ruchu komunistycznego w Polsce przed wybuchem II wojny światowej?

Jeśli chcemy usystematyzować swoją wiedzę w tym zakresie, sięgnijmy po książkę pod tytułem „Wstyd. Krótka historia komunizmu w Polsce do 1945 r.” Opatrzona jest ona dopiskiem „tylko dla dorosłych”. Publikacja ta ukazała się nakładem wydawnictwa LTW. Jej autorką jest Anna Kister. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w latach osiemdziesiątych zaangażowana w działalność antykomunistyczną.

Jak autorka pisze we wstępie, „książka ta pokazuje długą drogę, jaką polscy komuniści przeszli, zanim zasiedli w rządowych fotelach oraz oświetla ich rzeczywiste motywacje, cele i metody jakimi się posługiwali. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, kiedy na skutek wielu sofistycznych wolt skropionych naukowym sosem niektórym publicystom i badaczom udaje się przedstawić komunizm jako rodzaj polskiego patriotyzmu”. Anna Kister przypomina, że „komunizm, jako system sprawowania władzy odpowiedzialny za masowe był zagrożeniem, a nie alternatywą dla ludzkości”. Stwierdza także – nieco ironicznie – że partia komunistyczna rozrastała się „przez rozmnażanie”.

Książka szczegółowo omawia wszystkie aspekty działalności polskich komunistów do roku 1945. Zawiera nazwiska i biogramy najbardziej istotnych działaczy i funkcjonariuszy. Wiele z tych biogramów kończy się tak samo – „rozstrzelany na rozkaz Stalina w ramach tzw. wielkiej czystki”.

reklama

Lektura książki uświadamia nam jedno – komuniści nigdy nie byli patriotami w naszym rozumieniu tego słowa. Bojkot pierwszych wyborów do Sejmu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i działalność antypaństwowa doprowadziła do delegalizacji partii komunistycznej przez polskie władze w 1919 roku. Paradoksem jest, że wskutek tej decyzji, a w konsekwencji aresztowań za nielegalną działalność, wielu polskich komunistów ocaliło życie. Siedząc w polskich więzieniach nie zostali zgładzeni przez Stalina podczas wielkiej czystki w latach trzydziestych.

Książka Anny Kister to pozycja, która przypadnie do gustu osobom zainteresowanym historią komunizmu w Polsce. Dość powiedzieć, że autorka porusza takie zagadnienia, jak udział polskich komunistów w rewolucji bolszewickiej, ich stosunek do niepodległości Polski oraz postawy podczas wojny polsko-bolszewickiej. Opisuje proces szkolenia polskich komunistów w ZSRR w latach 1918–1938. Pisze o rozwiązaniu KPP oraz o organizacjach, które miały być zalążkiem nowej partii komunistycznej.

Czego mi zabrakło? Przede wszystkim bibliografii. Co prawda autorka w poszczególnych rozdziałach zawarła przypisy, nie otrzymaliśmy jednak zebranej osobno bibliografii, co w takiej pracy należy uznać za błąd. Ponadto niektórych fragmentach Kister snuje hipotezy, używa trybu przypuszczającego, nie podpierając się żadnymi innymi publikacjami czy tekstami źródłowymi. Pisząc o wycofaniu Wandy Wasilewskiej ze składu Centralnego Biura Komunistów Polskich w czterech zdaniach cztery razy używa słowa „podobno”. Trochę to razi, zwłaszcza że mówimy o pracy naukowej. Wydaje się także, że w książce mogły obficiej zostać przywołane teksty źródłowe.

Jednak tych kilka uwag w niczym nie zmienia mojego generalnego osądu. Anna Kister napisała ciekawą książkę, szczegółowo opisując podjętą problematykę. „Wstyd. Krótka historia komunizmu w Polsce do 1945 r.” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników tematu. Nie tylko „dla dorosłych”.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Anny G. Kister – „Wstyd. Krótka historia komunizmu w Polsce do 1945 r.”!

reklama
Komentarze
o autorze
Wojciech Sobański
Absolwent Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na kierunku teologia. Do jego zainteresowań należy teologia, aktualne wydarzenia z życia Kościoła. Nade wszystko jest jednak pasjonatem historii, szczególnie dziejów Polski po roku 1945, aż do czasów współczesnych. Z zainteresowaniem śledzi wydarzenia na polskiej scenie politycznej. Miłośnik dobrych biografii.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone