Autor: Łukasz Grzesiczak
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Polska, Europa Wschodnia, Europa
Opublikowany: 2010-05-05 13:13
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Apel o nowe otwarcie w stosunkach polsko-rosyjskich

Mamy nadzieję na nowe otwarcie w obustronnych relacjach - apelują sygnatariusze listu „9 maja. Pamięć i Pojednanie”.
REKLAMA
Wisława Szymborska - obok innych osób ze świata kultury, polityki i nauki - podpisała apel "9 maja. Pamięć i Pojednanie"
  • Po smoleńskiej katastrofie z 10 kwietnia 2010 roku naród rosyjski w szczery i ujmujący sposób wyraża swą solidarność z narodem polskim. Okazywane przez Rosjan współczucie, chęć niesienia pomocy, a także gotowość do rozpoczęcia dyskusji o tragicznych wydarzeniach naszej wspólnej historii, dają nadzieję na nowe otwarcie w obustronnych relacjach – czytamy w liście „9 maja. Pamięć i Pojednanie”, który można znaleźć między innymi na stronie "www.9maja.pl":www.9maja.pl oraz na Facebooku.
  • W uznaniu tej solidarności 9 maja zapalmy znicze na cmentarzach żołnierzy radzieckich, na grobach Rosjan i przedstawicieli innych narodowości, którzy również zginęli daleko od domu, daleko od bliskich. Nie chcemy relatywizowania historii. Apelujemy jedynie, by w imię pamięci o tych wszystkich, którzy zginęli tragicznie, narodziło się pojednanie pomiędzy Polska i Rosją – apelują osobistości ze świata polskiej kultury, polityki, nauki i dziennikarstwa. Wśród sygnatariuszy apelu są między innymi: Jerzy Baczyński, prof. Agata Bielik-Robson, ksiądz Adam Boniecki, Włodzimierz Cimoszewicz, Rafał Dutkiewicz, Adam Michnik, Daniel Olbrychski, Wisława Szymborska i arcybiskup Józef Życiński.
  • To tylko gest, ale gesty są ważne. Efektem tej katastrofy lotniczej może być pojednanie polsko-rosyjskie, może ten list przybliży nas do niego – powiedziała dla Histmag.org sygnatariuszka listu profesor Magdalena Środa.

Wokół obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy