„Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 90-lecie powrotu Polski nad Bałtyk” – recenzja i ocena

opublikowano: 2011-01-25 16:03
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
„Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 90-lecie powrotu Polski nad Bałtyk” to niezwykle cenny zbiór dokumentów doskonale obrazujący dokonania jednego z ważniejszych polityków międzywojennej Polski.
REKLAMA
„Archiwum Morskie Eugeniusza Kwiatkowskiego. W 90-lecie powrotu Polski nad Bałtyk”
cena:
49,00 zł
Wydawca:
Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusz Kwiatkowskiego w Gdyni
Okładka:
twarda
Liczba stron:
450
ISBN:
978-83-62215-00-3

Książka została wydana w 2009 r. za pośrednictwem Wydawnictwa Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni, zaś za wybór i opracowanie dokumentów odpowiada Marian M. Drozdowski. Oprawiona w twardą okładkę praca składa się z dziewięciu rozdziałów i liczy sobie 462 strony. Zawarto w niej ponad 120 dokumentów, które powstały w latach 1920-2009. Są to głównie teksty autorstwa Eugeniusza Kwiatkowskiego, ale też i innych osób: polityków, wojskowych, pisarzy i poetów. Dotyczą one polskiej polityki gospodarczej, początków portu w Gdyni oraz recepcji myśli Eugeniusza Kwiatkowskiego w czasach obecnych. Redaktor pracy od wielu lat zajmuje się postacią Eugeniusza Kwiatkowskiego i fakt ten jest gwarancją wysokiego poziomu merytorycznego zbioru. Warto także podkreślić, iż spora część zawartych w pracy materiałów nigdy nie była publikowana.

Pierwszy rozdział pracy obejmuje mniej więcej lata 1920-1926, a więc czas, gdy rodziła się polska morska myśl gospodarcza. Kolejny rozdział to zarys biografii Eugeniusza Kwiatkowskiego pióra redaktora pracy. Niezwykle ciekawy jest rozdział trzeci, który skupia się na okresie, gdy Eugeniusz Kwiatkowski sprawował funkcję ministra przemysłu i handlu, po nim następuje część czwarta poświęcona okresowi 1930-1935 oraz piąta, która obejmuje lata 1935-1939. Rozdział szósty skupia się na działalności Eugeniusza Kwiatkowskiego tuż po wojnie, zaś siódmy, wymownie zatytułowany „Milczenie”, poświęcony został okresowi jego politycznej banicji. Część ósma zawiera głównie listy kondolencyjne oraz dokumenty upamiętniające tytułową postać. Rozdział dziewiąty to projekt uchwały sejmowej z okazji 90. rocznicy powrotu Polski nad Bałtyk. W kontekście aktualnych wydarzeń w polskiej gospodarce, warto zacytować pierwszy z jej postulatów: „Sejm oczekuje od Rządu RP i polskich posłów w Parlamencie Europejskim prowadzenia polityki zmierzającej do ochrony polskiego przemysłu stoczniowego i rybołówstwa morskiego.”

Jak już wyżej wspomniano w pracy zawarte zostały teksty wielu osób związanych z polityką morską i gospodarczą, dzięki temu czytelnik ma możliwość spojrzenia na osobę polityka oczyma mu współczesnych. Ponadto, krok ten zdecydowanie uatrakcyjnił publikację, tworząc z niej jednocześnie niezwykle interesujący zbiór źródeł do studiowania zagadnień związanych z osobą Eugeniusza Kwiatkowskiego oraz historią gospodarczą Polski. Wiele z prezentowanych w niej tekstów ustaw (np. Ustawa z dnia 23 września o budowie portu w Gdyni) czy przemówień (np. Przemówienie na zebraniu Pomorskiej Rady Gospodarczej z 1939 r.) bądź też innych dokumentów (artykuł Tadeusza Kazimirskiego „O morskie horyzonty myślowe” z 1947 r.) to niezwykle ważne źródła do badania tej tematyki. Jestem przekonany, że praca ta musi znaleźć się w biblioteczce osób zainteresowanych opisywaną tematyką. Moim zdaniem w „Archiwum Morskie...” powinny zostać także zaopatrzone biblioteki szkolne oraz uniwersyteckie, bowiem praca ta może wspomóc proces nauczania.

Korekta: Wioleta Mierzejewska

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jędrzej Jednacz
Magister historii, absolwent Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Interesuje się dziejami Polski na morzu oraz historią Pomorza Gdańskiego ze szczególnym uwzględnieniem rodzinnej Gdyni. W kręgu jego zainteresowań znajduje się także historia architektury, ochrona zabytków oraz muzealnictwo. Społeczny opiekun zabytków oraz członek Sekcji Historyczno-Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. Interesuje się także fotografią. Prowadzi blog pod adresem http://fotogdynia.blogspot.com

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone