Arthur Rackham: człowiek, który zilustrował baśnie naszego dzieciństwa [GALERIA]

opublikowano: 2022-06-01 09:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Każdy człowiek, gdzieś głęboko w duchu nosi pierwiastek dziecka, z którego nigdy nie wyrośnie. Baśnie, bajki, legendy czy ludowe gawędy posiadają moc cofania się w czasie i przywracania beztroskich lat dzieciństwa. W tym miejscu możemy się pochylić nad twórczością Arthura Rackhama – człowieka, który z baśniowej ilustracji stworzył niepowtarzalną sztukę.
REKLAMA

Zobacz także:

Arthur Rackham (1867–1939) był jedną z najwybitniejszych postaci złotego wieku brytyjskiej ilustracji książkowej. W swojej twórczości wykorzystywał głównie technikę pióra i tuszu, które łączył z akwarelą. Jego wyraźna kreska potrafiła scalić realizm otaczającej go rzeczywistości z światem fantazji, w którym świetnie się odnajdywał. Początkowo pracował jako urzędnik, ale w wieku 18 lat rozpoczął studia w Lambeth School of Art. W 1892 roku porzucił pracę w administracji i zatrudnił się w Westminster Budget jako reporter i ilustrator. Rok później jego ilustracje pojawiły się w pierwszej książce. Z początkiem XX wieku, jego prace zaczęły się ukazywać na wystawach dzieł sztuki w galerii Leicester. W 1906 roku Arthur Rackham zdobył złoty medal na Międzynarodowej Wystawie w Mediolanie, a następne złoto odebrał w 1912 roku w Barcelonie. W 1914 roku mógł poszczycić się swoimi pracami w paryskim Luwrze. Liczne nagrody i innowacyjny styl przyniosły mu sławę i uznanie, a jego prace cieszą się popularnością do dzisiaj.

Polecamy e-book Michała Rogalskiego – „Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”

Michał Rogalski
„Bohaterowie popkultury: od Robin Hooda do Rambo”
cena:
Wydawca:
Michał Świgoń PROMOHISTORIA (Histmag.org)
Liczba stron:
87
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-06-8
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Natalia Stawarz
Doktorantka w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła również historię na tej samej uczelni. Interesuje się historią i kulturą Dalekiego Wschodu, zwłaszcza Japonii. W zakres jej zainteresowań wchodzi również historia kultury duchowej oraz historia XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem okresu dwudziestolecia międzywojennego. W wolnych chwilach poświęca czas na literaturę, seriale i naukę japońskiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone