Assasin’s Creed: Discovery Tour – wirtualna wycieczka po historii
Pomijając toczącą się na tle wielkich historycznych wydarzeń walkę pomiędzy bractwem Asasynów a zakonem Templariuszy, Ubisoft zawsze starało się w jakiś sposób przybliżyć graczom realia historyczne epoki, w których rozgrywała się dana część gry. I już za te próby twórcom należy się uznanie. Zazwyczaj forma ta przybierała nienachalną postać krótkich notatek na temat historycznego miejsca, postaci, czy kluczowego wydarzenia. Historia w serii Assasin’s Creed zawsze stanowiła tylko (albo aż) tło dla głównej fabuły. Gracz spotykał na swojej drodze historyczne sylwetki i miejsca i brał udział historycznych wydarzeniach. Jednak zawsze te historie były przez grę wzbogacane o ten główny, fantastyczny wątek, przez który w ogóle pojawiały się na naszej drodze. Wspomniana forma notatek, była próbą przybliżenia graczom historii bez tzw. „wspomagania”. W miarę postępów w grze lista lokacji, zdarzeń i sylwetek robiła się długa. Być może za długa. Można się było spodziewać, że nawet gracze zainteresowani historią, ostatecznie stracą zainteresowanie długą listą notatek. W końcu nie po to sięgają po grę, by czas dla niej poświęcony spędzić na czytaniu. Tu z nowym pomysłem zjawia się Ubisoft, który do wydanej w 2017 r. Assasin’s Creed Origins zaprezentował dodatek pt. Discovery Tour.
Discovery Tour: Ancient Egypt – pierwsze kroki wirtualnej podróży
Wydany 20 lutego 2018 r. dodatek prezentuje całkowite odmienne podeście do warstwy historycznej w serii. Otrzymujemy grę pozbawioną fabuły, walki i elementów fantastycznych, a za to otrzymujemy wirtualną podróż po starożytnym Egipcie za czasów Kleopatry VII. Gracz przejmuje kontrolę nad jedną z 25 dostępnych postaci. Owe postacie należą do różnych warstw społecznych i etnicznych zamieszkujących ówczesny Egipt. Twórcy przygotowali dla nas 75 wycieczek podzielonych na 5 kategorii: Egipt, Aleksandria, Codzienne życie, Romanse i Piramidy. Trasę wycieczek możemy przemierzać pieszo, łodzią, bądź na wierzchowcu. W jej trakcie zatrzymujemy się na stacjach, na których zapoznajemy się z informacjami na określony temat. Oprócz słowa pisanego i mówionego, treść urozmaicana jest przez różnego rodzaju ikonografię. O merytoryczną stronę projektu dbali zewnętrzni konsultanci w postaci historyków, egiptologów i archeologów.
Twórcy starali się by edukacyjna podróż po starożytnym Egipcie nie stała się nużąca. Dlatego zadbali o szereg ułatwień i urozmaiceń. Egipt możemy podziwiać (oprócz klasycznego widoku zza pleców postaci) zarówno z perspektywy pierwszoosobowej, jak i z lotu ptaka. Ścieżka wycieczki jest podświetlona, a podróżowanie przyspiesza system szybkiej podróży. Projekt wzbudził dużą ciekawość i należy go odbierać jako olbrzymi krok w stronę interaktywnej edukacji. Twórcy nie spoczęli jednak na laurach.
Discovery Tour: Ancient Greece – bo wiedzę trzeba testować
Edukacyjna podróż nie zakończyła się na ptolemejskim Egipcie. 10 Września 2019 r. Ubisoft wypuścił Discovery Tour dla kolejnej odsłony serii czyli Assasin’s Creed Odysey. Tym razem produkcja przenosi nas do starożytnej Grecji, rozdartej wojną między zdominowanym przez Ateny Związkiem Morskim a Związkiem Peloponeskim, na którego czele stała Sparta. Zmieniła się nie tylko czasoprzestrzeń, ale i sam tryb edukacyjny.
Myśl przewodnia pozostaje niezmieniona. Discovery Tour to świat pozbawiony wątków fabularnych i walki, ale za to naszpikowany wiedzą. Oprócz całej Grecji kontynentalnej gracze mają możliwość eksploracji basenu morzą egejskiego wraz z jego licznymi wyspami. Znowu przejmujemy kontrolę nad jedną z postaci, lecz tym razem mamy ich do wyboru aż 35. Rdzeniem projektu są wycieczki podzielone na bloki tematyczne: Sławne miasta, Bitwy i wojna, Polityka i filozofia, Sztuka, religia i mity. W rolę przewodników/towarzyszy wcielają się historyczne postacie np. Herodot, zwany ojcem historii, czy sławny król Sparty, Leonidas. Tym razem, zdobytą wiedzę możemy przetestować, rozwiązując quizy, które przygotowano dla każdego bloku tematycznego
Discovery Tour: Viking Age – koniec z wycieczkami!
Ostatni jak (jak na razie) tryb Discovery Tour, twórcy zaprezentowali 19 września 2021 r. w ramach dodatku do Assasin’s Creed Valhalla, który przenosi nas do Anglii i Skandynawii w IX w., w sam środek epoki wikingów. W przepadku najnowszego trybu edukacyjnego, twórcy zaprezentowali nam zupełnie inną filozofię nauczania niż to miało miejsce w poprzednich dwóch odsłonach. Zamiast usuwać rozgrywkę z Discovery Tour, Ubisoft postanowił ją do niego dodać. Oczywiście w odpowiednio okrojonej i zmodyfikowanej wersji. Tym samym, nie doświadczymy już standardowych wycieczek z przewodnikiem, które stanowiły dotąd rdzeń trybu edukacyjnego. Bądź co bądź bierne zwiedzanie, czytanie i słuchanie narratora zostało zastąpione przez aktywne wykonywanie różnych zadań.
By poznać IX wieczną Anglię i Skandynawię o podszewki, gracz wciela się w cztery postacie, pochodzące z kompletnie różnych środowisk: króla Wessexu Alfreda Wielkiego, wikińskiego kupca Thorsteinna, Gunhildę zajmującą się produkcją żagli i anglosaskiego zakonnika Earlika. Dla każdego protagonisty przewidziany jest zestaw zadań, który ma nam przybliżyć historię z różnych perspektyw. Ze strony Anglosasów i ze strony wikingów, ze strony rzemieślników i kupców, oraz ze strony duchowieństwa. Tryb edukacyjny został więc sfabularyzowany. Nie rozstajemy się jednak całkowicie z formą wycieczki. W czasie eksploracji świata wciąż będziemy natrafiać na stacje, które w sposób już nam znany, będą omawiać konkretne zagadnienia.
Tak, jak w przypadku poprzednich części, rozgrywka pozbawiona jest przemocy, a gracz może przemieszczać się po otwartym świecie na wiele sposobów. Nad merytoryczna stroną produkcji czuwało wielu historyków, archeologów i innych przedstawicieli świata nauki.
Wartościowa inicjatywa
Całość projektu Discovery Tour oceniam bardzo pozytywnie, a jeszcze większe wrażenie robi nam mnie fakt, że inicjatywie poświęconej edukacji historycznej Ubisoft poświęca coraz więcej czasu i uwagi, rozbudowując oraz modyfikując Discovery Tour. Wraz z rozwojem projektu, widać też zwiększenie nacisku na Tryb Edukacyjny jako pomocniczego narzędzia w placówkach edukacyjnych. Ubisoft stworzył osobną stronę internetową, w całości poświęconą Discovery Tour, gdzie oprócz podstawowych informacji i możliwości nabycia, oferuje nauczycielom i uczniom pomoc dydaktyczną, udostępniając im materiały pomocnicze, oraz podręcznik programowy, współtworzony z Uniwersytetem McGilla.
Największym minusem projektu, z punktu widzenia polskiego odbiorcy, jest brak pełnej polskiej wersji językowej, co zapewne zniechęciło wielu potencjalnych odbiorców, którzy przestraszyli się perspektywy przyswajania dużej ilości treści w obcym języku. Mając nadzieję na rozbudowanie wersji językowych, pozostaje mi tylko polecić wszystkim tryb Discovery Tour w każdej jego odsłonie i z niecierpliwością czekać na wieści o przyszłych projektach, licząc, że Discovery Tour stanie się furtką dla większej i aktywniejszej obecności historii w przestrzenni publicznej.