„Burza we Lwowie” – nowa wystawa w Muzeum Armii Krajowej

22 lipca w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie otwarta zostanie wystawa „Burza we Lwowie”, przedstawiająca udział AK w wyzwolenie miasta „zawsze wiernego”. Histmag.org jest patronem medialnym ekspozycji.

Ekspozycja przypomni walkę akowców na południowo-wschodnich Kresach II Rzeczypospolitej - ziemiach, które po II wojnie światowej znalazły się poza granicami Polski. Zwiedzający zapoznają się z dramatycznymi losami Polaków na terenach pod dwiema okupacjami: sowiecką i niemiecką. Poznają również historie związane z rozwojem konspiracji cywilnej i wojskowej, walkami z ukraińskimi nacjonalistami, przebiegiem walk w czasie akcji „Burza” na całym Obszarze Lwowskim AK (Lwów, Stanisławów i Tarnopol), wyzwoleniem miasta w lipcu 1944, aż po tragiczny epilog – rozbrojenie żołnierzy lwowskiej konspiracji przez Sowietów. Część z pokazywanych na wystawie zdjęć i eksponatów – pochodzących m.in. ze zbiorów Kombatantów Lwowskiej Armii Krajowej – nie była nigdy wcześniej prezentowana publicznie. Wystawie planszowej oraz pamiątkom historycznym (elementy umundurowania, broń, odznaczenia) towarzyszyć będzie aranżacja, która pozwoli poczuć realia życia w okupowanym Lwowie. Partnerami projektu są: Środowisko Żołnierzy Armii Krajowej Obszaru Lwowskiego im. „Orląt Lwowskich” oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe – informują twórcy ekspozycji.

Zobacz też:

Otwarcie wystawy odbędzie się 22 lipca o godz. 17:00 w siedzibie Muzeum AK przy ul. Wita Stwosza 12. Będzie ją można oglądać do 21 września.

Walki o Lwów w lipcu 1944 r. (fot. udostępniona przez Muzeum AK w Krakowie).

Ekspozycja jest kontynuacją prezentowanej na początku roku wystawy „Burza zaczęła się na Wołyniu”.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy