Opublikowano
2009-09-26 11:41
Licencja
Prawa zastrzeżone

Co siódmy Niemiec chce z powrotem muru

Na dwa miesiące przed 20 rocznicą upadku muru berlińskiego instytut Forsa, prestiżowy ośrodek specjalizujący się w badaniach opinii publicznej, zapytał 1002 mieszkańców Niemiec czy chcieliby powrotu muru berlińskiego i podziału kraju na dwie części. Za taką opcją opowiedziało się 16% przebadanych Niemców z zachodu i 10% ze wschodu.


Niezadowolenie Niemców z zachodu to przede wszystkim efekt konieczności płacenia „podatku solidarnościowego”, który w ostatnich 2 dekadach przeznaczano na odbudowę byłej NRD. Przez 20 lat w nowe landy RFN wpompowano łącznie 1,2 biliona euro. Część Niemców ze wschodu także czuje się rozczarowana – zarobki na wschodzie są wciąż znacznie niższe niż w landach zachodnich i wynoszą tylko ok. 80% tamtejszych. Wysoka stopa bezrobocia doprowadziła do wyludnienia niektórych obszarów. Łącznie populacja wschodnich landów zmniejszyła się od 1990 roku o około 2 miliony.

20 lat temu go rozbierali. Teraz co siódmy chciałby przynieść tu cegły z powrotem...

55% Niemców wierzy, że resentymenty pozwoliłoby załagodzić zniesienie „podatku solidarnościowego”. 50% jest zdania, że do zmniejszenia skali rozczarowania doprowadziłoby podniesienie pensji mieszkańców wschodu.

Warto nadmienić, że skala rozczarowania zjednoczeniem jest coraz mniejsza, przynajmniej na zachodzie. W takim samym sondażu przeprowadzonym w 2004 roku za powrotem do podziału kraju opowiedziało się 25% Niemców z zachodu. Na wschodnie opinie były podobne, co obecnie – z powrotem muru berlińskiego chciało 12%. Inne badanie dotyczące procesu reunifikacji Forsa przeprowadziła na przełomie 2008 i 2009 roku. Wówczas 1/4 respondentów z byłego NRD stwierdziła, że żyje im się gorzej niż przed 1989 rokiem. Pisaliśmy o tym sondażu na początku stycznia.

Źródła: History Today, Reuters, World Affairs Board

Zobacz też

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy

Odnośnie komentarza kolegi Sidorskiego pod tekstem \"Niemcy żałują zjednoczenia\" w styczniu - myślę, że to badanie stanowi przykład, że można mówić nie tylko o \"rozczarowaniu\", ale też \"żałowaniu\". Tym razem jasno zadano pytanie, czy respondent chciałby powrotu do sytuacji sprzed 1989 roku.



Odpowiedz
Kamil Janicki

Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Prawa zastrzeżone – ten materiał jest chroniony przez przepisy prawa autorskiego.

Kopiowanie, przedrukowywanie (poza dozwolonymi prawnie wyjątkami) wyłącznie za zgodą redakcji: redakcja@histmag.org