Co siódmy Niemiec chce z powrotem muru

opublikowano: 2009-09-26 09:41
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Na dwa miesiące przed 20 rocznicą upadku muru berlińskiego instytut Forsa, prestiżowy ośrodek specjalizujący się w badaniach opinii publicznej, zapytał 1002 mieszkańców Niemiec czy chcieliby powrotu muru berlińskiego i podziału kraju na dwie części. Za taką opcją opowiedziało się 16% przebadanych Niemców z zachodu i 10% ze wschodu.
REKLAMA

Niezadowolenie Niemców z zachodu to przede wszystkim efekt konieczności płacenia „podatku solidarnościowego”, który w ostatnich 2 dekadach przeznaczano na odbudowę byłej NRD. Przez 20 lat w nowe landy RFN wpompowano łącznie 1,2 biliona euro. Część Niemców ze wschodu także czuje się rozczarowana – zarobki na wschodzie są wciąż znacznie niższe niż w landach zachodnich i wynoszą tylko ok. 80% tamtejszych. Wysoka stopa bezrobocia doprowadziła do wyludnienia niektórych obszarów. Łącznie populacja wschodnich landów zmniejszyła się od 1990 roku o około 2 miliony.

20 lat temu go rozbierali. Teraz co siódmy chciałby przynieść tu cegły z powrotem...

55% Niemców wierzy, że resentymenty pozwoliłoby załagodzić zniesienie „podatku solidarnościowego”. 50% jest zdania, że do zmniejszenia skali rozczarowania doprowadziłoby podniesienie pensji mieszkańców wschodu.

Warto nadmienić, że skala rozczarowania zjednoczeniem jest coraz mniejsza, przynajmniej na zachodzie. W takim samym sondażu przeprowadzonym w 2004 roku za powrotem do podziału kraju opowiedziało się 25% Niemców z zachodu. Na wschodnie opinie były podobne, co obecnie – z powrotem muru berlińskiego chciało 12%. Inne badanie dotyczące procesu reunifikacji Forsa przeprowadziła na przełomie 2008 i 2009 roku. Wówczas 1/4 respondentów z byłego NRD stwierdziła, że żyje im się gorzej niż przed 1989 rokiem. Pisaliśmy o tym sondażu na początku stycznia.

Źródła: History Today, Reuters, World Affairs Board

Zobacz też

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone