Daisy Ferrein – „Księżniczki z Kriwokolennej” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-01-09 11:36
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Rodzina Ferreinów należała do najbogatszych i najbardziej prominentnych w Moskwie, której świetność przerwana została przez rewolucję bolszewicką. Losy rodu ukazuje w swoich wspomnieniach Daisy Ferrein.
REKLAMA

Daisy Ferrein – „Księżniczki z Kriwokolennej” – recenzja i ocena

Daisy Ferrein
„Księżniczki z Kriwokolennej”
nasza ocena:
8/10
cena:
Wydawca:
AMF Plus
Rok wydania:
2022
Okładka:
miękka
Liczba stron:
512
Premiera:
14.11.2022
Format:
14.5x20.5 [cm]
ISBN:
978-83-9549-816-9
EAN:
9788395498169

Nazwisko Ferrein pod koniec XIX i w początkach XX wieku było jednym z bardziej znanych w Moskwie. Rodzina posiadała największe w Europie przedsiębiorstwo farmaceutyczne, odznaczające się dbałością o jakość i wyznaczające nowe standardy. Firma W. K. Ferrein przynosiła rodzinie ogromne dochody, a najstarsza moskiewska apteka, Staro-Nikolska, należała właśnie do nich.

Historię tej rodziny w książce „Księżniczki z Kriwokolennej” opowiada Daisy Ferrein, prawnuczka Karla Ludwiga Ferrein, założyciela apteki i firmy. Naprawdę nazywała się Małgorzata, po wyjściu za mąż nosiła nazwisko Wagner. W latach pięćdziesiątych wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkał jej syn i na jego prośbę spisała swoje wspomnienia. Wnuczka Daisy, Anne, zdecydowała się je opublikować i w efekcie powstała recenzowana publikacja, wydana przez wydawnictwo AMF+. Ponieważ Daisy nie prowadziła dziennika, a jedynie luźno spisywała zapamiętane historie i epizody z życia, redakcja uporządkowała je chronologicznie, ułożyła tematycznie i wycięła fragmenty, które się powtarzały (choć nie wszystkie).

Daisy urodziła się w 1895 roku, pierwsza część książki opowiada o dzieciństwie, które w jej wspomnieniach jawi się jako sielskie i niezwykle szczęśliwe. Wychowywała się wraz z rodzeństwem w luksusach, odebrali staranne wykształcenie (Daisy władała biegle kilkoma językami) i mieli wszystko, czego dusza zapragnie. Otoczeni wielką miłością, często odwiedzali dziadków w ich domu przy Zaułku Kriwokolennym. Nazwa tej ulicy pojawia się w tytule książki, i choć siostry Ferrein nie były księżniczkami, z pewnością żyły na stopie równej arystokracji. Bohaterka opowiada o swojej rodzinie, kreśląc charakterystykę poszczególnych jej członków, również tych dalszych, wypowiadając się o nich niezwykle ciepło. Dużo uwagi poświęca wspomnieniom idyllicznych letnich wakacji spędzanych w Butowie, rodzinnym majątku pod Moskwą i zabaw z rodzeństwem. Ukazuje też swój świat wewnętrzny, nastroje, przemyślenia, wyobrażenia i zainteresowania, dzięki czemu możemy dość dobrze poznać jej charakter.

W odróżnieniu od tej obszernej relacji z dzieciństwa, część poświęcona latom młodzieńczym, które nastąpiły po śmierci ojca, jest krótka i zawiera tylko kilka wspomnień. Podczas pierwszej wojny światowej Daisy pomagała w szpitalu założonym przez jej dziadka, Woldemara. Energiczna i niespokojna, pragnęła wyjechać na front, plany ulegają jednak zmianie kiedy podczas pobytu z rodziną na Krymie poznaje młodego Polaka, Józefa Wagnera. W książce zawarto liczne listy, które zakochani pisali do siebie w okresie narzeczeństwa, jak również listy młodszej siostry Daisy, Mani, pisane w trakcie wojny do przyjaciółki. Umieszczenie w książce tych ostatnich odrobinę przerywa narrację prowadzoną dotąd z perspektywy jednej bohaterki, z pewnością jednak uzupełniają w pewien sposób historię dziejów rodziny.

REKLAMA

Rok po ślubie Daisy i Józefa wybuchła rewolucja w Rosji, autorka poświęca jej jednak zaskakująco mało uwagi, skupiając się na narodzinach syna. Sytuacja polityczna wpłynęła jednak na życie rodziny, dla której nastajły ciężkie czasy. Daisy i Józef postanowili uciec do Polski gdzie docierają po długiej i wyczerpującej podróży. Losy sióstr, które pozostały w Rosji poznajemy z relacji najstarszej z nich, Lili, która spisała je po latach na prośbę Daisy. O jej życiu w Polsce dowiadujemy się bardzo mało, poza wspomnieniami z okresu tuż po przyjeździe, książka zawiera także zeszyt spisany w 1947 r., opowiadający o życiu powojennym, kiedy pracowała jako wolontariuszka w przedstawicielstwie Czerwonego Krzyża. W ostatniej części Daisy wspomina śmierć męża, emigrację do Stanów Zjednoczonych, do rodziny syna, ostatnie podróże do Europy i odwiedziny u niewidzianych od lat krewnych.

Daisy Ferrein zmarła w 1975 r., zachowując po sobie spisane wspomnienia, listy i rodzinne pamiątki, a także wiele zdjęć, które znalazły się w książce. „Księżniczki z Kriwokolennej” powstały na kanwie jej relacji, pierwotnie przeznaczonych dla dzieci i wnuków, dlatego recenzowana publikacja nie jest klasyczną autobiografią. Choć prace redakcyjne nadały jej spójną strukturę i porządek chronologiczny, o wielu okresach swojego życia nie wspomina, innym zaś poświęca sporo miejsca. Najwięcej wspomnień pochodzi z okresu dzieciństwa, które ukazuje ówczesne życie bogatych rosyjskich warstw społecznych.

Czasy rewolucji szerzej opisuje siostra Daisy, Lili, ukazując zmianę, jaka zaszła w ich życiu i pozycji i grozę sytuacji, w jakiej wówczas znalazła się rodzina. O II wojnie światowej, którą przeżyła w Polsce, Daisy nie opowiada, z późniejszego okresu życia dzieląc się jedynie kilkoma wspomnieniami.

„Księżniczki z Kriwokolennej” to opowieść o losach nie tylko Daisy Ferrein, ale całej jej rodziny, która za czasów swojej świetności dorównywała bogactwem i uznaniem arystokracji. Autorka ciekawie przedstawia nawet te epizody z życia, które mogące wydawać się mniej interesujące, posługując się żywym i obrazowym stylem, co czyni z książki bardzo przyjemną lekturę. Historia Daisy i rodziny Ferrein zdecydowanie warta jest poznania.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Daisy Ferrein „Księżniczki z Kriwokolennej” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Iwona Szymichowska
Absolwentka historii sztuki i studentka filologii germańskiej. Interesuje się sztuką dawną oraz popkulturą.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone