Dariusz Wierzchoś – „Generał Piotr Wrangel” – recenzja i ocena

opublikowano: 2008-09-04 14:24
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Czy bolszewicy w 1920 roku byli skazani na sukces? Czy „biali” mieli szanse odzyskać władzę? To jedne z wielu pytań, które Dariusz Wierzchoś stawia w pierwszej w Polsce biografii generała Piotra Wrangla.
REKLAMA
Dariusz Wierzchoś
Generał Piotr Wrangel – działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji
cena:
39 zł
Wydawca:
Avalon
Rok wydania:
2008
Okładka:
twarda
Liczba stron:
255
ISBN:
978-83-60448-45-0

W Polsce początek dwudziestolecia międzywojennego jest kojarzony przede wszystkim z bitwą warszawską i zakończoną sukcesem wojną z bolszewikami. Dopiero na marginesie szkolne podręczniki wspominają, że w walce z komunistami brali udział nie tylko Polacy, ale także m.in. Ukraińcy i sami Rosjanie. Dość dobrze znana jest postać Antona Denikina, dowódcy tzw. Białej Gwardii. Natomiast o osobie jego następcy, generała Piotra Wrangla, który prowadził walkę z bolszewikami aż do ostatecznej porażki, nie wiadomo niemal nic. I to mimo że był on jedną z postaci, które zadecydowały o biegu historii w XX wieku.

Dopiero niedawno Dariusz Wierzchoś, adiunkt w Archiwum Akt Nowych i stały publicysta „Histmaga”, opublikował książkę poświęconą Piotrowi Wranglowi, uzupełniając tym samym ważną lukę w polskiej nauce.

Dla pasjonatów tematu — pozycja obowiązkowa

Pełny tytuł pracy brzmi: „Generał Piotr Wrangel – działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. Jest to nie tylko biografia głównego bohatera, ale także książka szeroko omawiająca dzieje kierowanych przez Wrangla Sił Zbrojnych Południa Rosji. Autor rozpoczyna właściwą narrację na ostatnich latach I wojny światowej i kontynuuje ją aż do śmierci generała, w szczególności skupiając się na okresie jego władzy na Krymie. W zakończeniu wspomina też o ideowych następcach Wrangla, działających aż po dziś dzień.

Książka, o czym zresztą autor wspomina we wstępie, jest przeznaczona dla konkretnego odbiorcy. Dariusz Wierzchoś wymaga od czytelnika sporej wiedzy na temat historii XX wieku i militariów. Pokaźna część pracy została poświęcona działaniom wojennym prowadzonym przez Wrangla, a także jego armii — od momentu formowania, poprzez skład, problemy wewnętrzne, aż do momentu rozpadu. Zdecydowanie nie jest to książka dla każdego, ale miłośnicy historii wojskowej i politycznej XX wieku niewątpliwie się nią zainteresują.

Wierzchoś wnikliwie bada schyłek Białej Gwardii, skupiając się kolejno na wszystkich ważnych decyzjach generała Wrangla. Narrację wzbogaca bardzo duża liczba cytatów pochodzących m.in. z gazet, oficjalnych dokumentów, pamiętników (ponad 30!), a przede wszystkim ze spisanych po latach wspomnień głównego bohatera. Książkę niebagatelnie wzbogaca szeroka podstawa archiwalna. Autor przebadał 13 zbiorów archiwalnych, na ich podstawie uzupełniając temat współpracy polsko-rosyjskiej w tym okresie o wiele dotąd nieznanych aspektów.

REKLAMA

Recenzowana książka to zarazem kolejna próba odpowiedzi na pytanie: czy biała Rosja miała szanse przetrwać? Wierzchoś w interesujący sposób bada problem nie tylko w kontekście polsko-rosyjskim, ale także na tle ogólnoświatowym (współpraca Wrangla z Anglikami, Francuzami, Amerykanami) i w odniesieniu do wewnętrznych tarć w samej Rosji. Opiera się przy tym na archiwaliach i obszernej literaturze: nie tylko polskiej, ale także ukraińskiej, rosyjskiej, białoruskiej i amerykańskiej.

Czy czegoś tu jednak nie brakuje?

Osobiście do treści książki mam tylko jedną uwagę. Szkoda, że autor całkowicie zrezygnował z opisania, choćby ogólnikowo, życia prywatnego i osobowości głównego bohatera. Zgodnie z tytułem, autor zajął się wyłącznie jego działalnością polityczną i wojskową. Dariusz Wierzchoś podkreśla we wstępie, że była to przemyślana decyzja, wydaje mi się jednak, że uzupełnienie książki o powyższe elementy mogłoby nie tylko uprzyjemnić lekturę, ale również pozwolić spojrzeć na postać Wrangla z nowej perspektywy.

Drobniejsze uwagi odnoszą się do wydania książki. Przede wszystkim brakuje w niej ilustracji i map. W sytuacji, gdy duża część pracy podejmuje kwestie militarne, brak załączonej mapy Rosji i Krymu, oraz planów najważniejszych operacji wojskowych, stanowi poważny mankament. W efekcie, książka wymaga w zasadzie czytania z atlasem w dłoni.

Ogółem jest to jednak bardzo solidna, przystępna, a w wielu aspektach nowatorska praca na mało znany temat. W sam raz dla licznych przecież miłośników najnowszej historii wojskowej i politycznej.

W przyszłym tygodniu opublikujemy wywiad z autorem książki — Dariuszem Wierzchosiem, który jest zarazem stałym współpracownikiem naszego serwisu.

Korekta: Małgorzata Misiurek

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Janicki
Historyk, były redaktor naczelny „Histmag.org” (lipiec 2008 – maj 2010), obecnie prowadzi biuro tłumaczeń, usług wydawniczych i internetowych. Zawodowo zajmuje się książką historyczną, a także publicystyką historyczną. Jest redaktorem i tłumaczem kilkudziesięciu książek, głównym autorem i redaktorem naukowym książki „Źródła nienawiści. Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” (2009) a także autorem około 700 artykułów – dziennikarskich, popularnonaukowych i naukowych, publikowanych zarówno w internecie, jak i drukiem (również za granicą).

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone