Dni Kultury Białoruskiej po raz szósty w Krakowie

opublikowano: 2011-11-10 10:22
wolna licencja
poleć artykuł:
Już w następną środę w Krakowie rozpocznie się VI edycja Dni Kultury Białoruskiej organizowana przez miejscowe Towarzystwo Białoruskie. Podczas tegorocznej imprezy wiele miejsca poświęcone zostanie historii naszego wschodniego sąsiada. Patronem medialnym przedsięwzięcia jest nasz portal.
REKLAMA

Jak zapewniają nas organizatorzy, ideą tego wydarzenia już od kilku lat jest dążenie do obalania i konfrontacji polsko-białoruskich stereotypów, odkrywania zmian, różnic i podobieństw. Organizatorzy dążą do tego, by zarówno program kulturalny, jak i akademicki stał się oknem na białoruską różnorodność i współczesność. Hasłem tegorocznej edycji Dni jest pamięć narodowa Białorusinów - mówi Aliaksei Shota - Historycy zaproszeni do Krakowa będą dyskutować o trudnych i ważnych momentach białoruskiej historii, które do dziś niełatwo poddają się jednoznacznym interpretacjom i budzą kontrowersje. Tematem spotkań będzie także stan społeczeństwa białoruskiego i coraz ostrzej zarysowujący się konflikt między oficjalną, państwową wizją białoruskości i jej alternatywnymi wersjami.

Podczas VI edycji DKB Kraków odwiedzą białoruscy intelektualiści, wykładowcy i działacze kulturalni. W programie znalazły się prezentacje wybitnych monografii poświęconych Białorusi wydanych w ostatnich latach, pokaz filmów dokumentalnych telewizji Biełsat, przegląd białoruskich teledysków z dwóch dekad niepodległości, spotkania poświęcone działalności wydawniczej, seminarium historyczne i literackie, prezentacja „Raportu o stanie kultury niezależnej i NGO na Białorusi” oraz koncert zespołu Altanka i jako wydarzenie towarzyszące – koncert zespołu Nagual.

Pełen program wraz z lokalizacją poszczególnych wydarzeń znajduje się na stronie dkb.bee.pl

Patronem medialnym imprezy jest „Histmag.org”

O Białorusi w HIstmag.org:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone