Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wywiady, Zabytki, Ujęcia przekrojowe, Polska, Warmia i Mazury
Opublikowany: 2014-07-24 11:40
Licencja: wolna licencja

Dotknąć, poczuć, posmakować historii

Spotkanie z historią poprzez średniowieczną biesiadę? Położony wśród Wielkich Jezior Mazurskich Zamek Ryn organizuje wakacyjne Biesiady Rycerskie, będące połączeniem rekonstrukcji historycznej i dobrej zabawy. Opowiada nam o nich Magdalena Budzińska.
REKLAMA

Zobacz też: W Krzyżackim Zamku

Tomasz Leszkowicz: Jaką historię kryje w sobie Zamek Ryn?

Magdalena Budzińska: Zamek w Rynie to miejsce szczególne, owiane historią i wieloma legendami. Zbudowany w miejscu dawnego galindzkiego grodu, od początku pełnił strategiczna rolę. To zarówno dawna siedziba Komturii, jak i miejsce o ogromnej roli administracyjno-gospodarczej, zaopatrujące Zakon Krzyżacki m. in. w ryby, miód oraz mięso dzikiej zwierzyny. To w zamku znajdowały się także Starostwo Prus Książęcych oraz rezydencja wójtów łowczych. W XIX wieku adaptowano go na więzienie, po którym do dziś pozostało tzw. Skrzydło Więzienne o bardzo charakterystycznym wystroju. Był także siedzibą urzędu miejsko-gminnego, galerii sztuki i domu kultury, by w końcu odzyskać swą zabytkową i historyczną rangę jako Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe „Zamek Ryn”. Według legendy do dziś przechadza się po nim przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy, którą właśnie przy odrobinie szczęścia można spotkać osobiście.

T. L.: Skąd pomysł na organizację tego typu imprez?

M. B.: Zamkowe Biesiady doskonale wpisują się w średniowieczną historię zamku, na szacunku do której bardzo nam zależy. Jedyne w swoim rodzaju stroje z epoki, skomponowane na tę okazję potrawy i spektakularne pokazy walk zrodziły się z dziejów samego zamku. Tego typu imprezy odpowiadają na oczekiwania Gości, spodziewających się atrakcji spójnych z klimatem miejsca. Przenosząc Gości w czasy barwne, przaśne i arcyciekawe, spełniają marzenia o staniu się choć na chwilę ówczesnym rycerzem, damą czy paziem.

T. L.: W jaki sposób organizatorzy przygotowywali program Biesiad?

M. B.: Zależało nam na nawiązaniu do prawdy historycznej, lecz w sposób ciekawy i zabawny. Scenariusz Zamkowych Biesiad czerpie zarówno z wątków historycznych jak i legend – najważniejsza jest jednak atmosfera i dobra zabawa Gości, którą staramy się uzyskać dzięki dynamice programu i niezapomnianym wrażeniom kulinarnym.

T. L.: Czy można prosić o zdradzenie kilku szczegółów na temat przysmaków serwowanych w czasie biesiad? Według jakiego klucza są dobierane?

M. B.: Podczas biesiad nie może zabraknąć nawiązujących do średniowiecznych uczt suto zastawionych stołów i potraw przygotowywanych według tradycyjnych receptur. Aromatyczne szynki i złociste kurczęcia, smakowite pyzy i pierogi to tylko niektóre z proponowanych dań. Pozostałe niech będą niespodzianką.

T. L.: Gdzie odbywają się Biesiady Rycerskie?

M. B.: Miejsce Biesiad Rycerskich to autentyczny zamkowy dziedziniec, który na potrzeby między innymi tych wyjątkowych imprez został zadaszony. Szyte specjalnie na tę okazję obrusy i oryginalny wystrój sali nadają temu miejscu wyjątkowego klimatu.

T. L.: Czy Pani zdaniem taki sposób kontaktu z historią może być dobrą metodą jej lepszego poznawania?

M. B.: Na zamku w Rynie historię można dotknąć, poczuć i posmakować. A takie poznawanie historii zawsze najbardziej zapada w pamięci.

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy