Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Wywiady, Zabytki, Ujęcia przekrojowe, Warmia i Mazury, Polska
Opublikowany: 2014-07-24 11:40
Licencja: wolna licencja

Dotknąć, poczuć, posmakować historii

Spotkanie z historią poprzez średniowieczną biesiadę? Położony wśród Wielkich Jezior Mazurskich Zamek Ryn organizuje wakacyjne Biesiady Rycerskie, będące połączeniem rekonstrukcji historycznej i dobrej zabawy. Opowiada nam o nich Magdalena Budzińska.

Zobacz też: W Krzyżackim Zamku

Tomasz Leszkowicz: Jaką historię kryje w sobie Zamek Ryn?

Magdalena Budzińska: Zamek w Rynie to miejsce szczególne, owiane historią i wieloma legendami. Zbudowany w miejscu dawnego galindzkiego grodu, od początku pełnił strategiczna rolę. To zarówno dawna siedziba Komturii, jak i miejsce o ogromnej roli administracyjno-gospodarczej, zaopatrujące Zakon Krzyżacki m. in. w ryby, miód oraz mięso dzikiej zwierzyny. To w zamku znajdowały się także Starostwo Prus Książęcych oraz rezydencja wójtów łowczych. W XIX wieku adaptowano go na więzienie, po którym do dziś pozostało tzw. Skrzydło Więzienne o bardzo charakterystycznym wystroju. Był także siedzibą urzędu miejsko-gminnego, galerii sztuki i domu kultury, by w końcu odzyskać swą zabytkową i historyczną rangę jako Mazurskie Centrum Kongresowo-Wypoczynkowe „Zamek Ryn”. Według legendy do dziś przechadza się po nim przynoszący szczęście dobry duch Białej Damy, którą właśnie przy odrobinie szczęścia można spotkać osobiście.

T. L.: Skąd pomysł na organizację tego typu imprez?

M. B.: Zamkowe Biesiady doskonale wpisują się w średniowieczną historię zamku, na szacunku do której bardzo nam zależy. Jedyne w swoim rodzaju stroje z epoki, skomponowane na tę okazję potrawy i spektakularne pokazy walk zrodziły się z dziejów samego zamku. Tego typu imprezy odpowiadają na oczekiwania Gości, spodziewających się atrakcji spójnych z klimatem miejsca. Przenosząc Gości w czasy barwne, przaśne i arcyciekawe, spełniają marzenia o staniu się choć na chwilę ówczesnym rycerzem, damą czy paziem.

T. L.: W jaki sposób organizatorzy przygotowywali program Biesiad?

M. B.: Zależało nam na nawiązaniu do prawdy historycznej, lecz w sposób ciekawy i zabawny. Scenariusz Zamkowych Biesiad czerpie zarówno z wątków historycznych jak i legend – najważniejsza jest jednak atmosfera i dobra zabawa Gości, którą staramy się uzyskać dzięki dynamice programu i niezapomnianym wrażeniom kulinarnym.

T. L.: Czy można prosić o zdradzenie kilku szczegółów na temat przysmaków serwowanych w czasie biesiad? Według jakiego klucza są dobierane?

M. B.: Podczas biesiad nie może zabraknąć nawiązujących do średniowiecznych uczt suto zastawionych stołów i potraw przygotowywanych według tradycyjnych receptur. Aromatyczne szynki i złociste kurczęcia, smakowite pyzy i pierogi to tylko niektóre z proponowanych dań. Pozostałe niech będą niespodzianką.

T. L.: Gdzie odbywają się Biesiady Rycerskie?

M. B.: Miejsce Biesiad Rycerskich to autentyczny zamkowy dziedziniec, który na potrzeby między innymi tych wyjątkowych imprez został zadaszony. Szyte specjalnie na tę okazję obrusy i oryginalny wystrój sali nadają temu miejscu wyjątkowego klimatu.

T. L.: Czy Pani zdaniem taki sposób kontaktu z historią może być dobrą metodą jej lepszego poznawania?

M. B.: Na zamku w Rynie historię można dotknąć, poczuć i posmakować. A takie poznawanie historii zawsze najbardziej zapada w pamięci.

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy