Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, Książki, Naukowcy
Opublikowany: 2021-09-17 09:16
Licencja: wolna licencja

Dr Michał Przeperski wśród finalistów 21. edycji Nagród Naukowych „Polityki”

15 września ogłoszono listę laureatów 21. edycji Nagród Naukowych „POLITYKI”. Jednym z nich został doktor Michał Przeperski, adiunkt Instytutu Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów i dawny redaktor naczelny Histmaga. Serdecznie gratulujemy!

Michał Przeperski w trakcie spotkania autorskiego (fot. G. Mehring / Archiwum ECS)
Michał Przeperski w trakcie spotkania autorskiego (fot. G. Mehring / Archiwum ECS)

Zobacz także:

Nagrody Naukowe „Polityki” przyznawane są od 20 lat. Konkurs przeznaczony jest dla młodych naukowców, czyli osób do ok. 35. roku życia. Kapituła podczas oceny bierze pod uwagę relację wieku i dorobku naukowego kandydata. Co ważne, laureaci wyłaniani są dwuetapowo przez dwie Kapituły - Profesorską (tworzoną przez wybitnych naukowców i znawców poszczególnych dyscyplin nauki) oraz Społeczną (zasiadają w niej osoby znane z aktywności publicznej oraz interesujących, szerokich poglądów na rzeczywistość społeczną).

W pierwszym etapie spośród setek zgłoszeń wyłoniono 15 osób, które przeszły do kolejnego etapu. Teraz czas na ocenę jury złożonego z różnych osobistości życia publicznego. Ostateczne wyniki poznamy 20 października.

Jednym z laureatów Nagród Naukowych „Polityki” został Michał Przeperski, doktor historii. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019).

Nominację otrzymał za całokształt dotychczasowej działalności naukowej. Jak zdradził, obecnie pracuje nad habilitacją, która będzie dotyczyła analizy porównawczej transformacji w Polsce i na Węgrzech.

Zostało wybranych 15. finalistów pierwszego etapu Nagród Naukowych Polityki. Wśród nich znajduje się dr Michał Przeperski, były doktorant IH PAN. - czytamy na facebookowym profilu IH PAN.

Źródło:

www.polityka.pl

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 86
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy