Autorzy: Mat. pras. , Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Newsy, Sylwetki i biografie, Książki, Historia współczesna
Opublikowany: 2021-10-19 04:59
Licencja: wolna licencja

Dr Michał Przeperski zwycięzcą 21. edycji Nagród Naukowych „Polityki” i Nagrody Specjalnej Identitas

21. edycja Nagród Naukowych „POLITYKI” zakończona. Zwycięzcą w dziedzinie nauk humanistycznych został doktor Michał Przeperski, adiunkt Instytutu Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów i dawny redaktor naczelny Histmaga. Nie na tym koniec jego sukcesów, bowiem otrzymał też Nagrodę Specjalną Identitas. Serdecznie gratulujemy!

Michał Przeperski w trakcie spotkania autorskiego (fot. G. Mehring / Archiwum ECS)
Michał Przeperski w trakcie spotkania autorskiego (fot. G. Mehring / Archiwum ECS)

Zobacz także:

Nagrody Naukowe „Polityki” przyznawane są od 21 lat. Konkurs przeznaczony jest dla młodych naukowców, czyli osób do ok. 35. roku życia. Kapituła podczas oceny bierze pod uwagę relację wieku i dorobku naukowego kandydata. Co ważne, laureaci wyłaniani są dwuetapowo przez dwie Kapituły - Profesorską (tworzoną przez wybitnych naukowców i znawców poszczególnych dyscyplin nauki) oraz Społeczną (zasiadają w niej osoby znane z aktywności publicznej oraz interesujących, szerokich poglądów na rzeczywistość społeczną).

W pierwszym etapie spośród ponad 400 zgłoszeń wyłoniono 15 osób, które przeszły do kolejnego etapu. Ostateczne wyniki zostały ogłoszone 20 października. Jednym ze zwycięzców Nagród Naukowych „Polityki” został Michał Przeperski, doktor historii. Od stycznia 2012 do czerwca 2014 redaktor naczelny Histmaga. Naukowiec specjalizuje się w dziejach Europy Środkowej w XX wieku, historii dziennikarstwa i badaniach nad transformacją ustrojową. Autor m.in. książek „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą” (2014) i „Nieznośny ciężar braterstwa. Konflikty polsko-czeskie w XX wieku” (2016). Laureat nagrody „Nowych Książek” dla najlepszej książki roku (2017), drugiej nagrody w VII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepsze prace doktorskie z dziedziny humanistyki (2019). Silas Palmer Research Fellow w Stanford University (2015), laureat Stypendium im. Krystyny Kersten (2015), stypendysta Funduszu Wyszehradzkiego w Open Society Archives w Budapeszcie (2019).

Nominację otrzymał za całokształt dotychczasowej działalności naukowej. Jak zdradził, obecnie pracuje nad habilitacją, która będzie dotyczyła analizy porównawczej transformacji w Polsce i na Węgrzech.

Zostało wybranych 15. finalistów pierwszego etapu Nagród Naukowych Polityki. Wśród nich znajduje się dr Michał Przeperski, były doktorant IH PAN. - czytamy na facebookowym profilu IH PAN.

Listę nagrodzonych ogłoszono 17 października. W naukach humanistycznych triumfował dr Michał Przeperski z Pracowni Historii Idei Humanistycznych i Społecznych w Instytucie Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów.

Dr Przeperski jest badaczem historii najnowszej. Jego doktorat, który się ukazał w formie książki w wydawnictwie Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”, jest wzorcowym przykładem wnikliwego dzieła naukowego, odważnie konfrontującego się z białą i czarną legendą znanego dziennikarza, redaktora i polityka. Teraz w ramach habilitacji zajmuje się badaniem transformacji ustrojowej Europy Środkowej, porównując doświadczenia Polski i Węgier poczynając od lat 80. XX w. - podano w komunikacie prasowym.

Nagroda Specjalna Identitas

Dr Michał Przeperski otrzymał też Nagrodę Specjalną Identitas. Przyznano ją za książkę „Nieznośny ciężar braterstwa: konflikty polsko-czeskie w XX wieku”, która została wydana nakładem Wydawnictwa Literackiego. Przypomnijmy, że Fundacja Identitas ogłosiła ponad roku temu konkurs przeznaczony dla polskich humanistów, pisarzy, filozofów historyków, którzy nie przekroczyli 41. roku życia. Komisja wyłoniła sześcioro polskich twórców, którzy zostali nagrodzeni udziałem w warsztatach na wyspie Uløya. Te zorganizowano w dniach 11-18 października 2021 r., a dziś ogłoszono wyniki konkursu.

„Nieznośny ciężar braterstwa: konflikty polsko-czeskie w XX wieku” Michała Przeperskiego to opis sporów politycznych, a nawet konfliktów między dwoma narodami od początku XX wieku aż po próg roku 1968, czasu niesławnej interwencji LWP. Ale i coś więcej: wykład o tektonice i praprzyczynach tego sporu, tej nieszczęsnej odmiany Haßliebe, która trawi Polaków i Czechów. Zniuansowane uwzględnienie niemal stale ciążącego we współczesności nad polsko-czeskimi dziejami wpływu tamtejszych Niemców, a także Rzeszy, Austro-Węgier oraz Rosji, dzięki rzeczowości i odideologizowaniu pozwala na przyjrzenie się opisywanemu zjawisku z pełniejszej perspektywy - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej www.identitas.pl.

Nagrodę Specjalną Identitas otrzymał także filozof Andrzej Marzec. Z kolei laureatem Nagrody Identitas 2021 został Zbigniew Rokita, który niedawno uhonorowany został także Literacką Nagrodą Nike, również za reportaż „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”.

Źródło:

www.polityka.pl, www.polityka.pl, www.identitas.pl, www.naukawpolsce.pap.pl

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 86
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-3-9

Książkę można też kupić jako audiobook, w tej samej cenie. Przejdź do możliwości zakupu audiobooka!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy