Drohobycz - miasto Brunona Schulza

opublikowano: 2006-11-03 09:45
wolna licencja
poleć artykuł:
W dniach 13-19 listopada br. odbędzie się II Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu pod hasłem „Bruno Schulz a Kultura Pogranicza”.
REKLAMA

Główną inspiracją przedsięwzięcia jest zaginiony i wciąż nieodnaleziony „Mesjasz” Brunona Schulza. Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie postawie życiowej i twórczej artysty, a także relacjom polsko-żydowsko-ukraińskim w przeszłości i w czasach współczesnych.

Festiwal organizowany jest w cyklu dwuletnim. Od pierwszej edycji, zorganizowanej w 2004r., skupia w Drohobyczu: schulzologów, artystów, reżyserów, pisarzy, tłumaczy i miłośników autora „Sklepów cynamonowych”.

Organizatorem wydarzenia jest Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne, placówka istniejąca przy Uniwersytecie Pedagogicznym im. Iwana Franki w Drohobyczu i w swoich działaniach koncentrująca się wokół postaci Brunona Schulza i wielokulturowości Drohobycza. Współorganizatorem Festiwalu jest Instytut Adama Mickiewicza.

Aktywność Centrum zaowocowała już wieloma interesującymi projektami o charakterze międzynarodowym. Między innymi otwarciem Muzeum Brunona Schulza w jego gabinecie profesorskim, w budynku dawnego Gimnazjum Władysława Jagiełły. W planach jest utworzenie Ośrodka Pamięci Brunona Schulza oraz muzeum w jego domu przy dawnej ulicy Floriańskiej.

Wszystkie te działania mają na celu przełamywanie stereotypów oraz spowodowanie, aby współcześni mieszkańcy Drohobycza zobaczyli w Schulzu wybitnego artystę XX wieku, który rozsławił ich miasto w świecie, i dostrzegli niezwykłość takiego dziedzictwa kulturowego.

Festiwal ma tworzyć wielokulturowy i międzynarodowy kontekst i merytoryczne wsparcie dla działań na rzecz Schulza w Drohobyczu i na Ukrainie, m.in.: propagowania twórczości artysty w środowisku ukraińskim i odtworzenia Drohobycza jako miasta Brunona Schulza.

Program Festiwalu obejmuje liczne prezentacje z różnych dziedzin sztuki - pokazy filmów, warsztaty translatorskie, wystawy malarskie. Wśród licznych wydarzeń festiwalowych przewidziana jest także kilkudniowa sesja naukowa poświęcona Shulzowi i zagadnieniom Pogranicza oraz spotkania z tłumaczami polskimi i ukraińskimi. Uczestnicy Festiwalu będą mieli również okazję obejrzeć występy teatrów ukraińskich i polskich. Scenę polską reprezentować będzie Zespół Sceny Plastyczne KUL z „Bruzdą” w reżyserii Leszka Mądzika oraz Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” z dwoma spektaklami inspirowanymi folklorem żydowskim - „Był sobie raz...” (na aktora i akordeon) i „Przypowieść chasydzka” (na aktora, skrzypce, trąbkę i mandolinę).

Program obu edycji Festiwalu oraz informacje na temat Polonistycznego Centrum Naukowo-Informacyjnego do pobrania na stronie Instytutu Adama Mickiewicza.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Bożena Pierga
Ukończyła filologię polską (Uniwersytet Warszawski) i Polsko-Holenderskie Podyplomowe Studia Europejskie (UW i Maastricht University). Zawodowo zajmuje się redakcją i korektą tekstów. Interesuje się lingwistyką i psychologią. Jest poetką i pisarką, autorką tekstów dla dzieci i nie tylko.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone