Ekranizacja „Lalki” w reż. Macieja Kawalskiego powstanie choć prawdopodobnie nie dla TVP

opublikowano: 2025-07-09, 19:02
wszelkie prawa zastrzeżone
Telewizja Polska prawdopodobnie wycofała się ze współrealizacji ekranizacji „Lalki” Bolesława Prusa. Co dalej z filmem i serialem? Produkcja GiantFilms reżyserowana przez Macieja Kawalskiego pomimo pewnych zawirowań powstanie.
reklama
Dworzec kolejowy w Skierniewicach. Pomnik Stanisława Wokulskiego z powieści "Lalka" Bolesława Prusa (fot. Koefbac).

Zobacz także:

TVP rezygnuje z ekranizacji „Lalki”?

Niedawno informowaliśmy, że w przyszłym roku swoją premierę będą miały aż dwie ekranizacje popularnej powieści Bolesława Prusa. Pomysł ten jest bowiem realizowany zarówno przez GiantFilms, jak i platformę streamingową Netflix. Pierwszą z ekranizacji miała wesprzeć też Telewizja Polska, jednakże jak się okazuje, ta zdecydowała się wycofać z filmowego wyścigu i konkurencji z platformą streamingową. 

„Lalka” w reżyserii Macieja Kawalskiego

Przypomnijmy, że „Lalkę” tworzoną przez GigantFilms reżyseruje Maciej Kawalski, a realizację zdjęć powierzono Piotrowu Sobocińskiemu („Boże Ciało”, „Wesele”, „Wołyń”). Natomiast za scenariusz odpowiadają Maciej Kawalski i Łukasz Światowiec. Zapowiedziano też, że planowane jest nakręcenie zarówno wersji kinowej, jak i serialu. To jednak prawdopodobnie zmieni się po wycofaniu się TVP.

W tej realizacji w rolę Wokulskiego wcieli się Marcin Dorociński, który na koncie ma role w takich produkcjach jak m.in.: „Pitbull”, „Obława”, „Gambit Królowej” czy „Mission: Impossible”. Izabelę Łęcką z kolei zagra Kamila Urzędowska, a Ignacego Rzeckiego - Marek Kondrat. Ikona polskiego kina po niemal 20 latach nieobecności powróciła na plan filmowy. Warto dodać, że ojciec aktora - Tadeusz Konrat - zagrał starego Szlangbauma w ekranizacji powieści z 1968 roku w reż. Wojciecha Hasa.

reklama

Co dalej z ekranizacją „Lalki”?

Czy kinowa superprodukcja powstanie? Pomimo zwrotu akcji i wycofania się Telewizji Polskiej z tego projektu wiele wskazuje na to, że w przyszłym roku do kin trafi nowa ekranizacja powieści Prusa. Jak podaje Kino Alert, film ma powstać niezależnie od decyzji TVP. Producent Radosław Drabik poinformował w mediach, że nie podpisał umowy z TVP. „Gazeta Wyborcza” podała z kolei, że prace nad filmem trwają już od dawna, a ekipa filmowa weszła na plan 1 lipca 2025 roku.

Poszukiwania konsultanta historycznego i statystów

Obecnie realizatorzy produkcji poszukują „konsultanta bądź konsultantki historycznej z pasją do XIX-wiecznej Polski – szczególnie Warszawy pod zaborami”.

- Historia codzienności, architektury i życia społecznego tamtego okresu nie ma przed Tobą tajemnic? Chętnie nawiążemy współpracę przy projekcie, który wymaga zarówno wiedzy merytorycznej, jak i wrażliwości na detale - napisano na profilu w mediach społecznościowych promującym powstający film.

Poza historykiem specjalizującym się w dziejach epoki, w której toczy się akcja powieści, poszukiwani są także statyści, którzy wezmą udział w dwóch planach filmowych - w Warszawie (23, 24, 26, 29, 30, 31 lipca) i we Wrocławiu (22, 23, 24 sierpnia).

Źródła:

Polecamy e-book Anny Wójciuk „Jak świętowali nasi przodkowie? Zapomniane tradycje i zwyczaje”:

Anna Wójciuk
„Jak świętowali nasi przodkowie? Zapomniane tradycje i zwyczaje”
cena:
19,90 zł
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
208
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-81-5
reklama
Komentarze
o autorze
Mikołaj Szczerbiński
Absolwent historii specjalizujący się w dziejach XX wieku.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2025 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone