Autor: Magdalena Mikrut-Majeranek
Tagi: Recenzje, Sylwetki i biografie, Książki, Inne dzieła kultury, Starożytny Bliski Wschód
Opublikowany: 2020-10-13 07:00
Licencja: wolna licencja

Ewa Kassala – „Semiramida” – recenzja i ocena

Kwiat wybrzeża Asyrii, córka bogini Atargatis, wojowniczka, czarodziejka? Kim była legendarna królowa Babilonii i Asyrii? Ewa Kassala w swojej najnowszej powieści pt. „Semiramida” stworzyła barwną opowieść o dumnej władczyni, która pokonała długą drogę, aby stanąć na czele imperium rozciągającego się od Egiptu po Indie.

Ewa Kassala – „Semiramida” – recenzja i ocena

Ewa Kassala
„Semiramida”
Ocena: 8
39,90 zł
Wydawca: Videograf
Rok wydania: 2020
Okładka: broszurowa, miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 448
Premiera: 14.09.2020
Format: 135x208 mm
ISBN: 978-83-7835-792-6
EAN: 9788378357926

Ewa Kassala to mistrzyni powieści historyczno-obyczajowej. Pewną ręką kreśli kolejne pasjonujące przygody bohaterek sprzed wieków, a wszystko czyni z olbrzymią dbałością o szczegóły historyczne. Spod jej pióra wyszły już m.in. trylogia o królowych starożytnego Egiptu czy takie publikacje jak m.in.: „Królowa Saba”, „Maria Magdalena” i „Semiramida”. Wszystkie trzy pozycje ukazały się w serii „Silne kobiety czasów Biblii” wydawanej nakładem śląskiego Wydawnictwa Videograf SA.

Pisarka czyni bohaterkami swoich powieści wyjątkowe kobiety, postaci-legendy, które wszyscy znamy, lecz w toku nauki szkolnej opisane zostały szkicowo. Ewa Kassała bazując na źródłach, opracowaniach i publikacjach historycznych (np. wnikliwie studiuje Kodeks Hammurabiego czy raport sporządzony przez wojskowych dla archeologów, ewidencjonującego wszystkie zabytki starożytne na terenie miasta) buduje mikroświaty pełnokrwistych bohaterów, o których nie sposób zapomnieć.

W swojej najnowszej powieści zabiera nas do świata starożytnego Bliskiego Wschodu. Akcja powieści rozgrywa się w Babilonie, zwanym „wielką nierządnicą”. Główną bohaterką jest bowiem słynna Semiramida, postać z pogranicza mitologii i historii, która zapisała się w annałach jako twórczyni wiszących ogrodów, będących siódmym cudem świata. Nie można jednak zapominać, że była też nieustraszoną wojowniczką, ale i kobietą przekorną, ulegającą porywom serca. Znajda wychowana przez pasterza Simmasa miała zostać żoną najsłynniejszego królewskiego generała Onnnesa, ale jej uroda zachwyciła samego króla Ninusa. Ślub z władcą Asyrii i Babilonii zapewnił jej pozycję, o jakiej inne kobiety mogły jedynie marzyć. Z biegiem czasu nauczyła się lawirować w labiryncie knowań, kłamstw i intryg. W mig poznała zasady panujące w królewskim haremie. Szkoliła się u kapłanek, nabierając ogłady. Kiedy jej edukacja dobiegła końca była gotowa, by stanąć na ślubnym kobiercu i urodzić królowi upragnionego syna – dziedzica, co też się stało.

Razem z legendarną królową poznajemy niuanse życia codziennego mieszkańców Międzyrzecza. Idąc po śladach tytułowej Semiramidy podążamy krętymi uliczkami Babilonu, przechodząc raz po raz bramą Isztar, Sina, Marduka, a innym razem wybierając przechadzkę przez bramę Ninurty, Urasza, Enlila, Szamasza czy Adada. Dzięki sugestywnym opisom przed oczyma wyobraźni materializuje się starożytne miasto, które stało się domem królowej. Ewa Kassala wprowadza czytelnika także w tajniki babilońskiej nomenklatury i religii, a obficie czerpiąc ze zdroju starożytnego dziedzictwa kultury, opisuje popularne legendy znane na Bliskim Wschodzie. Tym sposobem poznajemy nie tylko opowieści o Isztar, Dumuzim czy Gilgameszu, ale również dowiadujemy się jakie zadania stawiane przed aszipu (egzorcystą i zkalinaczem) czy asu (kapłanem-lekarzem).

„Semiramida” to nie tylko wzruszająca powieść, ale też studium przypadku pokazujące kondycję kobiety w antycznej Mezopotamii. Na plan pierwszy wysuwają się tutaj właśnie przedstawicielki płci pięknej. Nieprzypadkowo, bowiem autorka książki jest specjalistka ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn. Bezbłędnie porusza się w skomplikowanym, patriarchalnym świecie, punktując możliwości awansu społecznego kobiet. Przedstawiając życie kobiet tworzących królewski harem, wyjaśnia, że ich los nie do końca był przesądzony. Poza Semiramidą czytelnik poznaje także dzieje Wielkiej Kapłanki czy Adab, która należała właśnie do haremu króla, ale dzięki pomocy Semiramidy poślubiła szefa jej osobistej straży.

Książka, choć okraszona nutką romantyzmu i obyczajowości, może stanowić także porządną lekcję historii (dla osób 18+). Ewa Kassała porusza się po świecie starożytnej Mezopotamii z niezwykłą ostrożnością i dbałością o szczegóły, a delikatną materię wnikliwie konsultuje ze sztabem ekspertów – nie tylko historyków, ale i lekarzy czy psychologów, a także generałem Mieczysławem Bieńkiem, zwanym „Lwem Babilonu”, który stacjonował w Iraku (Camp Babilon). Wypada jednak nadmienić, że oprócz wojen, spisków główna bohaterka ma także czas na romanse i miłosne podboje, od których nie stroni. Taką formę narzuca jednak obyczajowa konwencja. Zatem historię tę należy traktować nieco z przymrużeniem oka.

Całość została napisana sprawnie, przystępnym językiem, co sprawia, że publikację (ponad 430 stron) czyta się szybko i przyjemnie.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Ewy Kassali – „Semiramida” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy