Gwiazdka Cieszyńska - Antoni Patek

opublikowano: 2014-01-29 12:45
wolna licencja
poleć artykuł:
Patek Philippe & Co. to pierwsza firmy na świecie produkująca masowo zegarki kieszonkowe, a także zegarki zaliczane do najlepszych i najdroższych na świecie. Ich historia rozpoczyna się na Lubelszczyźnie, na początku XIX wieku, gdy narodził się Antoni Patek...
REKLAMA

1.

Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla zabawy, nauki i przemysłu.

Ner. 48. – Cieszyn d. 13. Grudnia. – R. 1856.

14 maja 1811 roku w Piaskach Luterskich na Lubelszczyźnie, w drobnej szlacheckiej rodzinie herbu Prawdzic, urodził się Antoni Patek. Miał dziesięć lat, gdy rodzice przenieśli się do Warszawy. Sześć lat później, gdy umarł mu ojciec, musiał zacząć zarabiać na rodzinę. W 1828 roku wstąpił do 1. Pułku Strzelców Konnych Królestwa Kongresowego. Kiedy wybuchło powstanie listopadowe wziął w nim czynny udział i dosłużył się stopnia podporucznika. Za męstwo został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari. Po upadku powstania wyjechał z kraju i w końcu osiadł w Genewie.

Tam początkowo handlował winami i studiował malarstwo. Szybko jednak zainteresował się zegarmistrzostwem. Na początku jedynie kupował gotowe mechanizmy i oprawiał je w ozdobne koperty. 1 maja 1839 roku spotkał Franciszka Czapka – zegarmistrza, również Polaka (czeskiego pochodzenia), a także uczestnika powstania listopadowego. Panowie weszli w spółkę i założyli firmę Patek & Czapek. Przedsiębiorstwo robiło głównie zegarki dla polskiej emigracji i arystokracji w kraju. W 1845 roku Czapek postanowił opuścić firmę i prowadzić dalszą działalność samodzielnie.

Decyzja Franciszka Czapka w przysłużyła się Patkowi. W trakcie wystawy w Paryżu poznał on bowiem zegarmistrza Adriena Philippe’a, który był wynalazcą mechanizmu naciągowego z koronką, dzięki któremu nie trzeba było używać kluczyka do nakręcania zegarka. Philippe objął stanowisko dyrektora technicznego firmy Patka, a w 1851 roku został jej wspólnikiem. Dzięki połączeniu nowoczesnej myśli technicznej i zmysłu artystycznego (oraz szczęścia) firma Patek Philippe & Co. w bardzo krótkim czasie odniosła niesamowity sukces. W 1851 roku na wystawie światowej w Londynie ich zegarek kupiła królowa Wiktoria (miała go nosić jako broszkę przy sukni). Zegarek kupił również książę Albert, a kolejny zamówiła duńska królowa Luiza.

Antoni Patek

Zegarki Patek Philippe zaczęły zdobywać międzynarodowe nagrody, dzięki czemu sprzedawano je w najlepszych europejskich (i nie tylko) sklepach. Wkrótce też zyskały przydomek króla wśród marek i marki królów. Zegarki Patek Philippe kupowali bowiem najważniejsi ludzie świata m.in.: papież Pius IX, książę egipski Hussein Kamal, król Włoch Wiktor Emanuel III, a także Zygmunt Krasiński, Piotr Czajkowski, Lew Tołstoj, Maria Skłodowska-Curie, Albert Einstein, Niels Bohr, Walt Disney, Josip Broz Tito i... Józef Stalin.

W 1841 roku firma jako pierwsza skonstruowała zegarki z niezależnym sekundnikiem, a w 1868 roku wykonała jeden z pierwszych na świecie zegarków na rękę (dla węgierskiej księżnej Kocewicz). W 1989 roku, na 150. Rocznicę istnienia firmy, stworzyła najbardziej skomplikowany zegarek na świecie. Patek Philippe Calibre 89 waży 1,1 kg, zawiera 33 mechanizmy, posiada 1728 elementów i kosztuje ok. 6 milionów dolarów. Nie jest to jednak najdroższy zegarek w historii firmy. Na aukcji w 1999 roku Patek Philippe & Co. sprzedała zegarek amerykańskiego bankiera Henry'ego Gravesa za, bagatela, 11 milionów dolarów.

Antoni Patek zmarł w Genewie 1 marca 1877 roku. Jego przedsiębiorstwo nie zostało jednak „w rodzinie”. Firma wielokrotnie zmieniała właścicieli, gdy w 1932 roku kiedy została wykupiona przez braci Karola i Jeana Sternów. Dzisiaj firmę prowadzi już czwarte pokolenie Sternów.

W 2009 roku Poczta Polska umieściła podobiznę Antoniego Patka na znaczku o nominale 1,55 zł.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone