Gwiazdka Cieszyńska - Melchior Grodziecki

opublikowano: 2014-09-08 09:06
wolna licencja
poleć artykuł:
Melchior Grodziecki – jezuita, męczennik i święty Kościoła katolickiego. Choć jest Polakiem, w kraju jest mało znany. Jego wspomnienie przypada 7 września.
REKLAMA
Gwiazdka Cieszyńska, pismo dla nauki, przemysłu i zabawy. Ner. 5 – Cieszyn dnia 4 Lutego. – Rok 1860
Gwiazdka Cieszyńska. Pismo poświęcone wiadomościom politycznym, nauce, przemysłowi i zabawie. Rocznik 58. - w Cieszynie, 14. października 1905. - Nr. 2.
Gwiazdka Cieszyńska. Pismo poświęcone wiadomościom politycznym, nauce, przemysłowi i zabawie. Rocznik 58. - w Cieszynie, 21. października 1905. - Nr. 3.

Melchior Grodziecki urodził się w pierwszej połowie lat 80. XVI wieku (najprawdopodobniej w 1582 lub 1584 roku) w Cieszynie. Był synem szlachcica Henryka Grodzieckiego herbu Radwan, mieszkającego we wsi Grodziec na Śląsku. Ród Grodzieckich należał do jednych z najbardziej znaczących rodów szlacheckich na Śląsku i Morawach. Dziadek Melchiora był kasztelanem cieszyńskim, stryj biskupem w Ołomuńcu, a drugi stryj dziekanem kolegiaty w Brnie. Młody Melchior w 1595 roku wstąpił do kolegium jezuickiego w Wiedniu, gdzie uczył się przede wszystkim języka łacińskiego i literatury rzymskiej. Był bardzo pilnym i pojętnym uczniem, dzięki czemu w 1602 roku przyjęto go do Sodalicji Mariańskiej – katolickiego stowarzyszenia zainicjowanego przez jezuitę Jana Leunisa i zatwierdzonego oficjalnie przez papieża Grzegorza XIII w 1584 roku. W 1603 roku Melchior ukończył studia i wstąpił do nowicjatu jezuitów w Brnie, a dwa lata później złożył śluby zakonne. W następnych latach uczył w jezuickich kolegiach w Brnie i Kłodzku, a także dokształcał się w seminarium nauczycielskim w Budziejowicach. W Pradze studiował filozofię i teologię, a następnie w 1614 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W 1618 roku wybuchła wojna trzydziestoletnia, z okna Zamku Królewskiego na Hradczanach wyrzucono cesarskich urzędników, a jezuitów wypędzono z kraju. Grodziecki został wysłany do Koszyc jako kapelan dla wojsk czeskich i polskich oraz dla katolików węgierskich mieszkających w mieście. W 1619 roku do Koszyc dotarły wojska księcia siedmiogrodzkiego Gábora Bethlena, pod dowództwem Jerzego I Rakoczego. Wkrótce miasto i zamek zostały zdobyte. Protestanci domagali się również wymordowania wszystkich katolików przebywających w mieście. W końcu wydano wyrok na trzech kapłanów: kanonika Marka Kriża, Melchiora Grodzieckiego i Stefana Pongracza. Początkowo próbowano nakłonić aresztowanych do wyrzeczenia się wiary katolickiej, a następnie zamordowano kanonika Kriża. Z kolei Grodzieckiego i Pongracza poddano torturom: zawieszano ich na belce, a nogi obciążano kamieniami, ich ciała krajano nożami i obcęgami wyrywano jego kawałki, rany przypalano ogniem. Gdy katom zabrakło sił, męczennikom odcięto głowy toporem, a ich ciała wrzucono do kloaki. Zbrodnia dokonana w tak okrutny sposób wywołała oburzenie również wśród czeskich protestantów.

Melchior Grodziecki (autor nieznany, udostępniono na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0)

W 1620 roku, po klęsce Gabora Bethlena i negocjacjach z posłem Ferdynanda II, zwłoki Melchiora Grodzieckiego zostały pochowane w Alsó-Sebes koło Koszyc, a w 1636 roku przeniesiono je do Tyrnawy. Liczne cuda i rozpowszechniający się na Słowacji, Węgrzech, Morawach i Śląsku kult Melchiora Grodzieckiego doprowadził do rozpoczęcia w 1628 roku procesu beatyfikacyjnego. Jednak dopiero 15 stycznia 1905 roku papież Pius X uznał trzech męczenników za błogosławionych. Ich kanonizacji dokonał 2 lipca 1995 roku papież Jan Paweł II.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Błażej Guzy
Absolwent geografii na Uniwersytecie Jagiellońskim i pedagogiki na Uniwersytecie Pedagogicznym. Interesuje się historią geografii i geografią religii. Jako obszar badań i zainteresowań szczególnie upodobał sobie Śląsk Cieszyński. Miłośnik podróży i górskich wycieczek, zagorzały czytelnik literatury fantasy, fan zespołu Pink Floyd.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone