Hanoch Gutfreund, Jürgen Renn – „Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe” – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-07-25 14:05
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Albert Einstein był jednym z najważniejszych uczonych w dziejach i stał się symbolem nowoczesnej nauki. W 1946 roku przełamał swoją niechęć do autobiografii i sporządził kilkadziesiąt stron zapisków o samym sobie.
REKLAMA

Hanoch Gutfreund, Jürgen Renn – „Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe” – recenzja i ocena

Hanoch Gutfreund, Jürgen Renn
„Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe”
nasza ocena:
8/10
cena:
59,90 zł
Wydawca:
Copernicus Center Press
Rok wydania:
2022
Liczba stron:
352
ISBN:
978-83-7886-627-5
EAN:
9788378866275

Choć sam twierdził, że nie posiadał żadnych szczególnych uzdolnień, to cechująca go niepohamowana ciekawość doprowadziła do kluczowych odkryć w dziedzinie mechaniki kwantowej i teorii pola. W uznaniu za „wkład do fizyki teoretycznej, zwłaszcza opis prawa efektu fotoelektrycznego” został Laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 1921.

Genialny uczony uważał, że autobiografie „zazwyczaj są owocem narcyzmu i negatywnych uczuć wobec innych”. Mimo to w 1946 roku, na zaledwie czterdziestu pięciu stronach, sporządził „Zapiski autobiograficzne i naukowe” – być może jedno z najważniejszych dzieł w historii nauki.

Hanoch Gutfreund i Jűrgen Renn napisali książkę, której zadaniem jest popularyzacja myśli genialnego fizyka, zwiększenie dostępności jego „Zapisków” nie tylko wśród miłośników nauk ścisłych i uznanie ich za kanoniczny tekst – nie tylko dla fizyki, ale również dla filozofii. W dodatku nie jest to ich pierwsza praca pisana w podobnej konwencji. I chyba nie można wyobrazić sobie lepszego duetu specjalistów niż dyrektor Instytutu Historii Nauki im. Maxa Plancka w Berlinie oraz dyrektor Centrum Einsteina, odpowiedzialny za własność intelektualną wielkiego uczonego na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.

Autorzy opisują genezę dzieła, kontekst jego napisania oraz tło historyczne, porównują z „Autobiografią naukową” Plancka, przytaczają też tezy krytyków urodzonego w Ulm naukowca. Za pomocą wprowadzających i komentujących esejów Czytelnik może zagłębić się w myśl Einsteina i zrozumieć znaczenie jego myśli również dla współczesnej filozofii. Gutfreund i Renn z pełnym przekonaniem piszą, że „naukowy nekrolog” wybitnego fizyka jest „kluczowym dokumentem myśli XX wieku”. Dlaczego? Ponieważ podkreśla wiodącą rolę nauki w tworzeniu obrazu świata, skupia wiele tradycji filozoficznych, opowiada o „nowym obrazie świata fizycznego” i tłumaczy rewolucję naukową zapoczątkowaną na początku ubiegłego wieku.

Jednym z drugoplanowych bohaterów książki jest Leopold Infeld (1898–1968), absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w latach 1930–1938 pracował z Einsteinem w Princeton nad problemem ruchu w ogólnej teorii względności, a w 1938 roku wspólnie napisali książkę „Ewolucja fizyki”. W 1955 roku polski fizyk był jedynym sygnatariuszem wzywającego do rozbrojenia jądrowego Manifestu Russela-Einsteina, który nigdy nie otrzymał Nagrody Nobla. Naukowcy wymienili między sobą ponad sto listów. Z perspektywy polskiego czytelnika dedykowany wstęp do recenzowanego wydania jest szczególnie cenny i interesujący. Autorzy opisują dwunastu polskich uczonych znajdujących się pod wpływem twórcy szczególnej teorii względności. Wśród nich byli m.in. Maria Skłodowska-Curie, Marian Smoluchowski i Jan Weyssenhoff.

„Einstein o Einsteinie” to pozycja potrzebna, ważna, ale – mimo popularyzatorskiego przekazu – nie zawsze prosta w odbiorze. Czytelnik mniej zaznajomiony z naukami ścisłymi może fragmentami mieć problemy z nadążeniem za narracją prowadzoną przez autorów. Już same tytuły esejów zawartych w rozdziale „Komentarze” odnoszą się do takiej problematyki, jak „elektromagnetyczny obraz świata”, „ruchy Browna” i „promieniowanie ciała doskonale czarnego”. Nie zmienia to jednak wysokiej oceny książki, a dla humanistycznych czytelników, oprócz polskich wątków i samego tekstu „Zapisków”, chyba największą wartość będzie miało omówienie tła historycznego. Polecam uwadze nie tylko specjalistom od fizyki teoretycznej.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Hanocha Gutfreunda i Jürgena Renna „Einstein o Einsteinie. Zapiski autobiograficzne i naukowe”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone