Opublikowano
2018-07-03 13:05
Licencja
Wolna licencja

Historia Zebrana: oto najlepsze książki historyczne pierwszego półrocza 2018 roku!

Mamy już werdykt internautów oraz jurorów! Za najlepsze publikacje historyczne I półrocza 2018 roku jurorzy uznali książki: „Ku jedności. Listopad 1918 roku” (Wydawnictwo Naukowe PWN) i „Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim” (Dom Wydawniczy Rebis). Z kolei internauci w powszechnym głosowaniu wybrali pozycje: „Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL” i „PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989” (PWN). Książka „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” (Wydawnictwo Poznańskie) otrzymała zarówno nagrodę jury jak i internautów!


Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano blisko tysiąc głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu - okładka Zarówno internauci jak i jurorzy wskazali w tej kategorii na książkę Witolda Banacha „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu” (Wydawnictwo Poznańskie). – To książka opowiadająca losy jednego z najbardziej znanych i bogatych rodów jakie zamieszkiwały Polskę. Przez wielki ich działalność miała przeogromny wpływ na losy kraju, jego historię, kulturę, sztukę. Rod ten już odgrywał wielką rolę za czasów I Rzeczypospolitej, często miał niechlubną rolę. A potem przyszły rozbiory, w końcu Polska odzyskała niepodległość, naszły trudne lata okupacji a Radziwiłłowie wciąż trwali i odgrywali znacząca rolę w kształtowaniu losów poszczególnych osób i historii. Dlatego losy tego rodu są fascynującym tematem. – uzasadnia oddany głos Anna Grzebalska, internautka biorąca udział w plebiscycie. Wtóruje jej prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu: – Autor w sposób ciekawy, podając wiele szczegółów i nie zapominając o kontekście historycznym opisuje dzieje poszczególnych gałęzi rodu Radziwiłłów. Szczególnie ciekawe są opisy zachodnich linii, o których polski czytelnik niewiele wie. Podobnie jak o losach tej rodziny po 1945, m.in. ich wejście do rodziny Kennedych. Książkę oceniam bardzo wysoko. Jest bowiem bardzo dobrą i pionierską na polskim rynku całościową monografią tego słynnego rodu.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Bilety do sklepu Internauci zagłosowali najczęściej na publikację Andrzeja Zawistowskiego „Bilety do sklepu. Handel reglamentowany w PRL” (Wydawnictwo Naukowe PWN). Jak tłumaczy prof. Kłaczkow: – Większość z nas doskonale pamięta kolejki do sklepów mięsnych, za meblami czy artykułami AGD. Szczególnie w świadomości utkwiły kartki, w latach 80 obejmujące większość potrzebnych do funkcjonowania towarów. Dobrze się stało, że Andrzej Zawistowski podjął się opisania credo życia codziennego Polaka w okresie PRL, tj. permanentnego stania w kolejkach. Pamięć zaciera złe wspomnienia, rodzą się sentymenty związane chociażby z tym, że było się młodym i przez to rośnie sentyment za PRL. Dla ludzi młodych z kolei PRL zaczyna się wyłącznie kojarzyć z podziemiem zbrojnym. A nie jest to przecież obraz pełny. Ta przysłowiowa kolejka w sposób jaskrawy uzmysławia z jakim „kosmicznym” ustrojem mieliśmy w Polsce do czynienia w latach 1944-1989. Książka powinna trafić do szerokiego, zwłaszcza młodego Czytelnika i przeorać myślenie o tamtym, na szczęście już minionym, czasie w naszych dziejach.

Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim Z kolei jury wybrało w tej kategorii książkę Adriana Goldsworthy'ego „Pax Romana. Wojna, pokój i podboje w świecie rzymskim” (Dom Wydawniczy Rebis). – To jedna z najciekawszych publikacji minionego półrocza. Słynny „pokój rzymski” u brytyjskiego historyka nie jest bynajmniej idylliczną sielanką. Autor udowadnia, że cena pokoju w imperium była wysoka i że w okresie pryncypatu budowano go z całą bezwzględnością. Jest to równocześnie opowieść żywa i zaskakująco współczesna, choć nasz świat nie przypomina już tego, którym władali rzymscy cesarze. – opowiada o zwycięskiej książce Piotr Abryszeński, redaktor działu „Recenzje” portalu Histmag.org i juror plebiscytu.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989 W tej kategorii internauci wskazali na książkę Heleny Kowalik „PeeReL zza krat. Głośne sprawy sądowe z lat 1945-1989” (PWN). Fenomen zwycięskiej książki opisuje prof. Kłaczkow: – Książka przenosi nas na sale rozpraw z okresie tzw. Polski Ludowej. Autorka nie opisuje jednak jakichś znanych procesów politycznych. Takich prac powstało bowiem w ostatnim czasie całkiem sporo. Przedmiotem jej badań jest bardziej tzw. wątek społeczny, a główna formą przekazu - zbiór reportaży z procesów lat 1946-1989. Oparto je w głównej mierze na ówczesnej prasie, aktach śledczych i sądowych, oraz wspomnieniach obrońców i badaniach własnych. W efekcie Czytelnik otrzymuje produkt o bardzo wysokim poziomie faktograficznym i edytorskim. W sposób jasny, komunikatywny Autorka opisuje kolejne wątki, a nieznający często historycznego kontekstu Czytelnik nie ma problemu ze zrozumieniem opisywanych wydarzeń. Praca jest jedną z lepszych dotyczących PRL-u jaką w ostatnim czasie czytałem.

Ku jedności. Listopad 1918 roku Z kolei jurorzy zdecydowali się nagrodzić książkę Pawła Bezaka i Stefana Artymowskiego „Ku jedności. Listopad 1918 roku” (PWN)To książka bardzo potrzebna na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Autorzy przedstawiają ten ważny moment nie skupiając się na samych wydarzeniach listopada 1918 roku, ale na emocjach i historiach z życia polskiego społeczeństwa. Publikacja jest pełna cytatów z gazet i zdjęć, świetnie zredagowana i wydana. Warto ją przeczytać zwłaszcza w tym szczególnym roku i dowiedzieć się, jak zwykli ludzie widzieli i odbierali odzyskanie niepodległości. Po prostu samemu poczuć atmosferę tamtych dni. – zachęca Maciej Zaremba, redaktor naczelny portalu Histmag.org i juror plebiscytu.

Wydawcy najlepszych książek otrzymają pamiątkowe dyplomy.

Więcej informacji o nagrodzonych publikacjach można znaleźć na stronie plebiscytu: http://historiazebrana.pl

W grudniu rozpocznie się druga tegoroczna edycja konkursu, w której wybierzemy najlepsze publikacje II półrocza. Zwycięskie publikacje z obu półrocznych edycji będą zmagać się o tytuł książki historycznej roku!

Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Michał Świgoń

Założyciel i wydawca „Histmag.org”. Odpowiada za działania promocyjne serwisu, kontakt z reklamodawcami oraz z Czytelnikami i szeroko pojęte kwestie marketingowe. Jako dziennikarz współpracował z mediami ogólnopolskimi, regionalnymi i lokalnymi. Magister politologii Uniwersytetu Śląskiego (specjalność medioznawcza), ukończył również studia z zakresu marketingu.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org