Hofkirche w Dreźnie: Augusta III tort z niespodzianką [Video]

opublikowano: 2020-02-03 15:04
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Radosław Gajda & Natalia Szcześniak tym razem zapraszają widzów na podróż do pięknego Drezna – a tam czeka Hofkirche, czyli kościół wybudowany na zlecenie króla Augusta III Sasa. Jakie tajemnice skrywa? Zobaczcie sami!
REKLAMA

Hofkirche w Dreźnie – zobacz też: GNIEZNO: nie tylko katedra! [Video]

Hofkirche, czyli po niemiecku Kościół Dworski to jeden z najpiękniejszych drezdeńskich gmachów z przełomu okresów późnego baroku i rokoka. Katedra Świętej Trójcy, bo tak brzmi właściwa nazwa świątyni, powstawała w latach 1739-1751, a za jej budowę odpowiadał włoski architekt Gaetano Chiaveri. Hofkirche powstał z inicjatywy króla Polski Augusta III Sasa i dla miłośników architektury jest nie lada ciekawostką – zawiera mnóstwo pięknych detali, a wrażenie robi już chociażby ze względu na pokaźne rozmiary.

Jak wiele budowli w Dreźnie, także Kościół Dworski został poważnie uszkodzony w czasie bombardowania z 1945 roku. Jego odbudowa zakończyła się dopiero w połowie lat 60. Więcej o tym niezwykłym obiekcie w materiale:

Hofkirche w Dreźnie – zobacz też:

POLECAMY

Kupuj świetne e-booki historyczne i wspieraj ulubiony portal!

Regularnie do sklepu Histmaga trafiają nowe, ciekawe e-booki. Dochód z ich sprzedaży wspiera działalność pierwszego polskiego portalu historycznego. Po to, by zawsze był ktoś, kto mówi, jak było!

Sprawdź dostępne tytuły pod adresem: https://sklep.histmag.org/

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Architecture is a good idea
Powyższe video przygotowane zostało w ramach video bloga Architecture is a good idea poświęconego rzeczom budującym i zbudowanym: architekturze, urbanistyce, sztuce i technice. Jego autorzy to architekci Radosław Gajda i Natalia Szcześniak.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone