Hołodomor lat trzydziestych to nie ludobójstwo...

opublikowano: 2010-04-28 13:06
wolna licencja
poleć artykuł:
27 kwietnia 2010 roku Wiktor Janukowycz stwierdził na forum Rady Europy, że Wielki Głód lat trzydziestych na Ukrainie nie był ludobójstwem.
REKLAMA

W związku z wyborem Wiktora Janukowycza na prezydenta, spora część społeczeństwa ukraińskiego żywiła obawy o to, że nowy prezydent zacznie prowadzić własną politykę historyczną, inną od realizowanej przez jego poprzednika, Wiktora Juszczenkę. W tej sferze działań Janukowycz od razu wykazał się zdecydowaniem, mianując na stanowisko ministra oświaty kontrowersyjnego Dmytra Tabacznyka i cofając dekret prezydenta Juszczenki o nadaniu tytułu Bohatera Ukrainy Stepanowi Banderze. Wydaje się, że teraz dokonał kolejnego dyskusyjnego posunięcia, stwierdzając, że nazywanie Wielkiego Głodu ludobójstwem jest niewłaściwe. Swą tezę uzasadniał tym, że klęska głodu lat trzydziestych dotknęła nie tylko Ukrainę: – Była to ogólna wielka tragedia narodów, które kiedyś należały do jednego kraju – Związku Radzieckiego – powiedział Janukowycz i dodał, że termin ludobójstwo jest w tym wypadku niepoprawny i niesprawiedliwy.

Źródło: polskieradio.pl.

Zobacz też:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Dariusz Wierzchoś
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Zakład Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej) oraz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Specjalista w zakresie historii najnowszej Ukrainy i Rosji. Autor książki „Generał Piotr Wrangel - Działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. oraz rozdziału „Krym. Od Scytów do Rosjan” w książce „Źródła Nienawiści: Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” pod redakcją Kamila Janickiego.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone