Autor: Dariusz Wierzchoś
Tagi: Reportaże/relacje, Historia polityczna, Historia społeczna, Historia kobiet, Naukowcy, Polska, Warszawa, Mazowsze
Opublikowany: 2009-04-11 21:31
Licencja: wolna licencja

II Feministyczny Salon Historyczny

W poniedziałek 6 kwietnia w warszawskim klubie Plan Be na Pl. Zbawiciela miało miejsce drugie spotkanie Feministycznego Salonu Historycznego. Tym razem rozmawiano o historii kobiecych demonstracji i współczesnych manifestacjach. Moderatorki – Anna Nowakowska i Iwona Dadej – do udziału w dyskusji zaprosiły: dr Sylwię Kuźmę-Markowską z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, dra Adriana Zandberga z Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Wyższej Szkoły Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych oraz Annę Czerwińską z Fundacji Feminoteka.
REKLAMA

Zaproszeni eksperci mówili o wystąpieniach kobiet w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Przypomniano również demonstracje kobiet w Danii. Uczestnicy zastanawiali się wspólnie nad symboliką daty 8 marca i korzeniami dnia kobiet. Dyskusja dotyczyła także rodowodu tego święta i pytania, na ile ma ono socjalistyczne korzenia, oraz jak duży wpływ na jego ustanowienie miały sufrażystki. Podczas spotkania poruszono również problematykę odbioru demonstracji we współczesnym społeczeństwie, które postrzega je wyjątkowo negatywnie. Pod koniec spotkania wywiązała się bardzo żywa dyskusja na temat współczesnych manifestacji, podczas której goście niezwiązani z ruchem feministycznym mieli okazję wzbogacić swą wiedzę o informacje dotyczące działalności feministek poza 8 marca i „Manifami”.

Anna Nowakowska

Iwona Dadej

dr Adrian Zandberg i Anna Czerwińska z Fundacji Feminoteka

dr Sylwia Kuźma-Markowska

Zobacz też

Zredagował: Kamil Janicki

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Dariusz Wierzchoś
Doktor nauk humanistycznych, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (Zakład Historii Krajów Europy Środkowo-Wschodniej) oraz Europejskiego Kolegium Polskich i Ukraińskich Uniwersytetów. Specjalista w zakresie historii najnowszej Ukrainy i Rosji. Autor książki „Generał Piotr Wrangel - Działalność polityczna i wojskowa w latach rewolucji i wojny domowej w Rosji”. oraz rozdziału „Krym. Od Scytów do Rosjan” w książce „Źródła Nienawiści: Konflikty etniczne w krajach postkomunistycznych” pod redakcją Kamila Janickiego.

Wszystkie teksty autora

Sonda!
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy