III powstanie śląskie: Program obchodów setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. W tym roku przypada setna rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji zorganizowano kilkadziesiąt wydarzeń na Śląsku, w tym uroczystości państwowe, dziesiątki projektów edukacyjnych, widowiska i imprezy plenerowe, wystawy, a nawet wydarzenia sportowe. Zobaczcie co zaplanowano!

Pododdział powstańczy w Rybniku (fot. ze zbiorów NAC, Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji, sygn. 1-H-440)

Zobacz także:

Wybrane, najbliższe wydarzenia planowane w ramach obchodów:

 • Uroczystości państwowe z udziałem władz Rzeczpospolitej Polskiej. 2 maja 2021 - Góra św. Anny
 • Uroczystości państwowe kończące obchody stulecia III powstania śląskiego. 5 lipca - Katowice
 • Seria pokazów multimedialnych (wideo-mappingu) zorganizowana przez Biuro Programu „Niepodległa”.
 • Ostatni tydzień kwietnia do 2 maja – Pokazy na fasadzie Dowództwa Garnizonu Wojskowego w Warszawie, Wrocławiu, Górze Świętej Anny i innych miejscowościach.
 • Odsłonięcie tablicy z nazwiskami 67 Powstańców Śląskich z powiatu opolskiego w Alei Zasłużonych na Cmentarzu na Półwsi z inicjatywy Miasta Opole. 2 maja – Opole
 • Piknik historyczny z koncertem, pokazem laserowym i pirotechnicznym „Majówka powstańcza” – planowany na wieczór 2 maja 2021; przełożony na wrzesień 2021 – Opole.
 • Rekonstrukcja historyczna w wykonaniu harcerzy „wjazd gen. Henri Le Ronda” z inicjatywy Miasta Opole. 2 maja – Opole, udział publiczności online.
 • Koncert H.M. Górecki „Symfonia Pieśni Żałobnych”, z inicjatywy Samorządu Województwa Opolskiego. 7 maja – Opole, Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera.
 • Konferencja naukowa nt. powstań śląskich. Planowana na 19-21 maja 2021, przełożona na wrzesień – Góra św. Anny.
 • Konferencja naukowa „Powstania Śląskie” Instytutu Myśli Narodowej, Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach oraz Instytutu Śląskiego. Czerwiec 2021 - Katowice, udział online.
 • Koncert „Moja ziemio wyśniona” przygotowany przez Biuro Programu „Niepodległa”, który odbędzie się 16 maja w amfiteatrze w Opolu.

Obchody rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Bytomiu

Obchody 100. rocznicy III powstania śląskiego rozpoczną się 2 maja mszą świętą w intencji Ojczyzny i Powstańców Śląskich, po czym (od godz. 21.20) na bytomskim Rynku oraz przy ul. Gliwickiej, gdzie mieściła się siedziba Polskiego Komisariatu Plebiscytowego, zaplanowano uroczystości upamiętniające wybuch powstania z udziałem wojskowej asysty honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu i Orkiestry Wojskowej z Bytomia.

W finale uroczystości o godz. 22.00 nastąpi odsłonięcie instalacji artystycznej (mapping), nawiązującej do historycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w 1921 roku.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zorganizowało natomiast wystawę „Bojownikom Niepodległości” poświęconą zagadnieniu honorowania uczestników walk i zabiegów dyplomatycznych, zmierzających do odzyskania przez Polskę niepodległości oraz ostatecznego ustalenia jej granic w 1922 roku.

Czas trwania wystawy: 28 kwietnia - 14 listopada 2021 roku

Kuratorzy wystawy: Maciej Droń i dr Wojciech B. Moś.

Obchody rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Zabrzu

2 maja

 • 10.30 w kościele pw. św. Andrzeja w Zabrzu odprawiona zostanie uroczysta msza święta. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Orkiestra Dęta Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, która wykona wiązankę pieśni powstańczych.
 • 11.50 - symboliczne złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich przez reprezentację władz samorządowych.
 • 12.30-13.30 - przejazd samochodów militarnych Alejami Korfantego, ul. De Gaulle’a i ul. Wolności (podziwiać będzie można m.in. replikę pojazdu „Korfanty”). Start pod kościołem pw. św. Andrzeja w Zabrzu.
 • 18.00 - prezentacja widowiska muzycznego pt. “Powstanie w nas” przygotowywane wspólnie przez Filharmonię Zabrzańską oraz Teatr Nowy w Zabrzu. Będzie je można zobaczyć online na kanale YouTube w/w instytucji.
 • 21.00 mapping historyczny na fasadzie Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu

3 maja

Za pośrednictwem Facebooka MBP w Zabrzu odbędzie się spotkanie autorskie z Józefem Krzykiem, poświęcone jego książce pt. „Korfanty. Silna bestia”. Spotkanie poprowadzi dr Sebastian Rosenbaum (współautor książki “Wojciech Korfanty”).

5 maja

Na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu będzie można wysłychać wykładu historyka Zbigniewa Gołasza pt. “Robert Oszek – bohater z Zabrza”. Początek – godz. 17.00.

Obchody rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Świętochłowicach

W ramach obchodów setnej rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Świętochłowicach zaplanowano koncert, który odbędzie się 2 maja o godz. 16. Będzie go można wysłuchać za pośrednictwem strony internetowej Muzeum Powstań Śląskich, bądź za pośrednictwem muzealnego Facebooka.

Z kolei o godz. 20.21 zaplanowano mapping. Będzie dostępny będzie na stronie internetowej Muzeum Powstań Śląskich oraz muzealnym Facebooku.

Obchody rocznicy wybuchu III powstania śląskiego w Katowicach

Z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, 2 maja o godzinie 12 będzie się palił znicz gazowy przy Pomniku Powstańców Śląskich.

Polecamy e-book Szczepana Michmiela – „II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”

Szczepan Michmiel
„II wojna światowa wybuchła w Szymankowie”
5,90 zł
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 81
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-38-9

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy