Ikony buntu

opublikowano: 2023-09-20 05:00
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
20 września ukazało się nowe wydanie Pomocnika Historycznego POLITYKI z serii Biografie: Lech Wałęsa i liderzy przełomu 1989 r.
REKLAMA
Pomocnik Historyczny POLITYKA
„Lech Wałęsa i liderzy przełomu 1989 r.”
cena:
24,99 zł
Wydawca:
POLITYKA
Rok wydania:
2023
Okładka:
klejona
Liczba stron:
108
Premiera:
20.09.2023 r.
Format:
A4
Pomocnik Historyczny POLITYKI z serii Biografie: Lech Wałęsa i liderzy przełomu 1989 r.

Rok 1989 udowodnił, że od pojedynczych ludzi zależy wiele. Nawet wielomilionowy ruch potrzebuje kogoś, kto da mu swoją twarz, kto zostanie jego symbolem.

Przypominamy tych, którzy swoim działaniem w dużym stopniu zdecydowali o obecnym kształcie Europy Środkowo-Wschodniej. Przyczynili się do rozpadu bloku sowieckiego, do powstania nowych państw niezależnych od Moskwy. Wśród nich znaleźli się: pisarz, historyk, muzykolog, filozof, robotnik elektryk, pastor, ekolog. Niekiedy przywódcami buntu przeciwko komunistycznej władzy zostawali jej ludzie, którzy poczuli zmianę kierunku wiatru.

Jedni byli liderami z powołania, inni z przypadku. Jedni trwali na pierwszej linii latami, inni pojawili się i po odegraniu swojej roli znikli jak meteory. Po latach różnie są oceniani.

O niektórych zapomniano, z innymi – jak z Lechem Wałęsą -  nie przestają walczyć ich przeciwnicy polityczni.

Zapraszamy do przypomnienia sobie postaci, które dały twarz wiośnie ludów w Europie Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem Lecha Wałęsy, kończącego w tym roku 80 lat.

Na polityka.pl/podkasty w sekcji „POLITYKA o historii”, będzie można wysłuchać uzupełniającej wydanie rozmowy dr hab. Marcina Zaremby z dr Anną Machcewicz.

Partnerami Pomocnika Historycznego Lech Wałęsa i liderzy przełomu 1989 r. są: Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie oraz Miasto Gdańsk.


Tytuł ukazał się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Liczy 108 stron, cena: 24,99 zł. Można je kupić także na  sklep.polityka.pl.

Pomocnik Historyczny POLITYKI: „Lech Wałęsa i liderzy przełomu 1989 r.” zamówicie pod tym linkiem! 

Zobacz też pozostałe publikacje, dostępne w ofercie Wydawnictwa Polityka.

REKLAMA
Komentarze

O autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone