Jacek Bartosiak – „Przeszłość jest prologiem” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-07-13 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Czy Polska powinna czuć się zagrożona ze strony Rosji? Czy za pomocą geopolityki możemy wyjaśnić prawa regulujące współczesne stosunki międzynarodowe? W jaki sposób historia wpływa na kształt nowego ładu światowego?
REKLAMA

Jacek Bartosiak – „Przeszłość jest prologiem” – recenzja i ocena

Jacek Bartosiak
„Przeszłość jest prologiem”
nasza ocena:
6.5/10
cena:
79,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo Zona Zero
Okładka:
twarda
Liczba stron:
608
Premiera:
29 maja 2019
ISBN:
9788366177437

Jacek Bartosiak, z wykształcenia prawnik i adwokat, jest cenionym ekspertem w zakresie geopolityki i geostrategii. To założyciel i właściciel firmy Strategy&Future, wcześniej był m.in. dyrektorem Programu Gier Wojennych i Symulacji w Fundacji Pułaskiego. Czy jego najnowsza publikacja powtórzy sukces poprzednich pozycji, które cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony miłośników stosunków międzynarodowych?

„Przeszłość jest prologiem” jest zbiorem zapisów wystąpień i wykładów, które – dzięki udostępnieniu w mediach społecznościowych i serwisie Youtube – przyniosły Bartosiakowi rozpoznawalność. Książka będzie zatem dobrym wprowadzeniem dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę na temat strategii politycznych we współczesnym świecie. W swoim wywodzie ekspert wielokrotnie odnosi się do historii – tej po 1945 roku, jak i tej zupełnie odległej, pisze m.in. o jagiellońskiej koncepcji Międzymorza oraz wiszącym od wieków nad Europą rosyjskim imperializmie. Przeszłość stanowi dla niego niejako żywą materię – każda decyzja podjęta w minionych latach może bowiem przynieść brzemienne skutki w teraźniejszości.

Autor nie unika przy tym wyrazistych ocen, często „mruga” porozumiewawczo do swojego czytelnika. Można się z jego opiniami nie zgadzać (niekiedy wręcz i trzeba!), dzięki czemu podczas lektury wchodzi się w rodzaj dialogu z przedstawionymi tezami. Geopolityka należy do tych zagadnień, które wymuszają głęboką refleksję nad przyczynami oraz skutkami podjętych przez decydentów działań oraz decyzji.

Bartosiak kontynuuje rozpoczęte na kartach „Rzeczpospolitej między lądem a morzem” rozważania nad miejscem naszego kraju w świecie. Próbuje zachęcić czytelnika do zastanowienia się nad zagrożeniami płynącymi przede wszystkim ze strony Rosji (ale także z Dalekiego Wschodu). Zakłada liczne zmiany na układzie sił w stosunkach międzynarodowych, przygląda się z niepokojem znajdującemu się w fazie tworzenia porządkowi międzynarodowemu i zastanawia się w tym kontekście nad wartością gwarancji sojuszniczych udzielonych Polsce.

REKLAMA

Niewątpliwie łączenie zagadnień politycznych z geograficznymi jest atrakcyjne, ale warto postawić pytanie, czy za pomocą praw geopolityki można faktycznie wyjaśnić zachodzące w dwudziestym pierwszym wieku zmiany i procesy? Czy prezentowany determinizm nie zawęża perspektyw i nie jest uproszczeniem rzeczywistości? Czy Europa Wschodnia musi zostać zaatakowana przez Rosję? Czy Chiny staną się światowym supermocarstwem i odbiorą palmę pierwszeństwa Stanom Zjednoczonym? Pozycja nie odpowiada na wszystkie postawione wyżej kwestie, ale jej największą zaletą jest – nie ważne, czy czytelnik zgadza się z teoriami autora, czy też jest wobec nich sceptyczny – prowokowanie do myślenia. Nad historią, wyzwaniami przyszłości oraz miejscem Rzeczpospolitej na mapie świata.

Należy jednak przy tym żałować, że autor i wydawnictwo nie przepracowali transkrypcji wykładów i nie dostosowali ich do wersji drukowanej. W niektórych miejscach omawiane są materiały poglądowe, z którymi czytelnik nie ma możliwości się zapoznać, co czyni wywód niezrozumiałym. Dodatkowo utrudnieniem (nie dla każdego) będzie zbyt duża czcionka tekstu.

Zainteresowani geopolityką i koncepcjami Jacka Bartosiaka zapewne znajdą w recenzowanej książce wiele interesujących wiadomości i inspirujących tez. Publikacja pozwoli im lepiej zrozumieć złożoność współczesnego świata i poznać wyzwania stojącymi przed Polską w obecnym stuleciu. Polecam uwadze!

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jacka Bartosiaka „Przeszłość jest prologiem” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone