„Jak opisywać historię KPN” - dyskusja po publikacjach w Histmag.org

opublikowano: 2013-09-24 09:41
wolna licencja
poleć artykuł:
Przełom lipca i sierpnia tego roku stał na naszym portalu pod znakiem burzliwej dyskusji na temat historii Konfederacji Polski Niepodległej. 16 września w Biurze Edukacji Publicznej IPN zorganizowano specjalną debatę na temat problemów badawczych historii KPN, w której udział wzięli autorzy publikacji w Histmag.org oraz doświadczeni historycy dziejów najnowszych. Zapis wideo panelu można obejrzeć online.
REKLAMA

Dyskusję rozpoczął tekst Grzegorza Wołka pt. Konfederacja Polski Niepodległej - geneza i działalność do wprowadzenia stanu wojennego, opublikowany wcześniej w pracy zbiorowej Opozycja demokratyczna w PRL w latach 1976-1981, wydanej przez Europejskie Centrum Solidarności.

11 listopada 1981 - wiec współorganizowany przez KPN na Placu Matejki w Krakowie przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza (fot. Romana Kahl-Stachniewicz; Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana).

Tekst wywołał kontrowersje, dyskusję w komentarzach oraz publikację polemiczną autorstwa Macieja Gawlikowskiego, zatytułowaną Widmo Reniaka krąży po IPN-ie. W kolejnych dniach na zarzuty Gawlikowskiego odpowiedział autor tekstu otwierającego dyskusję, wkrótce zaś do drugiego tekstu Wołka ustosunkował się również jego polemista.

Podsumowaniem tej polemiki stała się debata zorganizowana w BEP IPN 16 września. Obok Grzegorza Wołka i Macieja Gawlikowskiego wzięli w niej udział także prof. Antoni Dudek, prof. Andrzej Friszke, Marcin Kasprzycki, Mirosław Lewandowski i dr Grzegorz Waligóra. Cieszę się, że doszło do takiego spotkania bo myślę, że warto takie próby podejmować i one nie służą temu, byśmy tutaj doszli do jednomyślności, bo historii się nie tworzy i nie buduje przez osiąganie jednomyślności - powiedział na otwarcie dyskusji prowadzący ją prof. Antoni Dudek. Nagranie prezentujące jej przebieg, przygotowane przez IPN TV, umieszczamy poniżej:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Publicysta Histmag.org, redakcji merytorycznej portalu w l. 2006-2021, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone