Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Internet, Media, Reportaże/relacje, Historia polityczna, Naukowcy, 1945-1989, Polska
Opublikowany: 24 września 2013
Licencja:wolna licencja

„Jak opisywać historię KPN” - dyskusja po publikacjach w Histmag.org

Przełom lipca i sierpnia tego roku stał na naszym portalu pod znakiem burzliwej dyskusji na temat historii Konfederacji Polski Niepodległej. 16 września w Biurze Edukacji Publicznej IPN zorganizowano specjalną debatę na temat problemów badawczych historii KPN, w której udział wzięli autorzy publikacji w Histmag.org oraz doświadczeni historycy dziejów najnowszych. Zapis wideo panelu można obejrzeć online.

Dyskusję rozpoczął tekst Grzegorza Wołka pt. Konfederacja Polski Niepodległej - geneza i działalność do wprowadzenia stanu wojennego, opublikowany wcześniej w pracy zbiorowej Opozycja demokratyczna w PRL w latach 1976-1981, wydanej przez Europejskie Centrum Solidarności.

11 listopada 1981 - wiec współorganizowany przez KPN na Placu Matejki w Krakowie przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza (fot. Romana Kahl-Stachniewicz; Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana).

Tekst wywołał kontrowersje, dyskusję w komentarzach oraz publikację polemiczną autorstwa Macieja Gawlikowskiego, zatytułowaną Widmo Reniaka krąży po IPN-ie. W kolejnych dniach na zarzuty Gawlikowskiego odpowiedział autor tekstu otwierającego dyskusję, wkrótce zaś do drugiego tekstu Wołka ustosunkował się również jego polemista.

Podsumowaniem tej polemiki stała się debata zorganizowana w BEP IPN 16 września. Obok Grzegorza Wołka i Macieja Gawlikowskiego wzięli w niej udział także prof. Antoni Dudek, prof. Andrzej Friszke, Marcin Kasprzycki, Mirosław Lewandowski i dr Grzegorz Waligóra. Cieszę się, że doszło do takiego spotkania bo myślę, że warto takie próby podejmować i one nie służą temu, byśmy tutaj doszli do jednomyślności, bo historii się nie tworzy i nie buduje przez osiąganie jednomyślności - powiedział na otwarcie dyskusji prowadzący ją prof. Antoni Dudek. Nagranie prezentujące jej przebieg, przygotowane przez IPN TV, umieszczamy poniżej:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Doktor historii, absolwent Instytutu Historycznego i Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Były członek Zarządu Studenckiego Koła Naukowego Historyków UW. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Publikował m.in. w „Mówią Wieki”, „Uważam Rze Historia”, „Pamięci.pl”, „Polityce” oraz „Dziejach Najnowszych”. Oprócz historii pasjonuje go rock i poezja śpiewana, jest miłośnikiem kabaretów, książek Ryszarda Kapuścińskiego i Hansa Helmuta Kirsta oraz gier z serii Europa Universalis.

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy