Autor: Tomasz Leszkowicz
Tagi: Internet, Media, Reportaże/relacje, Historia polityczna, Naukowcy, 1945-1989, Polska
Opublikowany: 24 września 2013
Licencja:wolna licencja

„Jak opisywać historię KPN” - dyskusja po publikacjach w Histmag.org

Przełom lipca i sierpnia tego roku stał na naszym portalu pod znakiem burzliwej dyskusji na temat historii Konfederacji Polski Niepodległej. 16 września w Biurze Edukacji Publicznej IPN zorganizowano specjalną debatę na temat problemów badawczych historii KPN, w której udział wzięli autorzy publikacji w Histmag.org oraz doświadczeni historycy dziejów najnowszych. Zapis wideo panelu można obejrzeć online.

Dyskusję rozpoczął tekst Grzegorza Wołka pt. Konfederacja Polski Niepodległej - geneza i działalność do wprowadzenia stanu wojennego, opublikowany wcześniej w pracy zbiorowej Opozycja demokratyczna w PRL w latach 1976-1981, wydanej przez Europejskie Centrum Solidarności.

11 listopada 1981 - wiec współorganizowany przez KPN na Placu Matejki w Krakowie przy symbolicznym Grobie Nieznanego Żołnierza (fot. Romana Kahl-Stachniewicz; Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0 niezlokalizowana).

Tekst wywołał kontrowersje, dyskusję w komentarzach oraz publikację polemiczną autorstwa Macieja Gawlikowskiego, zatytułowaną Widmo Reniaka krąży po IPN-ie. W kolejnych dniach na zarzuty Gawlikowskiego odpowiedział autor tekstu otwierającego dyskusję, wkrótce zaś do drugiego tekstu Wołka ustosunkował się również jego polemista.

Podsumowaniem tej polemiki stała się debata zorganizowana w BEP IPN 16 września. Obok Grzegorza Wołka i Macieja Gawlikowskiego wzięli w niej udział także prof. Antoni Dudek, prof. Andrzej Friszke, Marcin Kasprzycki, Mirosław Lewandowski i dr Grzegorz Waligóra. Cieszę się, że doszło do takiego spotkania bo myślę, że warto takie próby podejmować i one nie służą temu, byśmy tutaj doszli do jednomyślności, bo historii się nie tworzy i nie buduje przez osiąganie jednomyślności - powiedział na otwarcie dyskusji prowadzący ją prof. Antoni Dudek. Nagranie prezentujące jej przebieg, przygotowane przez IPN TV, umieszczamy poniżej:

Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Tomasz Leszkowicz
Doktor historii, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Redaktor działu naukowego, członek redakcji merytorycznej portalu od października 2006 roku, redaktor naczelny Histmag.org od grudnia 2014 roku do lipca 2017 roku. Specjalizuje się w historii dwudziestego wieku (ze szczególnym uwzględnieniem PRL), interesuje się także społeczno-polityczną historią wojska. Z uwagą śledzi zagadnienia związane z pamięcią i tzw. polityką historyczną (dawniej i dziś). Autor artykułów w czasopismach naukowych i popularnych. W czasie wolnym gra w gry z serii Europa Universalis, słucha starego rocka i ogląda seriale.

Wszystkie teksty autora

Polecane artykuły
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Magdalena Mikrut-Majeranek
redaktor naczelna
redakcja@histmag.org
telefon: 796 418 763
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy