Jerzy Chociłowski – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-12-11 12:28
wolna licencja
poleć artykuł:
Józef Beck nie cieszy się chyba najlepszą sławą wśród większości historyków i pasjonatów historii. Jerzy Chociłowski w swej najnowszej publikacji proponuje nieco inne spojrzenie na życiorys Józefa Becka. Czy warto po nią sięgnąć?
REKLAMA

Jerzy Chociłowski – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” – recenzja i ocena

Jerzy Chociłowski
„Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku”
nasza ocena:
9/10
cena:
35,91 zł
Wydawca:
Iskry
Okładka:
twarda z obwolutą
Liczba stron:
256
Format:
150 x 235
ISBN:
978-83-244-1048-4
EAN:
9788324410484

Józef Beck to bez wątpienia postać wyjątkowa; w jego biografii jak w soczewce skupia się cała historia Polski pierwszej połowy XX wieku. Kolejne etapy jego życia ukazują ewolucję polityczną i polską drogę do niepodległości, a następnie dwudziestolecia wolności i upadku Rzeczpospolitej. Gdy w ten sposób spojrzymy na życiorys Becka, przed naszymi oczami stanie postać fascynująca i warta głębszego poznania. Książka „Najpierw Polska – rzecz o Józefie Becku” pióra Jerzego Chociłowskiego to przejaw tej właśnie fascynacji i niesłabnącego zainteresowania dawnym szefem polskiej dyplomacji.

Autor ma inną ocenę tej postaci, niż szereg historyków i publicystów, jak Stanisław Cat-Mackiewicz czy choćby Olgierd Terlecki, co jest wielką wartością jego książki. W swojej pracy Chociłowski proponuje czytelnikowi właśnie podróż biografię wybitnego polityka II RP. Poznajemy kolejne funkcje pełnione przez Becka oraz okoliczności, w których działał (począwszy od walki zbrojnej w okresie wielkiej wojny). Finalnie narracja książki doprowadza nas do Rumunii, gdzie w okresie II wojny światowej internowany polityk dokończył żywota, spisując uprzednio swe wspomnienia w formie pamiętników.

Autor przyzwyczaił swoich czytelników do tego, że potrafi prowadzić swój wywód bardzo sprawnie i umiejętnie, potrafi zainteresować czytelnika omawianym tematem – nawet jeśli nie jest on znawcą przedwojennej sceny politycznej i sytuacji geopolitycznej. Potrafi uciec od naukowego, zdystansowanego tonu i opowiadać o swoim bohaterze jak o głównej postaci prozy fabularnej.

Dużym atutem narracji w książce są także liczne ciekawostki i dygresje, które co rusz serwuje autor urozmaicając główny tok opowieści. Dzięki nim poznajemy Becka nie tylko jako męża stanu i wytrawnego gracza sceny politycznej, ale również jako człowieka – posiadającego określone wady i uwikłanego w rozliczne namiętności. Takie podejście niewątpliwie przybliża czytelnikowi omawianą postać.

Przy tym wszystkim nie znika z pola widzenia książki to, kim Beck w największym stopniu był – państwowcem, dla którego dobro Polski było rzeczą nadrzędną. I choć można się spierać co do kolejnych jego poczynań oraz ruchów na politycznej szachownicy dziejów – krytykować małostkowość, krótkowzroczność i nietrafione decyzje, to jednak patriotyzm Józefa Becka nie ulega najmniejszej wątpliwości.

Punktem kulminacyjnym kariery Becka było jego słynne wystąpienie sejmowe z 5 maja 1939 roku. Stawiające odpór bezprawnym żądaniom Niemców przemówienie szefa polskiego MSZ stanowiło rodzaj credo polskiej polityki w przededniu wybuchu II wojny światowej. Nic zatem dziwnego, że zawarta w tamtej mowie fraza zaczynająca się od słów „My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę...” przeszła do historii.

Książka wydawnictwa Iskry jest zaś kolejną próbą zmierzenia się z biografią człowieka, który swą karierę zaczynał jako adiutant Józefa Piłsudskiego, a kończył jako minister spraw zagranicznych. Czy praca Chociłowskiego to udana próba przywrócenia szacunku tej postaci? Ocenią czytelnicy. Pozostaje powiedzieć jedno – jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jerzego Chociłowskiego – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Kamil Durajczyk
Politolog i dziennikarz z Łodzi. W historii interesują go zwłaszcza dzieje najnowsze, które najmocniej wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Chciałby, aby szkoły położyły w nauczaniu większy nacisk na historię ostatnich dziesięcioleci.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone