Autor: Kamil Durajczyk
Tagi: Recenzje, Historia polityczna, Sylwetki i biografie, Książki, XIX wiek, I wojna światowa i dwudziestolecie międzywojenne, Polska
Opublikowany: 2019-12-11 12:28
Licencja: wolna licencja

Jerzy Chociłowski – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” – recenzja i ocena

Józef Beck nie cieszy się chyba najlepszą sławą wśród większości historyków i pasjonatów historii. Jerzy Chociłowski w swej najnowszej publikacji proponuje nieco inne spojrzenie na życiorys Józefa Becka. Czy warto po nią sięgnąć?
REKLAMA

Jerzy Chociłowski – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” – recenzja i ocena

Jerzy Chociłowski
„Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku”
Ocena: 9
35,91 zł
Wydawca: Iskry
Okładka: twarda z obwolutą
Liczba stron: 256
Format: 150 x 235
ISBN: 978-83-244-1048-4
EAN: 9788324410484

Józef Beck to bez wątpienia postać wyjątkowa; w jego biografii jak w soczewce skupia się cała historia Polski pierwszej połowy XX wieku. Kolejne etapy jego życia ukazują ewolucję polityczną i polską drogę do niepodległości, a następnie dwudziestolecia wolności i upadku Rzeczpospolitej. Gdy w ten sposób spojrzymy na życiorys Becka, przed naszymi oczami stanie postać fascynująca i warta głębszego poznania. Książka „Najpierw Polska – rzecz o Józefie Becku” pióra Jerzego Chociłowskiego to przejaw tej właśnie fascynacji i niesłabnącego zainteresowania dawnym szefem polskiej dyplomacji.

Autor ma inną ocenę tej postaci, niż szereg historyków i publicystów, jak Stanisław Cat-Mackiewicz czy choćby Olgierd Terlecki, co jest wielką wartością jego książki. W swojej pracy Chociłowski proponuje czytelnikowi właśnie podróż biografię wybitnego polityka II RP. Poznajemy kolejne funkcje pełnione przez Becka oraz okoliczności, w których działał (począwszy od walki zbrojnej w okresie wielkiej wojny). Finalnie narracja książki doprowadza nas do Rumunii, gdzie w okresie II wojny światowej internowany polityk dokończył żywota, spisując uprzednio swe wspomnienia w formie pamiętników.

Autor przyzwyczaił swoich czytelników do tego, że potrafi prowadzić swój wywód bardzo sprawnie i umiejętnie, potrafi zainteresować czytelnika omawianym tematem – nawet jeśli nie jest on znawcą przedwojennej sceny politycznej i sytuacji geopolitycznej. Potrafi uciec od naukowego, zdystansowanego tonu i opowiadać o swoim bohaterze jak o głównej postaci prozy fabularnej.

Dużym atutem narracji w książce są także liczne ciekawostki i dygresje, które co rusz serwuje autor urozmaicając główny tok opowieści. Dzięki nim poznajemy Becka nie tylko jako męża stanu i wytrawnego gracza sceny politycznej, ale również jako człowieka – posiadającego określone wady i uwikłanego w rozliczne namiętności. Takie podejście niewątpliwie przybliża czytelnikowi omawianą postać.

Przy tym wszystkim nie znika z pola widzenia książki to, kim Beck w największym stopniu był – państwowcem, dla którego dobro Polski było rzeczą nadrzędną. I choć można się spierać co do kolejnych jego poczynań oraz ruchów na politycznej szachownicy dziejów – krytykować małostkowość, krótkowzroczność i nietrafione decyzje, to jednak patriotyzm Józefa Becka nie ulega najmniejszej wątpliwości.

Punktem kulminacyjnym kariery Becka było jego słynne wystąpienie sejmowe z 5 maja 1939 roku. Stawiające odpór bezprawnym żądaniom Niemców przemówienie szefa polskiego MSZ stanowiło rodzaj credo polskiej polityki w przededniu wybuchu II wojny światowej. Nic zatem dziwnego, że zawarta w tamtej mowie fraza zaczynająca się od słów „My w Polsce nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę...” przeszła do historii.

Książka wydawnictwa Iskry jest zaś kolejną próbą zmierzenia się z biografią człowieka, który swą karierę zaczynał jako adiutant Józefa Piłsudskiego, a kończył jako minister spraw zagranicznych. Czy praca Chociłowskiego to udana próba przywrócenia szacunku tej postaci? Ocenią czytelnicy. Pozostaje powiedzieć jedno – jest to pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Jerzego Chociłowskiego – „Najpierw Polska. Rzecz o Józefie Becku” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Kamil Durajczyk
Politolog i dziennikarz z Łodzi. W historii interesują go zwłaszcza dzieje najnowsze, które najmocniej wpływają na otaczającą nas rzeczywistość. Chciałby, aby szkoły położyły w nauczaniu większy nacisk na historię ostatnich dziesięcioleci.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy