Johannes-Dieter Steinert – „Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech...” – recenzja i ocena

Utrzymanie kruchej potęgi Trzeciej Rzeszy nie byłoby możliwe, gdyby nie armia robotników przymusowych. Działali oni w każdej możliwej gałęzi gospodarki – nie ważne czy to fabryka czy gospodarstwo rolne. Każde ręce w okupowanej Europie, a szczególnie w Polsce i ZSRS miały pracować dla ostatecznego zwycięstwa.

Johannes-Dieter Steinert – „Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej w latach 1939-1945” – recenzja i ocena

Johannes-Dieter Steinert
„Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej w latach 1939-1945”
Ocena: 8
42 zł
Wydawca: Instytut Pileckiego
Rok wydania: 2021
Okładka: twarda
Liczba stron: 397
ISBN: 9788366340435

Johannes-Dieter Steinert jest profesorem zwyczajnym na brytyjskim Uniwersytecie Wolverhampton. W kręgu jego specjalizacji i zainteresowań badawczych leży historia II wojny światowej oraz badaniach nad migracjami. Do polskojęzycznych czytelników niedawno trafiła jego wnikliwa praca dotycząca wywózek małoletnich z terenu Polski i ZSRS.

Trzecia Rzesza, pomimo propagandowych przekazów, opierała całą swoją potęgę i możliwość prowadzenia działań wojennych na pracy robotników przymusowych. Miliony uznanych za podludzi pracowały dzień i noc w obozach pracy przymusowej, fabrykach, gospodarstwach rolnych oraz obozach koncentracyjnych. Można powiedzieć, że Tysiącletnia Rzesza przymusową pracą stała. Wśród nich było od miliona do półtora miliona małoletnich z Polski i Związku Sowieckiego. Zatrudniane były w zakładach naprawczych dla Wehrmachtu i SS, rozbudowie koszar, lotnisk oraz umocnień. Były wśród pracowników Organizacji Todt i Deutschebahn. Zyski z ich pracy czerpały kopalnie, przemysł zbrojeniowy, rzemiosła i rolnictwo. Należy wspomnieć również o przymusowym zatrudnieniu w charakterze służby.

Recenzowana pozycja dzieli się na dwie części. Pierwsza poświęcona jest doświadczeniu wywózki oraz obustronnej reakcji na wypędzenia, wysiedlenia, germanizację oraz kolaborację. Druga część skupia się na jednostkowym doświadczeniu, zarówno osób pracujących przymusowo na terenie Niemiec oraz okupowanej Polski i Związku Sowieckiego. Ukazuje różne aspekty doświadczenia robotników przymusowych, od warunków bytowych począwszy, a na oporze, ucieczkach i karze skończywszy.

Johannes-Dieter Steinert napisał bardzo wnikliwą i frapującą pracę. Wykorzystał rozliczne źródła archiwalne, bardzo duży nacisk kładąc na osobiste relacje małoletnich pracowników przymusowych. „Deportacja i praca przymusowa…” kładzie bardzo duży nacisk na odczucia oraz traumy, która była udziałem dzieci brutalnie wyrwanych ze swojego świata. Dzięki temu zyskujemy dzieło z pogranicza socjologii i psychologii.

Jedną ze słabszych stron „Deportacja i pracy przymusowej…” jest redakcja naukowa polskiego wydania. Redaktor ograniczył się do wstępu z drobnym potknięcie merytorycznym, jakim jest wciągnięcie obozu Auschwitz-Birkenau (zapis oryginalny ze wstępu) jako obozu zagłady. Otóż nigdy nie było obozu Auschwitz-Birkenau, a część kompleksu obozowego skupionego wokół Stammlager Auschwitz, w której dokonała się Zagłada był KL Auschwitz II-Birkenau. Zmiany w historiograficznym opisie funkcjonują już od dawna. Dodatkowo praca została wzbogacona o przypisy, które jednak niewiele wnoszą do całości. Dodatkowo negatywnie można ocenić kwestię edytorską książki. Pomimo twardej okładki praca rozkleja się, a blok książki nie jest stabilny.

„Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej w latach 1939-1945” jest pozycją ciekawą i godną zapoznania. Uwagę zwraca nacisk położony na doświadczenie jednostkowe, które w przypadku małoletnich jestszczególnie przejmujące. I warte zapamiętania ku przestrodze pokoleń.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Johannesa-Dietera Steinerta – „Deportacja i praca przymusowa. Dzieci z Polski i ZSRS w nazistowskich Niemczech i okupowanej Europie Wschodniej w latach 1939-1945” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy