John Lennon: „Życie to coś, co upływa, kiedy ty jesteś zajęty snuciem planów na przyszłość”

opublikowano: 2015-12-08 19:57— aktualizowano: 2020-08-26 22:04
wolna licencja
poleć artykuł:
Członek legendarnych The Beatles, wokalista, gitarzysta, kompozytor, pacyfista... John Lennon to postać skomplikowana i złożona, mogąca budzić kontrowersje. Nie ulega jednak wątpliwości, iż jego rola w kwartecie z Liverpoolu jest kluczowa dla świata muzyki rozrywkowej.
REKLAMA
John Lennon w 1969 r. (fot. Roy Kerwood, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5).

John Lennon, piosenkarz i kompozytor, urodził się 9 października 1940 r. w Liverpoolu, w okresie niemieckich nalotów bombowych podczas II wojny światowej. Kiedy miał 4 lata, jego rodzice znaleźli się w separacji, a on zamieszkał z ciotką Mimi. Ojciec Lennona był marynarzem, który rzadko widywał się z małym dzieckiem, nie był również obecny przy jego narodzinach. Matka chłopca, Julia, wyszła za mąż ponownie, często odwiedzając swojego syna. Nauczyła ona Johna gry na banjo i pianinie oraz kupiła mu jego pierwszą gitarę. Kobieta zmarła tragicznie w lipcu 1958 r., kiedy została potrącona ze skutkiem śmiertelnym przez nie będącego na służbie policjanta – było to jedno z najbardziej traumatycznych przeżyć w życiu przyszłej gwiazdy.

Będąc chłopcem Lennon dał się poznać jako człowiek skory do żartów, mający zdolność do pakowania się w kłopoty. W młodości przejawiał talenty artystyczne, które objawiały się w jego rysunkach groteskowych, zdeformowanych postaci. Dyrektor szkoły do której uczęszczał John, dostrzegając jego talent i idące z nim w parze złe oceny, zasugerował mu wybranie szkoły artystycznej zamiast normalnego college'u.

W sierpniu 1962 r. John Lennon poślubił Cynthię Powell, z którą miał syna Juliana, nazwanego tak na cześć matki muzyka. Cynthii zabroniono kontaktów z mediami podczas Beatlemanii, a w 1968 r. para rozwiodła się. Lennon ożenił się powtórnie 20 marca 1969 r. z japońską artystką awangardową Yoko Ono.

John Lennon i początki The Beatles

Fascynację rockiem u 16-letniego Lennona wzbudził Elvis Presley, inspirując go do założenia własnej kapeli, nazwanej od jego szkoły Quarry Men. Paula McCartneya poznał 6 czerwca 1957 r. podczas obchodów kościelnych – po niedługim czasie zaprosił go do zespołu, by dać początek jednemu z najwybitniejszych kompozytorskich duetów w historii muzyki. W 1958 r. McCartney przedstawił Lennonowi George'a Harrisona, który (wraz z kolegą Lennona ze szkoły Stuartem Sutcliffem) dołączył do zespołu, a perkusistą formującej się kapeli został Pete Best. Pierwszym nagraniem zespołu był That'll be the Day autorstwa Buddy Holly'ego – to jego grupa, The Crickets, namówiła kapelę na zmianę nazwy. W późniejszych latach Lennon żartował, iż w wieku 12 lat doświadczył wizji człowieka na płonącym cieście, który rzekł: od teraz jesteście Rzuczkami przez „rz”.

The Beatles zostało odkryte przez Briana Epsteina w 1961 r. w Liverpoolu, gdzie często grali w Cavern Club. Epstein, będąc ich nowym managerem, zabezpieczył ich kontrakt z EMI. Z nowym perkusistą Ringo Starrem (właściwie Richardem Starkeyem) i producentem Georgem Martinem zespół wypuścił swój pierwszy singiel pt. Love Me Do w październiku 1962 r. Na brytyjskich listach przebojów osiągnął on 17. miejsce.

Kolejnym wielkim hitem okazał się Please Please Me, który wspiął się na szczyty muzycznych notowań. Wraz z nagraniem przebojów takich jak She Loves You i I Want To Hold Your Hand The Beatles stali się najpopularniejszym zespołem Wielkiej Brytanii.

Beatlesi (od prawej): lennon, Harrison, McCartney, z tyłu Ringo Star (fot. Nationaal Archief, Den Haag, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Netherlands).

Beatlemania

W 1964 r. Beatlesi zostali pierwszym brytyjskim zespołem, który osiągnął sukces w Stanach Zjednoczonych, a ich popularność rozpoczęła się wraz z występem w The Ed Sullivan Show 9 lutego. Beatlemania rozpoczęła tzw. brytyjską inwazję zespołów rockowych (m. in. Rolling Stonesów) na Stany Zjednoczone. Po występie u Sullivana, kwartet z Liverpoolu powrócił na Wyspy by wziąć udział w dwóch filmach – A Hard Day's Night z 1964 r. i Help!, wydanym rok później.

W czerwcu owego roku królowa Elżbieta II odznaczyła zespół Orderem Imperium Brytyjskiego, natomiast w sierpniu po występie na stadionie Shea w Nowym Jorku w ramach światowego tournée Beatlesi ustanowili rekord ówczesnego największego koncertu w historii – świadkami show było 55 tys. ludzi.

Zespół przybywa do Stanów Zjednoczonych w 1964 r. (domena publiczna).

Po powrocie na Wyspy w 1965 r. kapela nagrała przełomowy album Rubber Soul na którym odeszli od formuły popowych piosenek o tematyce miłosnej. Rok później Beatlemania zaczęła zanikać – po konflikcie z rodziną prezydencką na Filipinach pojawiły się groźby śmierci, a słowa Lennona o „Beatlesach popularniejszych od Jezusa” zaowocowały płonącymi płytami kwartetu w całym tzw. pasie biblijnym Ameryki. Zespół zakończył trasę koncertową, wcześniej niż planowali, 29 sierpnia 1966 r. w San Francisco.

REKLAMA

Po dłuższej przerwie Beatlesi wrócili do studia w celu poszerzenia swojego eksperymentalnego brzmienia, tworząc muzykę nagrywaną na egzotycznych instrumentach, której motorem napędowym były narkotyczne wizje i abstrakcje. Pierwszym singlem owego projektu były Penny Lane i Strawberry Fields Forever z albumu Sgt. Pepper Lonely Hearts Club Band z 1967 r., przez wielu uważany za jeden z najlepszych projektów rockowych w historii.

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Kres Beatlesów

27 sierpnia 1967 r., wskutek przypadkowego przedawkowania środków nasennych, umarł Brian Epstein, a zespół pod przewodnictwem McCartneya nagrał film Magical Mystery Tour, który został bardzo mocny skrytykowany przez recenzentów. Soundtrack produkcji zawierał utwór I Am Walrus – jeden z najbardziej enigmatycznych tekstów Lennona.

Magical Mystery Tour nie osiągnęło spodziewanego sukcesu komercyjnego, a muzycy poświęcili się hinduskiej medytacji transcendentalnej Mahesza Prasad Warmy, mieszkając przez dwa miesiące w Indiach. Założone przez zespół Apple Corps Ltd. borykało się z fatalnym zarządzaniem. W lipcu 1968 r., podczas premiery filmu Yellow Submarine, grupa po raz ostatni doświadczyła rozhisteryzowanego tłumu, kojarzonego z nimi zaledwie 5 lat wcześniej. W październiku zespół wydał album The Beatles, nazywany często Białym Albumem, który ujawnił rozbieżność muzycznych stanowisk wewnątrz kapeli.

W owym okresie związek Lennona z Ono poważnie odbijał się na relacjach wewnątrz grupy. Małżeństwo wypracowało formę pacyfistycznego oporu poprzez leżenie w łóżku podczas nagrań i wywiadów, a nagrany przez nie singiel Give Peace a Chance, stworzony w ramach The Plastic Ono Band stał się hymnem całej maści pacyfistów.

Lennon i Yoko Ono w czasie nagrywania w łóżku piosenki Give Peace a Chance (fot. Roy Kerwood, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 2.5).

Lennon opuścił Beatlesów w 1969 r., tuż po ukończeniu prac nad Abbey Road. Informacja ta została ogłoszona przez McCartneya dopiero w kwietniu następnego roku, tuż przed premierą nagranego wcześniej Let It Be.

Kariera solowa

Solowym debiutem muzyka była płyta John Lennon/Plastic Ono Band, pełna minimalistycznego dźwięku, której następcą był Imagine, najbardziej znany utwór Lennona, osiągający również gigantyczny sukces komercyjny. „Rolling Stone” umieściło go na 3. miejscu najlepszych piosenek w historii.

Pacyfizm nie jest jednak jedyną agendą umieszczoną na Imagine – muzyk zawarł też na niej przytyk do McCartneya pod tytułem How Do You Sleep ? Mimo iż kompozytorom udało się zakopać topór wojenny, nigdy już nie pracowali razem.

We wrześniu 1971 r. Lennon wraz z Ono przeprowadza się do Ameryki, gdzie administracja prezydenta Nixona wciąż grozi im deportacją, pozornie z powodu wyroku o marihuanę z Anglii z 1968 r. Prawdziwym powodem jest jednak zaangażowanie muzyka w wojnę w Wietnamie, co znalazło potwierdzenie w dokumentach po ustąpieniu Nixona.

John Lennon i Yoko Ono (fot. Jack Mitchell, opublikowano na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International).

W 1973 r. między nim a Yoko Ono dochodzi do separacji, a Lennon spotyka się z kochanką May Pang. Kolejne trzy lata będą dla niego bardzo urodzajne na gruncie artystycznym – wyda wówczas trzy płyty, współpracując m.in. z Davidem Bowie czy Eltonem Johnem. W 1974 r. muzyk wraca do Ono, która wydaje na świat ich jedyne dziecko – syna Seana. Krótko po swych 35 urodzinach John Lennon wycofuje się ze świata muzyki, skupiając się na byciu ojcem i mężem.

Śmierć i dziedzictwo

W 1980 r. Lennon wrócił do grania z albumem Double Fantasy, który promowany był przez singiel (Just Like) Starting Over. Zaledwie kilka tygodni po premierze albumu Lennon został kilkukrotnie postrzelony przed swym mieszkaniem w Nowym Jorku. Zmarł 8 grudnia w szpitalu im. Roosevelta w Nowym Jorku w wieku 40 lat.

Miejsce w którym zastrzelono Lennona (domena publiczna).

Śmierć kompozytora wciąż odgrywa istotną rolę w popkulturze a jego dokonania gromadzą wokół siebie kolejne pokolenia fanów. Muzyk został umieszczony w Galerii Sławy Twórców Piosenek w 1987 r. oraz Galerii Sławy Rocka w 1994 r.

Bibliografia:

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Krzysztof Gońda
Student założonej w 2014 r. „Historii w przestrzeni publicznej” Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się historią Stanów Zjednoczonych, najchętniej dotyczącą dwudziestego wieku. Fan koszykówki, muzyki rockowej oraz serialu „South Park”.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone