Kapelusz Napoleona Bonapartego sprzedano za niemal 2 miliony euro!

opublikowano: 2023-11-19 17:51
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
Bikorn, charakterystyczny kapelusz noszony przez Napoleona Bonapartego w latach 1808-1815, został po raz kolejny wystawiony na sprzedaż. Pewien kolekcjoner kupił go 19 listopada za niemal dwa miliony euro.
REKLAMA
Powrót Napoleona z Elby, Charles de Steuben.

Zobacz także:

Kapelusz należący do Cesarza Francuzów sprzedano na aukcji, organizowanej przez paryski dom aukcyjny Drouot, za rekordową kwotę niemal 2 milionów euro. Dodajmy, że w 2014 roku, podczas poprzedniej aukcji, która odbyła się w podparyskim Fontainebleau, sprzedano go za milion 884 tysięcy euro. To wyjątkowe nakrycie głowy kupił wówczas pewien kolekcjoner z Korei Południowej. Wcześniej kapelusz wchodził w skład kolekcji napoleońskiej pałacu książęcego w Monako.

Napoleon prawdopodobnie posiadał aż 120 kapeluszy, a większość z nich została wykonana przez paryską firmę Poupard. Do naszych czasów zachowało się ok. 19 oryginalnych bikornów, czyli dwurogich kapeluszy, spośród których 16 znajduje się w muzeach, a reszta w prywatnych kolekcjach. Jak ustalono, ten sprzedany 19 listopada, Napoleon miał nosić od 1808 do 1815 roku. Wbrew panującej wówczas modzie, był on zawsze delikatnie przesunięty na bok. Ten charakterystyczny niuans wyróżniał Napoleona pośród jego żołnierzy.

Napoleoński bikorn jest czarny i posiada niebiesko-biało-czerwone insygnia flagi francuskiej. Warto zaznaczyć, że szacowana wartość niecodziennego artefaktu Napoleona miała wynosić ponad 800 tysięcy euro. 

Wcześniej jego właścicielem był biznesmen Jean-Louis Noisiez. W ubiegłym roku jednak zmarł, a cenna pamiątka ponownie trafiła na aukcję.

Należy dodać, że bikorn to popularny w XVIII i XIX wieku typ kapelusza, noszony przez oficerów i generałów epoki napoleońskiej.

Źródła:

www.bbc.com

www.rp.pl

www.newsweek.pl,

radioszczecin.pl,

www.polsatnews.pl

Polecamy e-book Mateusza Rutkowskiego pt. „Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”:

Mateusz Rutkowski
„Wojna o młodych. Kościół i komuniści w walce o religię w szkołach średnich 1945–1961”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
80
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-61-7
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone