Autor: Gabriela Francuz
Tagi: Historia nauki i techniki, Ciekawostki i rocznice, Sylwetki i biografie, XIX wiek, Wyspy Brytyjskie, Europa
Opublikowany: 2009-02-12 22:35
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Karol Darwin – rocznica urodzin

Karol Darwin, gdyby żył obecnie, toczyłby zapewne batalię ze zwolennikami teorii kreacjonizmu naukowego. Do ciągłego udowadniania swoich racji był jednak przyzwyczajony. Za życia miał równie wielu przeciwników, co dzisiaj. Nic jednak wcześniej, w czasach jego dzieciństwa i studiów, nie wskazywało na to, że przetrze on szlaki dzisiejszej biologii i na jego teorii oparta będzie ta współczesna nauka.

Karol Darwin – zobacz też: Karol Darwin: człowiek szczęśliwego trafu, który odmienił naukę

Karol Darwin przedstawiony nieco bardziej...

Dziś mija dwusetna rocznica urodzin rewolucjonisty w dziedzinie biologii, autora słynnego dzieła „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego”. Samo dzieło również ma swoją rocznicę powstania – od jego publikacji minęło bowiem już 150 lat. Darwin urodził się 12 lutego 1809 roku w miasteczku Shrewsbury, na północ od Birmingham w Anglii. Jako młody chłopak przysparzał zmartwienia rodzicom, bo trudno było go zmusić do „klasycznie” pojmowanej nauki (siedzenia i zakuwania definicji). Od dziecka wolał badać empirycznie obiekt swojego zainteresowania, przyrodę. Kiedy miał 9 lat, jego ojciec zapisał go do sławnej szkoły D. Buttlera w Shrewsbury, gdzie uczył się przez 5 lat. Nic nie mogło gorzej wpłynąć na rozwój mego ducha – pisał w swej autobiografii – jak szkoła D. Buttlera, ponieważ była wyłącznie klasyczna i niczego więcej nie uczyła, oprócz geografii i historii starożytnej, łaciny i greki. Dopiero pod koniec pobytu w tej szkole, z racji na możliwość eksperymentów, zaczęła pasjonować go chemia.

Darwin długo szukał swojej drogi naukowej i dziedziny, w jakiej mógłby się spełnić. Ojciec posłał go na studia medyczne do Edynburga, a potem do Cambridge, gdzie studiował zoologię i geologię. Darwin studiował również teologię i przygotowywał do bycia księdzem. Szybko jednak te zamiary mu przeszły: Stopniowo przestawałem wierzyć, by chrześcijaństwo było objawieniem boskim. Pewne znaczenie miał tu dla mnie fakt, że wiele nieprawdziwych religii rozprzestrzeniło się po świecie z błyskawiczną szybkością. Chociaż zasady moralne zawarte w Nowym Testamencie są tak wzniosłe, trudno zaprzeczyć, że ich doskonałość częściowo zależy od tego, w jaki sposób interpretujemy jego metafory i alegorie – pisze Darwin w swojej autobiografii.

Jego zamiłowanie do „kolekcjonowania roślin, owadów w formalinie i okazów geologicznych zostały zauważone przez profesora botaniki z Cambridge, Johna Stevensa Henslowa. Zaproponował mu on miejsce na statku „Beagle” w wyprawie do Patagonii. Mimo sprzeciwu ojca, Darwin zdecydował się opuścić rodzinne strony.

...i nieco mniej przychylnie.

W roku 1831 wyruszył w podróż badawczą. W czasie pięciu lat wyprawy, między 1831 a 1836 rokiem, Darwin zgromadził bogate zbiory zoologiczne, botaniczne i geologiczne. W Ameryce Południowej odkrył kopalne szczątki mastodonta, małżów (zwierzęta te były jego „ulubieńcami”) i szczerbaków; a na archipelagu Galapagos opisał różnice między występującymi tam gatunkami endemicznymi (unikatami, spotykanymi wyłącznie na danych obszarach geograficznych).

Doświadczenie i materiały zdobyte podczas tej podróży stały się podstawą do opracowania teorii ewolucji drogą doboru naturalnego. Wrócił bogatszy również o przemyślenia natury ateistycznej, które wpłynęły na jego słynną teorię. Swoje poglądy na ewolucję gatunków najpełniej wyłożył w kilkakrotnie uzupełnianym, pierwszy raz wydanym w roku 1859 dziele „O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego”. Podobną teorię ogłosił publicznie w 1858 roku, wspólnie i w porozumieniu z Darwinem, inny naukowiec, Alfred R. Wallace, jednak to Darwinowi przypisuje się pierwszeństwo.

Darwin w 1842 przeprowadził się do Down pod Londynem, gdzie do końca życia pracował i odpierał ataki zwolenników biblijnej wersji stworzenia świata. Nie zgadzał się on bowiem z tym, co głosiła Księga Rodzaju.

Karol Darwin zmarł 19 kwietnia 1882 roku w Down, przypuszczalnie na chorobę „przywiezioną” jeszcze z podróży do Ameryki Południowej. Spoczywa w Zakątku Uczonych Opactwa Westminsterskiego.

Najważniejsze jego dzieła to:

  • O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego
  • O pochodzeniu człowieka
  • O doborze płciowym

Zredagował: Kamil Janicki

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Gabriela Francuz
Studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (kulturoznawstwo bliskowschodnie). Interesuje się kulturą okresu międzywojennego, historią mody, sytuacją kobiet w świecie arabskim oraz tematyką żydowską. Publikowała m.in. w „Didaskaliach”, „Gazecie Wyborczej” i „Gazecie Krakowskiej”. Prowadzi rubrykę poświęconą modzie w internetowym wydaniu „Gazety Wyborczej” i bloga Street Fashion in Cracow

Wszystkie teksty autora

Polecamy artykuł...
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy