„Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” – recenzja i ocena

opublikowano: 2019-05-23 08:00
wolna licencja
poleć artykuł:
Na naszym rynku wydawniczym ukazało się dotąd wiele publikacji poświęconych zbrodni katyńskiej. Co wyróżnia najnowszy przewodnik wydany przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia?
REKLAMA

„Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” – recenzja i ocena

Przewodnik w wersji elektronicznej jest dostępny od 12 kwietnia 2019 roku. Osoby zainteresowane wersją drukowaną zapraszamy do siedziby Centrum po wcześniejszym umówieniu się ([email protected]">[email protected],">[email protected], 22 295 00 30).

Jadwiga Rogoża, Maciej Wyrwa
Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni
nasza ocena:
8/10
Wydawca:
Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia
ISBN:
978-83-64486-67-8

Z okazji 79. rocznicy zbrodni katyńskiej staraniem Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ukazała się blisko 90-stronicowa książka zatytułowana „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni”. Autorami recenzowanej publikacji jest dwoje autorów – Jadwiga Rogoża, analityk Zespołu Rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich, która m.in. pełniła funkcję radcy ambasady polskiej w Moskwie oraz Maciej Wyrwa, od lat zajmujący się badaniami, były pracownik do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz w Fundacji Ośrodka KARTA.

Na szczęście publikacji na temat Katynia jest niemało. Wiemy już wiele na temat sowieckiej zbrodni, natomiast zamysłem autorów nie było oczywiście dogłębne zbadanie jej dziejów czy odkrywanie nowych, nieznanych faktów. Ta niewielka książeczka ma popularyzatorski charakter i jako taka spełnia swoją rolę: ma pełnić funkcję nośnika pamięci. Dlatego tak ważne jest, aby prawdę o tej straszliwej zbrodni poznawały osoby, których wiedza na ten temat była znikoma lub zgoła żadna.

Cieszy również fakt, że po ten temat sięgnęło Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Ta młoda, bo powstała w 2011 roku instytucja ma na swoim koncie szereg publikacji poświęconych wspólnej polsko-rosyjskiej historii. W tym kontekście byłoby znakomicie, gdyby ukazały się tłumaczenia tej pracy na inne języki. O ile bowiem wiedza na ten temat w Polsce jest (a przynajmniej powinna być) powszechna, o tyle w innych krajach w zakresie jej popularyzacji wciąż jest mnóstwo do zrobienia.

REKLAMA

Autorzy podzielili recenzowaną książkę na kilka rozdziałów. Obejmują one rys historyczny zbrodni, opis miejsc związanych z samą zbrodnią. Ciekawym zabiegiem było omówienie historii Smoleńska i jego znaczenia dla Polski oraz Rosji począwszy od burzliwych dziejów wspólnego pogranicza w XVI wieku aż po tragiczną katastrofę samolotu z prezydentem RP na pokładzie w kwietniu 2010 roku. W publikacji nie zabrakło miejsca na omówienie kłamstwa katyńskiego. Uzupełnia ją zestaw przydatnych informacji dla podróżnych odwiedzających miejsca pamięci polskich pomordowanych „na nieludzkiej ziemi”.

Książka została opublikowana w wersji pdf, którą można pobrać za darmo na stronach Centrum. I to jest jej wersja podstawowa. Niezależnie od tego zdecydowano się na wydanie przewodnika w wersji papierowej. Ponieważ zainteresowani czytelnicy nie znajdą tej książki w tradycyjnych księgarniach, a jest ona dystrybuowana po uprzednim skontaktowaniu się z centrum, trafi zapewne jedynie do instytucji. Jednak warto poświęcić kilka słów właśnie temu wariantowi. Otóż książka została starannie przygotowana, wydrukowano ją w tekturowej okładce i niewielkim formacie, zastosowano przeszycia i sztywny papier, dzięki czemu sprawia wrażenie solidnej. Pod skrzydełkami pierwszej i ostatniej strony okładki zamieszczono mapy orientacyjne przedstawiające tereny Memoriału Katyńskiego, Polskiego Cmentarza Wojennego oraz cmentarza rosyjskiego, a także plan mogił zbiorowych i dołów śmierci wraz traktem oraz zamieszczonym wzdłuż niego epitafium. W wersjach online te dodatki się nie znalazły.

„Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” to publikacja, która sprawdzi się podczas wyjazdów do miejsc uświęconych krwią polskich oficerów pomordowanych przez Rosję sowiecką. Przyda się również w procesie edukacji. Jest skierowana w zasadzie do wszystkich odbiorców i można ją polecić każdemu jako odpowiednie wprowadzenie do najnowszej historii Polski.

Książkę „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni” możecie ściągnąć bezpłatnie pod tym linkiem: http://katynpromemoria.pl/

Polecamy również pozostałe publikacje, które Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia ma w swojej ofercie.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Marek Chrzanowski
Z wykształcenia historyk, z pasji politolog. Miłośnik książek i kultury francuskiej.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone