Autor: Julia Obrycka
Tagi: Multimedia, Historia nauki i techniki, Ujęcia przekrojowe, Europa
Opublikowany: 2021-02-18 12:02
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Kiła – choroba, która kształtowała bieg historii [Video]

„Uwaga! Naukowy Bełkot” w swoim nowym materiale opisuje syfilis – ciężką chorobę weneryczną, która jak się okazuje, miała wpływ na modę w Europie, a nawet przebieg konkwisty! Jak leczono syfilis przed wynalezieniem antybiotyków? Sprawdźcie sami!

W zależności od narodowych antypatii przypadłość tę zwano chorobą niemiecką, polską, francuską, czy chorobą chrześcijan. Bywały też barwniejsze określenia, takie jak „dziki świerzb” czy „choroba sekretna”. Syfilis lub kiła, bo o niej mowa, to choroba przenoszona głównie drogą płciową, wywoływana przez krętka bladego.

Skąd wziął się syfilis?

Dokładne pochodzenie tej choroby nie jest znane. Po raz pierwszy pojawiła się w Europie około 1494 lub 1495 roku podczas wojny o Neapol i zaczęła szybko się rozprzestrzeniać. Często uważa się, że chorobę przywieźli do Europy uczestnicy wyprawy Kolumba, podczas której masowo gwałcono kobiety indiańskie. Co ważne, ludność Ameryki Północnej i Południowej nie była uodporniona na choroby odzwierzęce w przeciwieństwie do Europejczyków. Dlatego mówi się, że kiła mogła być „prezentem” od Nowego Świata dla Starego.

Jak dawniej leczono kiłę?

W czasach epidemii syfilisu mówiło się, że „jedna noc z Wenus, to całe życie z Merkurym” – Wenus to imię rzymskiej bogini miłości, zaś Merkury odnosił się do angielskiej nazwy rtęci, którą próbowano leczyć syfilis. Stosowano okłady z rtęci, specjalne maście, czy też opary rtęciowe. Prawdziwą rewolucją w leczeniu kiły stało się wynalezienie antybiotyków, jednak zanim to nastąpiło, Julius Wagner-Jauregg opracował niekonwencjonalną metodę leczenia syfilisu poprzez... celowe zarażanie chorych malarią. Choć ta metoda była dość skuteczna (towarzysząca malarii gorączka zabijała bakterie kiły), to jednak ok. 10-15% ludzi umierało z powodu samej malarii.

Więcej w materiale z kanału „Uwaga! Naukowy Bełkot”:

Syfilis – zobacz też:

Polecamy e-book Marcina Winkowskiego – „Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”

Marcin Winkowski
„Gdy Polacy nosili dredy. Kołtun – historia prawdziwa”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 108
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-65156-28-0

Śledź nas!
Komentarze
lub zaloguj się za pośrednictwem konta Google

O autorze
Julia Obrycka
Dział promocji i reklamy Histmag.org, obecnie studentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku Logistyka i administrowanie w mediach. W historii najbardziej interesuje ją aspekt społeczno-gospodarczy. Lubi gry video, muzykę oraz czytanie książek na czytniku.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy