Korzenie Baracka Obamy? Odpowiedź może zaskoczyć

opublikowano: 2024-11-05, 06:05
wszelkie prawa zastrzeżone
Wielu amerykańskich prezydentów ma takie korzenie. Wyjątku nie stanowi również Barack Obama.
reklama
Para prezydencka uczy się techniki nalewania irlandzkiego stouta, Moneygall 2011

„O'Leary, O'Reilly, O'Hare and O'Hara               

There's no one as Irish as Barack O'Bama

From the old Blarney Stone to the green Hill of Tara

There's no one as Irish as Barack O'Bama”

Tak brzmi refren utworu napisanego przez zespół Hardy Drew and the Nancy Boys. I jest w nim trochę prawdy. Kennedy, Nixon, Biden, Wilson i wielu innych. 23 z 46 prezydentów USA ma irlandzkie pochodzenie. Wśród nich jest 44. prezydent Stanów Zjednoczonych. Barack Obama może nie jest najbardziej irlandzkim z Irlandczyków, ale jego przodek rzeczywiście był mieszkańcem Szmaragdowej Wyspy.

Wielki Głód i wielka migracja

W latach 40. XIX w. pleśń Phytophthora infestans zaczęła atakować uprawy ziemniaków na terenie całej Europy. Tzw. zaraza ziemniaka niszczyła plony w zatrważającym tempie. W 1845 r. dotarła również do Irlandii i szubko rozprzestrzeniła się po całej wyspie. Dla połowy mieszkańców Irlandii (głównie rolników) ziemniak już od XVIII w. stanowił podstawę pożywienia ze względu na stosunkowo łatwą i tanią uprawę. Jednak uzależnienie społeczeństwa od jednego rodzaju rośliny miało okazać się tragiczne w skutkach.

Tylko w 1845 r. straty plonów sięgały nawet połowy zbiorów. Rok później zniszczeniu uległo już 3/4 zbiorów. Spowodowany zarazą nieurodzaj sprawił, że licząca w 1844 r. 8,6 miliona ludzi populacja Irlandii w ciągu kilku lat spadła do zaledwie 6,6 miliona. Na skutek głodu, niedożywienia i chorób towarzyszących śmierć poniosło milion mieszkańców wyspy. Drugie tyle zdecydowało się opuścić Irlandię w poszukiwaniu szansy na poprawę swojego losu. Wśród nich był Falmouth Kearney.

Główna ulica Moneygall

Rodzina Kearney: z Dublina do Moneygall

Historia rodziny Kearney sięga XVIII w., kiedy Michael Kearney został mistrzem gildii perukarzy w Dublinie. Po jego śmierci perukarski interes przeszedł w ręce jego bratanków, a jeden z jego synów został prorektorem Trinity College. Po upadku przemysłu perukarskiego, spowodowanego modową rewolucją, rodzina Kearney przeniosła się do Moneygall na granicy hrabstw Offaly i Tipperary, gdzie zajęła się szewstwem.

W 1825 r. Joseph Kearney poślubił Phebe Donovan, córkę farmera z Ballygorteen, a ok. 5 lat później urodził im się syn, Falmouth, prapradziadek Baracka Obamy. W 1848 r. rodzina Kearney dowiedziała się o śmierci krewnego, który posiadał farmę w Appalachach, w hrabstwie Pickaway w stanie Ohio. Dla Falmoutha i jego bliskich była to wymarzona okazja do rozpoczęcia nowego życia w Stanach Zjednoczonych.

Falmouth Kearny: z Moneygall do Ohio

Ojciec Falmoutha wypłynął z Liverpoolu na statku Caroline Read i przybył do Ameryki 25 kwietnia 1849 r. Falmouth dotarł do USA rok później wraz z siostrą oraz jej mężem i poślubił miejscową dziewczynę, urodzoną w Ohio Charlotte Holloway. Młoda para rozpoczęła wspólne w życie hrabstwie Ross, lecz wkrótce przenieśli się do stanu Indiana. Nie znamy dalszych losów rodziny Kearney. Wiemy tylko, że Falmouth i Charlotte zmarli ok. 1878 r. i zostali pochowani na cmentarzu Fairview w hrabstwie Labette w stanie Kansas.

Barack Obama wita się ze swoim kuzynem ósmego stopnia, Henrym Healy.

Ich najmłodsza córka, Mary Ann Kearney, była babcią ze strony ojca Stanleya Dunhama, dziadka ze strony matki prezydenta Obamy. O tym pokrewieństwie stało się głośno w 2011 r., kiedy amerykański prezydent odwiedził rodzinną miejscowość swojego przodka. W Moneygall Barack Obama zobaczył dawny dom Falmoutha, przestudiował akty urodzenia irlandzkich przodków, a nawet spotkał się ze swoim kuzynem ósmego stopnia.

Bibliografia

·       Daly M. F., The Famine in Ireland, Dublin 1982.

·       Kelly M. C., Ireland's Great Famine in Irish-American History: Enshrining a Fateful Memory, Lanham 2014.

·       Barack Obama Irish Ancestor: Short Biography, Ireland Reaching Out (Ireland XO), https://irelandxo.com/ireland-xo/history-and-genealogy/ancestor-database/barack-obama-irish-ancestor, [dostęp: 14.10.2024].

·       How Moneygall gave birth to the President of the United States, The Irish Emigration Museum, https://blog.epicchq.com/how-moneygall-gave-birth-to-the-president-of-the-united-states, [dostep: 14.10.2024].

·       Rector traces Obama's Irish roots, BBC News, http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/northern_ireland/6617779.stm, [dostęp: 14.10.2024].

Polecamy e-book Kamila Kartasińskiego pt. „Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”:

Kamil Kartasiński
„Henryk Sienkiewicz jakiego nie znamy”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
75
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-10-5
reklama
Komentarze
o autorze
Rafał Gumiński
Absolwent historii, a wkrótce również historii w przestrzeni publicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Interesuje się wszelkimi aspektami historii średniowiecza i Wysp Brytyjskich, a także wczesną historią Stanów Zjednoczonych i Polonii amerykańskiej. Ponadto pasjonuje się wszystkimi przejawami narracji historycznej w przestrzeni publicznej, zwłaszcza w filmach i grach wideo. To zwolennik rzetelnego i kreatywnego popularyzowania wiedzy historycznej. Kiedy nie zajmuje się historią, spędza czas na bliższych i dalszych podróżach, grach wideo, czytaniu książek i parzeniu kawy.

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone