Kościół papieża Borgii. Zagłada stolicy piratów. Kaźń cara Mikołaja

opublikowano: 2013-08-04, 20:40
wszelkie prawa zastrzeżone
W poniedziałek nowy numer tygodnika „Ale Historia” – bezpłatnego dodatku do „Gazety Wyborczej”. „Ale Historia” jest dostępna także w wydaniu na iPada.
reklama

W tym tygodniu:

  • Borgia na tronie Piotrowym. Rodrigo Borgia przyciągał do siebie kobiety jak magnes żelazo. Biskupie, kardynalskie czy wreszcie papieskie szaty wykorzystywał nie do głoszenia Ewangelii, ale do uprawiania polityki, wynoszenia swych zachłannych krewnych i uprzyjemniania im życia. Aleksander VI uchodzi za najbardziej niemoralnego następcę świętego Piotra w dziejach.
  • Strzały pod Orłami. 22 grudnia 1964 r. po godzinie 18 przed warszawskim Domem pod Orłami bandyci napadli na konwój przewożący przedświąteczny utarg z Centralnego Domu Towarowego. Zastrzelili dwóch strażników, ukradli 1,3 mln zł. Ta spektakularna kradzież przeszła do historii jako napad stulecia. Sprawców do dziś nie znaleziono.
  • Śmierć imperatora. Mikołaj zdążył powiedzieć: „Och!”. Carowa Aleksandra się przeżegnała. Kobiety zaczęły krzyczeć: „Boże, zmiłuj się!”, „Co to ma znaczyć?”. „A to ma znaczyć!” - oświadczył dowódca czekistów i wyjął z kabury mauzera. Dzięki relacjom zabójców znamy szczegóły egzekucji rodziny carskiej sprzed 95 lat.
  • Pogromca przestworzy i oceanów Maj 1967 r., 65-letni Francis Chichester schodzi z pokładu jachtu „Gipsy Moth IV” po wokółziemskim rejsie. Przyklęka na czerwono wyściełanym taborecie przed królową Elżbietą II. Monarchini unosi srebrny miecz i klingą dotyka ramion żeglarza. Historia człowieka, który opłynął Ziemię na malutkim jachcie i próbował ją oblecieć niewielkim samolotem.
  • Wielkie trzęsienie ziemi. W 1692 r. miasto Port Royal na Jamajce przestało istnieć. Trzęsienie ziemi i tsunami, które po nim nastąpiły, zmiotły je z powierzchni ziemi. W ciągu dwóch minut w morzu znalazło się 90 proc. domów, zginęła też większość mieszkańców.
  • Złota lekkoatletka. „Jej doskonałe warunki fizyczne, uroda, wdzięk i sposób zachowania się na stadionie – wszystko to czyni z niej jeden z najpiękniejszych typów fizycznych w sporcie współczesnym”– pisała prasa o Halinie Konopackiej, pierwszej polskiej złotej medalistce olimpijskiej.

O największych wojnach szpiegów czytaj w nowym magazynie ALE HISTORIA EXTRA! Już w sprzedaży w Empikach i dobrych kioskach. Nowy numer dostępny też na Publio.pl oraz w App Store.

reklama
Komentarze
o autorze

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści, zawsze za darmo.

Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2024 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone