Kwiecień 1920 roku: masakra kolejarzy w Poznaniu

26 kwietnia 1920 roku w Poznaniu policja otworzyła ogień do protestujących kolejarzy. W wyniku tych zdarzeń zginęło łącznie 9 robotników, zaś 32 zostało rannych. Wydarzenia, które wstrząsnęły poznańskimi ulicami, były szeroko komentowane w polskiej prasie.
Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3

Wydaje się, że strajk z 26 kwietnia 1920 roku nie miał silnego podłoża ideologicznego. Kolejarzom nie chodziło o krótszy czas pracy ani inne lewicowe postulaty, a jedynie o przyznanie należnych im pieniędzy. W drugim roku niepodległości Polska cały czas była wszak państwem, w którym dawne podziały rozbiorowe były bardzo widoczne.

Rząd polski, chcąc pomóc znajdującym się w trudnej sytuacji robotnikom, postanowił nakazać wypłacenie im tak zwanej trzynastej pensji. O ile w przypadku większości kraju nie było z tym większego problemu, o tyle na terenie dawnego zaboru pruskiego powstał problem: Ministerstwo ds. dawnej Dzielnicy Pruskiej odmówiło wypłacania należnych robotnikom pieniędzy.

Masakra kolejarzy w Poznaniu – zobacz również:

Pracownicy, którzy domagali się należnych im świadczeń, wyszli na ulicę by zaprotestować przeciwko zaistniałej sytuacji. Początkowo manifestacja przebiegała pokojowo i nawet rozpoczęto pertraktacje. Kolejarze postanowili jednak iść dalej i liczący blisko 3 tys. osób pochód dotarł do zamku – tam na ich spotkanie wyszła policja, która otworzyła ogień, w wyniku czego 7 robotników zginęło na miejscu a dwóch kolejnych zmarło w szpitalu. Wszystko wskazuje na to, że tak zdecydowana reakcja policji miała być rodzajem przestrogi dla innych chcących protestować.

Temat w mgnieniu oka podchwyciła polska prasa, w oczywisty sposób komentując całe zajście w zależności od politycznych sympatii.

„Robotnik” pisał o krwawej masakrze pełnej znaków zapytania, chociaż i on wskazywał na niejasne zaangażowanie komunistów. Niemniej zdaniem organu prasowego PPS cała wina spoczywała na policji, która otworzyła ogień do protestujących pomimo ukończonych już pertraktacji. Odpowiedzialnym za masakrę miał być Karol Rzepecki, naczelnik policji wywodzący się ze środowiska narodowego.

Co ciekawe, jeszcze dzień wcześniej ta sama gazeta pisała o tym, że za protesty robotników w dużej mierze odpowiedzialni są komuniści i Niemcy.

Polecamy e-book Michała Przeperskiego „Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”:

Michał Przeperski
„Gorące lata trzydzieste. Wydarzenia, które wstrząsnęły Rzeczpospolitą”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 86
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-3-9

„Kurier Warszawski” i „Ilustrowany Kuryer Codzienny” odnosiły się do całej sprawy z dystansem informując o zajściach, oszczędzając jednak czytelnikom ideologicznego komentarza.

Polecamy e-book Pawła Rzewuskiego „Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”:

Paweł Rzewuski
„Wielcy zapomniani dwudziestolecia cz.2”
Wydawca: PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron: 59
Format ebooków: PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN: 978-83-934630-1-5

Oczywiście w zupełnie innym tonie wypowiedział się prawicowy „Kurier Poznański”, zdaniem którego nie mogło być mowy o jakimkolwiek przypadku. Wskazywano między innymi na obecność wśród kolejarzy Niemców, zaś sam protest miał być zaplanowaną akcją wywrotową mającą na celu destabilizację kraju. Broniono również decyzji policji o strzelaniu do demonstrantów. Zdaniem dziennikarzy gazety funkcjonariusze próbowali najpierw załatwić sprawę polubownie strzelając w powietrze i dopiero, gdy to nie odniosło żadnego skutku strzelili w tłum. Dodać należy również, że „Kurier Poznański” podawał, podobnie jak „Kurier Warszawski”, zaniżoną liczbę zabitych i rannych, a jego artykuł nosi liczne ślady interwencji cenzora.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

Tekst ma więcej niż jedną stronę!
Strona 1
Strona 2
Strona 3
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Paweł Rzewuski
Absolwent filozofii i historii Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant na Wydziale Filozofii i Socjologii UW. Publikował w „Uważam Rze Historia”, „Newsweek Historia”, „Pamięć.pl”, „Rzeczpospolitej”, „Teologii Politycznej co Miesiąc”, „Filozofuj”, „Do Rzeczy” oraz „Plus Minus”. Tajny współpracownik kwartalnika „F. Lux” i portalu Rebelya.pl. Wielki fan twórczości Bacha oraz wielbiciel Jacka Kaczmarskiego i Iron Maiden.

Wszystkie teksty autora

Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
telefon: 692 929 681
m.swigon@histmag.org
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
redakcja@histmag.org
telefon: 798 537 653
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy