Opublikowano
2019-05-03 10:00
Licencja
Wolna licencja

Laurenza Domenico – „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” – recenzja i ocena

Zmarły pięćset lat temu Leonardo da Vinci był autorem koncepcji m.in. pierwszego helikoptera, czołgu i mostu obrotowego. Jak na szkicach i modelach wyglądają zaprojektowane przez niego maszyny? Czy prace renesansowego mistrza nadal mogą stanowić inspirację dla inżynierów i wynalazców?


Laurenza Domenico – „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” – recenzja i ocena

Laurenza Domenico „Maszyny Leonarda.  Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” - okładka Autor: Laurenza Domenico (tekst), Taddei Mario, Zanon Edoardo (red.)
Tytuł: „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki
i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci”
Wydawnictwo: Jedność
Data premiery: 24 kwietnia 2019
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 223 × 265 mm
Liczba stron: 240
ISBN 9788379719082
Cena: 63,00 zł
Kup ze zniżką!

Ocena naszego recenzenta: 8/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Zgromadzone m.in. we florenckiej galerii Uffizi rękopisy autorstwa mistrza z Vinci wciąż pełne są tajemnic, które włoscy badacze w przystępny sposób próbują przedstawić w recenzowanym albumie. Do szkiców, pomysłów, wynalazków oraz problemów rozwiązywanych przez autora portretu Mona Lisy warto powracać. Dzieła artysty nadal inspirują, skłaniają do ponownego odkrywania i zadawania nowych pytań. Przeniesiony w świat renesansu czytelnik będzie zastanawiał się nad problemami technicznymi okresu quattrocento i ambitnymi wyzwaniami, z którymi mierzono się na przełomie XV i XVI wieku.

Mirek i Magda Osip-Pokrywka – „Polska. Na szlakach św. Jana Pawła II” – recenzja i ocena

Czytaj dalej...

Leonardo zaprojektował dla Medyceuszy i Sforzów wiele narzędzi, maszyn oraz budowli, które m.in. miały chronić w razie ataku wroga. Jednym z jego najciekawszych wynalazków był uzbrojony wóz, chroniony przez gigantyczną tarczę, dysponujący siłą ognia i łatwy do przestawiania (pierwszy czołg). Wśród innych interesujących pomysłów warto wymienić również katapultę, działo przewoźne oraz działo zaporowe. Rozdziały pracy prezentują kolejno maszyny lotnicze, wojenne, wodne, robocze, teatralne, a także instrumenty muzyczne oraz inne maszyny, takie jak cyrkle i prasa drukarska.

Niniejsza książka w jednym miejscu gromadzi i podsumowuje kilkaset rysunków maszyn i narzędzi, które rozproszone są w manuskryptach pozostawionych przez mistrza. Na docenienie zasługują przede wszystkim trójwymiarowe rekonstrukcje, które zostały wygenerowane cyfrowo i powstały dzięki dwuletniej pracy zespołu projektantów i grafików. Dzięki nim współczesnym łatwiej będzie zrozumieć prace autora mediolańskiej „Ostatniej Wieczerzy”.

Leonardo da Vinci: z notatek geniusza [Galeria]

Niebawem minie 500 lat od śmierci Leonarda da Vinci. Był to bez wątpienia prawdziwy „człowiek renesansu” i przy okazji osoba, która wyprzedziła swoje czasy o setki lat. Geniusz pozostawił po sobie liczne rysunki, szkice i notatki... a w nich pomysły na m.in. rower, czołg i maszyny latające! Zapraszamy w podróż po zakamarkach umysłu – absolutnie niezwykłego umysłu.Czytaj dalej...

Warty podkreślenia jest nowatorski sposób prezentacji kilkudziesięciu innowacyjnych projektów genialnego konstruktora – powiększone detale, przekroje, opisy techniczne, interpretacje funkcjonalności oraz wyjaśnienia zasad działania rekonstruowanych maszyn. To właśnie sposób przekazu wiedzy technicznej i historycznej jest największą zaletą publikacji. Recenzowana książka jest przepięknie wydana, dlatego jej czytelnikom przyjdzie zapewne nie raz powrócić do lektury.

W celu odkrycia mechanizmów twórczej wyobraźni toskańskiego geniusza zespół pracujący pod redakcją Mario Taddei i Edoardo Zanona zagłębił się w jego notatki i rysunki, tak aby czytelnik mógł krok po kroku zrozumieć strukturę i zasady działania urządzeń takich jak: drogomierz (mający służyć do pomiarów odległości), śruba powietrzna (pierwowzór helikoptera) czy też rydwany szturmowe z kosami. Album można również traktować jako lekcję anatomii oraz mechaniki, bowiem prace człowieka będącego symbolem epoki odrodzenia zakorzenione były właśnie na styku tych dwóch obszarów nauki. Na kartach albumu w przystępny sposób tłumaczone są zawiłe prawa fizyki, stąd lekturę szczególnie warto polecić przyszłym inżynierom.

Latający Cyrk Leonarda da Vinci

Czytaj dalej...

Naukowe i techniczne dziedzictwo Leonardo da Vinci jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, które autorzy analizują i rozbierają na czynniki pierwsze. Popularnym językiem objaśniają naukowe prawa, które ilustrowane są za pomocą licznych zdjęć i modeli. Nawigację po dokonaniach wynalazcy ułatwia ponadto oś czasu i umieszczony na wstępie wykaz wynalazków wraz z krótkim opisem. Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że recenzowana książka powinna przypaść do gustu szerokiemu gronu odbiorców, nie tylko przyszłym absolwentom uczelni technicznych.

Warto po nią sięgnąć, aby lepiej zrozumieć fenomen włoskiego geniusza i jego wyprzedzających swoje czasy projektów. Znakomity prezent dla młodych entuzjastów techniki.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Laurenzy Domenico – „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Piotr Bejrowski

Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org