Autor: Piotr Bejrowski
Tagi: Recenzje, Historia nauki i techniki, Książki, Późne średniowiecze, XVI-XVII wiek
Opublikowany: 2019-05-03 08:00
Licencja: wolna licencja

Laurenza Domenico – „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” – recenzja i ocena

Zmarły pięćset lat temu Leonardo da Vinci był autorem koncepcji m.in. pierwszego helikoptera, czołgu i mostu obrotowego. Jak na szkicach i modelach wyglądają zaprojektowane przez niego maszyny? Czy prace renesansowego mistrza nadal mogą stanowić inspirację dla inżynierów i wynalazców?
REKLAMA

Laurenza Domenico – „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” – recenzja i ocena

Laurenza Domenico (tekst), Taddei Mario, Zanon Edoardo (red.)
„Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki
Ocena: 8
63,00 zł
Wydawca: Jedność
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 240
Premiera: 24 kwietnia 2019
Format: 223 x 265 mm
ISBN: 9788379719082

Zgromadzone m.in. we florenckiej galerii Uffizi rękopisy autorstwa mistrza z Vinci wciąż pełne są tajemnic, które włoscy badacze w przystępny sposób próbują przedstawić w recenzowanym albumie. Do szkiców, pomysłów, wynalazków oraz problemów rozwiązywanych przez autora portretu Mona Lisy warto powracać. Dzieła artysty nadal inspirują, skłaniają do ponownego odkrywania i zadawania nowych pytań. Przeniesiony w świat renesansu czytelnik będzie zastanawiał się nad problemami technicznymi okresu quattrocento i ambitnymi wyzwaniami, z którymi mierzono się na przełomie XV i XVI wieku.

Leonardo zaprojektował dla Medyceuszy i Sforzów wiele narzędzi, maszyn oraz budowli, które m.in. miały chronić w razie ataku wroga. Jednym z jego najciekawszych wynalazków był uzbrojony wóz, chroniony przez gigantyczną tarczę, dysponujący siłą ognia i łatwy do przestawiania (pierwszy czołg). Wśród innych interesujących pomysłów warto wymienić również katapultę, działo przewoźne oraz działo zaporowe. Rozdziały pracy prezentują kolejno maszyny lotnicze, wojenne, wodne, robocze, teatralne, a także instrumenty muzyczne oraz inne maszyny, takie jak cyrkle i prasa drukarska.

Niniejsza książka w jednym miejscu gromadzi i podsumowuje kilkaset rysunków maszyn i narzędzi, które rozproszone są w manuskryptach pozostawionych przez mistrza. Na docenienie zasługują przede wszystkim trójwymiarowe rekonstrukcje, które zostały wygenerowane cyfrowo i powstały dzięki dwuletniej pracy zespołu projektantów i grafików. Dzięki nim współczesnym łatwiej będzie zrozumieć prace autora mediolańskiej „Ostatniej Wieczerzy”.

Warty podkreślenia jest nowatorski sposób prezentacji kilkudziesięciu innowacyjnych projektów genialnego konstruktora – powiększone detale, przekroje, opisy techniczne, interpretacje funkcjonalności oraz wyjaśnienia zasad działania rekonstruowanych maszyn. To właśnie sposób przekazu wiedzy technicznej i historycznej jest największą zaletą publikacji. Recenzowana książka jest przepięknie wydana, dlatego jej czytelnikom przyjdzie zapewne nie raz powrócić do lektury.

REKLAMA

W celu odkrycia mechanizmów twórczej wyobraźni toskańskiego geniusza zespół pracujący pod redakcją Mario Taddei i Edoardo Zanona zagłębił się w jego notatki i rysunki, tak aby czytelnik mógł krok po kroku zrozumieć strukturę i zasady działania urządzeń takich jak: drogomierz (mający służyć do pomiarów odległości), śruba powietrzna (pierwowzór helikoptera) czy też rydwany szturmowe z kosami. Album można również traktować jako lekcję anatomii oraz mechaniki, bowiem prace człowieka będącego symbolem epoki odrodzenia zakorzenione były właśnie na styku tych dwóch obszarów nauki. Na kartach albumu w przystępny sposób tłumaczone są zawiłe prawa fizyki, stąd lekturę szczególnie warto polecić przyszłym inżynierom.

Naukowe i techniczne dziedzictwo Leonardo da Vinci jest niewyczerpanym źródłem pomysłów, które autorzy analizują i rozbierają na czynniki pierwsze. Popularnym językiem objaśniają naukowe prawa, które ilustrowane są za pomocą licznych zdjęć i modeli. Nawigację po dokonaniach wynalazcy ułatwia ponadto oś czasu i umieszczony na wstępie wykaz wynalazków wraz z krótkim opisem. Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że recenzowana książka powinna przypaść do gustu szerokiemu gronu odbiorców, nie tylko przyszłym absolwentom uczelni technicznych.

Warto po nią sięgnąć, aby lepiej zrozumieć fenomen włoskiego geniusza i jego wyprzedzających swoje czasy projektów. Znakomity prezent dla młodych entuzjastów techniki.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Laurenzy Domenico – „Maszyny Leonarda. Niezwykłe wynalazki i tajemnice rękopisów Leonarda da Vinci” bezpośrednio od jej wydawcy, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz jego działalność lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Piotr Bejrowski
Absolwent historii i politologii na Uniwersytecie Gdańskim. Sportowiec-amator, podróżnik. Autor tekstów popularnonaukowych. Redaktor e-booków wydawanych przez Histmag.org.

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy