List otwarty historyków ws. zatrzymania i wydalenia z Rosji dr. hab. Henryka Głębockiego

opublikowano: 2017-11-28 16:57
wolna licencja
poleć artykuł:
24 listopada Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej zatrzymała dr. hab. Henryka Głębockiego, historyka Uniwersytetu Jagiellońskiego i IPN. Polskiemu naukowcowi dano 24 godziny na opuszczenie terytorium Rosji. W dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej” pojawił się list otwarty w tej sprawie podpisany przez kilkudziesięciu polskich historyków.
REKLAMA

Jeszcze wczoraj informowaliśmy o komunikacie IPN dot. akcji FSB w Moskwie. Teraz na cała sprawę zareagowała grupa polskich historyków. Oto treść listu otwartego, który został zamieszczony w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”:

Zatrzymanie i wydalenie z Rosji dr. hab. Henryka Głębockiego
Niepokój i oburzenie wywołała w nas decyzja o zatrzymaniu 24 listopada br. i wydaleniu z Rosji przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa dr. hab. Henryka Głębockiego, pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Za szczególnie skandaliczną praktykę uważamy niepodanie jakiegokolwiek merytorycznego powodu tej decyzji i zakaz ponownego wjazdu na terytorium Rosji. Oznacza to de facto pozbawienie możliwości dalszych badań naukowych historyka od lat zajmującego się przede wszystkim stosunkami polsko-rosyjskimi w XIX i XX w. Niniejszym chcemy wyrazić naszą dezaprobatę wobec tego rodzaju praktyk i solidarność z dr. hab. Henrykiem Głębockim.

Poniżej można sprawdzić dokładny spis historyków, którzy podpisali się pod listem.

Wśród podpisanych znajdują się także osoby związane z naszym portalem. Są to nasi redaktorzy Tomasz Leszkowicz i Michał Przeperski oraz nasz stały współpracownik i publicysta Sebastian Adamkiewicz.

Dr hab. Henryk Głębocki (ur. 1967) jest pracownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Jego specjalności to: historia Europy Środkowej i Wschodniej XIX-XX w., historia Polski i Rosji XIX-XX w., historia PRL, stosunki polsko-rosyjskie w XX w.

Flaga Rosji (fot. Takumiitinose, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe)

Źródła: „Rzeczpospolita” z dnia 28.11.2017 r., nauka-polska.pl

Lubisz czytać artykuły w naszym portalu? Wesprzyj nas finansowo i pomóż rozwinąć nasz serwis!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Paweł Czechowski
Ukończył studia dziennikarskie na Uniwersytecie Śląskim. W historii najbardziej pasjonuje go wiek XX, poza historią - piłka nożna.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone