Londyńska Parada Zwycięstwa: jak wykluczono z niej Polaków?

opublikowano: 2024-06-08 06:02
wszystkie prawa zastrzeżone
poleć artykuł:
8 czerwca 1946 roku ulicami Londynu przeszła parada zwycięstwa. Maszerowali Grecy, Hindusi, Brunejczycy, ale zabrakło Polaków. Z powodów politycznych Anglicy wykluczyli z parady polskich weteranów.
REKLAMA
Brytyjska piechota podczas Londyńskiej Parady Zwycięstwa

Londyńska Parada Zwycięstwa z 8 czerwca 1946 roku na zdjęciach wygląda na wielkie wojskowe święto wszystkich aliantów. Na marszu pojawiły się reprezentacje europejskich sojuszników Anglii, ale też krajów dalekiej Azji i Afryki. Choć Polacy stanowili ogromną siłę w armii brytyjskiej – szacuje się, że pod tamtejszym dowództwem walczyło około 180 tysięcy Polaków – nie znaleźli się oni wśród zaproszonych do wielkiej parady. Wyjątek stanowili żołnierze walczący w słynnym Dywizjonie 303, którzy jednak w geście solidarności z resztą polskich weteranów, odmówili udziału w paradzie.

Wykluczenie Polaków nie wynikało jednak z braku docenienia ich wkładu przez Brytyjczyków, a ze strachu przed Sowietami, którzy byli temu przeciwni. Rząd brytyjski bojąc się drażnić Józefa Stalina, przychylił się do jego żądań, co dla polskich weteranów było nie tylko potwierdzeniem nowego, pojałtańskiego ładu, ale też policzkiem i symboliczną zdradą.

Ze Londynu można było co prawda usłyszeć głosy krytyki, np. Winston Churchill w Izbie Gmin powiedział tak: 

Wyrażam głęboki żal, że żaden z oddziałów polskich, które walczyły u naszego boku w tylu bitwach i które przelały swoją krew dla wspólnej sprawy, nie został dopuszczony do udziału w Defiladzie Zwycięstwa (…) Nigdy nie zapomnimy o ich dzielności ani o ich bojowych wyczynach, które związane są z naszą własną sławą pod Tobrukiem, Cassino i Arnhem.

Komentarze takie, choć budujące, nie zmieniły sytuacji polskich żołnierzy walczących na Zachodzie. Oficjalne przeprosiny wystosował dopiero w 2003 roku premier Tony Blair. A jak wyglądała sama parada? Zobacz na zdjęciach poniżej!

Przedstawiciele Brunei pozujący do zdjęcia podczas uroczystości
Żołnierze afrykańscy przed rozpoczęciem defilady
Żołnierze amerykańscy w czasie parady
Londyńska Parada Zwycięstwa: na fotografii żołnierze Transjordanii i Sudanu
Legion Arabski podczas przemarszu
Brytyjscy policjanci i policjantki, na loży widoczny król Jerzy VI
Defilada polskich dywizjonów lotniczych w Wielkiej Brytanii podczas wcześniejszego wydarzenia. Takiego widoku zabrakło 8 marca 1946 roku (fot. Archiwum NAC) 
POLECAMY

Zapisz się za darmo do naszego cotygodniowego newslettera!

Źródła:

commonslibrary.parliament.ukrafmuseum.org.ukft.comdignitynews.eupolska-zbrojna.pl.

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Redakcja
Redakcja Histmag.org

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone