Marek Bankowicz – „Krytycy marksizmu” – recenzja i ocena

opublikowano: 2014-12-20 12:13
wolna licencja
poleć artykuł:
Na rynku pojawiła się książka, która zapewne jeszcze ćwierć wieku temu wzbudziłaby wielkie zainteresowanie, jeśli nie sensację. Dość powiedzieć, że praca Marka Bankowicza to streszczenie poglądów najwybitniejszych jego zdaniem krytyków marksizmu.
REKLAMA
Marek Bankowicz
Krytycy marksizmu
nasza ocena:
6/10
cena:
39,90 zł
Wydawca:
Wydawnictwo UJ
Rok wydania:
2014
Okładka:
miękka
Liczba stron:
182
Format:
A5
ISBN:
978-83-233-3724-9

Książka składa się z piętnastu rozdziałów poświęconych poglądom każdego z krytyków, uszeregowanych w porządku alfabetycznym. Wyjątek stanowią: rozdział pierwszy, wstępny, poświęcony różnym wariantom marksizmu, oraz rozdział drugi dotyczący marksizmu w ujęciu totalitarnym – tutaj znajdziemy prezentację poglądów trzech osób: Hannah Arendt, Carla Friedricha i Zbigniewa Brzezińskiego.

Przeczytaj:

Książka faktycznie ma charakter niepełnego leksykonu, czyli słownika encyklopedycznego stworzonego przez autora na podstawie dokonanego przez siebie subiektywnego wyboru kilkunastu myślicieli, a właściwie ich poglądów. W takich przypadkach autor zawsze do tego subiektywizmu ma prawo. Profesor Bankowicz zdecydował się zaprezentować poglądy na marksizm przede wszystkim filozofów i politologów. To słuszny wybór, niemniej szkoda, że zabrakło w nim np. literatów, choćby Alberta Camusa, autora głośnego zbioru esejów pt. Człowiek zbuntowany, czy Aleksandra Sołżenicyna, którego spuścizna literacka zawiera mnóstwo opinii na temat idei marksizmu, nie tylko w wariancie leninowskim. Zresztą w ogóle autor dość surowo potraktował rosyjskich autorów, umieszczając w książce tylko poglądy jednego z nich: Nikołaja Bierdiajewa. To dziwne, ponieważ Rosja to nie tylko kraj, w którym po raz pierwszy, i to na szeroką skalę, zastosowano marksizm w praktyce, ale też kraj, który wydał wielkich znawców marksizmu, takich jak Piotr Struwe. Brak też na tej liście innego wybitnego twórcy, Alaina Besançona, oraz ekonomisty von Hayka. O ile powyższe nazwiska można traktować jako alternatywę, to trudno zrozumieć nieumieszczenie w książce osądu takiej postaci jak Pierre-Joseph Proudhon, współczesny Marksowi działacz socjalistyczny, uznany za jednego z twórców anarchizmu i za zaciekłego krytyka marksizmu. Brakuje też myślicieli azjatyckich, książka więc ogranicza się w zasadzie do prezentacji poglądów ludzi Zachodu.

REKLAMA

Praca merytorycznie jest nierówna. Wysoko należy ocenić rozdział poświęcony Tomaszowi Masarykowi czy Karlowi Popperowi, ale zupełnie zaskakująco słaby jest rozdział o Leszku Kołakowskim, autorze monumentalnego dzieła Główne nurty marksizmu, oprócz Bierdiajewa być może najwybitniejszym analityku marksizmu. Silną stroną książki jest zaprezentowanie krytyki marksizmu z rożnych pozycji. Marksizm prezentowany jest jako: totalitaryzm, fałszywa religia, naśladowanie heglizmu, kapitalizm państwowy, fantazja, nihilizm... Krytyków dużo dzieli, ale w co najmniej dwóch sprawach większość z nich znajduje punkt wspólny. Po pierwsze uważają, że marksizm nie jest nauką, a ideologią, i że marksiści – karząc swoich przeciwników za krytykę – postępują dokładnie odwrotnie, niż to jest praktykowane w świecie nauki, gdzie swobodna dyskusja jest normą. Po drugie zgodni są co do tego, że leninizm jest wulgaryzacją lub uproszczeniem marksizmu i ogranicza się w zasadzie do spraw polityki.

Książka Marka Bankowicza nie jest zbyt obszerna. Każdej z przedstawianych w niej postaci poświęcone jest około ośmiu lub dziewięciu stron. Jest to niewiele więcej niż zawiera dane hasło w angielskiej wersji Wikipedii (polska wersja jest zazwyczaj skromniejsza). Może to sprawiać wrażenie pobieżnego potraktowania bohaterów pracy. Wydaje się, że lepszym rozwiązaniem byłoby podwojenie albo potrojenie objętości książki – w ten sposób można by było albo przedstawić w sposób pełny optykę danego autora, albo zwiększyć liczbę autorów do kilkudziesięciu, tworząc poświęcony krytykom marksizmu leksykon.

Redakcja i korekta: Agnieszka Leszkowicz

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Wojciech Tomaszewski
Absolwent prawa (praca magisterska na temat ideologii Mao Zedonga), historii (praca magisterska na temat wojny domowej w Rosji) oraz Zarządzania na UW. Aktualnie pisze rozprawę doktorską na WPiA UW. Jego główne zainteresowania to cywilizacja chińska i cywilizacja sowiecka. Publikuje artykuły historyczne na portalu Centrum Studiów Polska–Azja. Pasję poznawania innych cywilizacji łączy z wielokrotnymi podróżami po Europie, Afryce i Azji.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone