Opublikowano
2019-08-12 10:04
Licencja
Wolna licencja

Marek Borucki – „Wybitne dzieci sławnych Polaków” – recenzja i ocena

Marek Borucki w swojej nowej książce „Wybitne dzieci sławnych Polaków” w przekrojowy sposób pokazuje, że żadne osiągnięcia nie biorą się z próżni, a sukcesy dzieci często okupione są także ciężką pracą ich rodziców.


Marek Borucki – „Wybitne dzieci sławnych Polaków” – recenzja i ocena

Marek Borucki – „Wybitne dzieci sławnych Polaków” – recenzja i ocena - okładka Autor: Marek Borucki
Tytuł: „Wybitne dzieci sławnych Polaków”
Wydawca: Muza
Rok wydania: 2019
Oprawa: twarda
Liczba stron: 560
ISBN: 9788328711594
Cena: 64,90 zł

Ocena naszego recenzenta: 8/10
(jak oceniamy?)
Inne recenzje książek historycznych

Baczyńscy, Tetmajerowie, Nałkowscy, Malczewscy – nazwiska znane każdemu, kto kiedykolwiek zetknął się z polskim malarstwem czy literaturą. Większość z nas w reakcji na nie przywołuje w pamięci jednego przedstawiciela. Zwykle tego najbardziej znanego, co nie jest powodem do wstydu, ale też nie oddaje pełnego obrazu rodzin malarzy, literatów i naukowców, którzy zapracowali na rozpoznawalność swoich nazwisk.

Radziwiłłowie – książęta z cesarza łaski

Czytaj dalej...

Marek Borucki jest absolwentem historii Uniwersytetu Gdańskiego, a swój doktorat poświęcony historii Włoch obronił na Uniwersytecie Warszawskim. W jego dorobku znajdziemy około czterdziestu książek, w których podejmuje tematy z historii powszechnej oraz historii i kultury polskiej.

Książka „Wybitne dzieci sławnych Polaków” przedstawia historie dwudziestu czterech polskich rodzin, których członkowie zapisali się w dziejach szeroko rozumianego polskiego życia artystycznego i naukowego. Otwierająca książkę opowieść o rodzie Baczyńskich może być postrzegana jako przykład jednego ze scenariuszy, gdy jeden z jej przedstawicieli zaciera w pamięci potomnych osiągnięcia pozostałych. Oczywiście nie jest to jedyny przykład. Losy Igora Newerlego i Igora Abramowa (ojca i syna) to z kolei przykład jak ciężkim zadaniem jest zmierzyć się z dorobkiem starszych generacji.

Jean-Jacques Rousseau: Są jak starożytni Rzymianie. Francuski filozof o Polakach

Jean-Jacques Rousseau - znany genewski filozof, choć mało kto o tym pamięta, w latach 1770-1771 napisał projekt konstytucji dla Polski. Uczynił to na zlecenie konfederatów barskich. Co Rousseau sądził o Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach oraz jakie rozwiązania ustrojowe przewidywał? Zapraszamy do lektury.Czytaj dalej...

Borucki odświeża naszą wiedzę o rodzinach, których losy w mniejszym lub większym stopniu pojawiają się w przestrzeni publicznej w roli symboli czy autorytetów. Niejednokrotnie stykamy się z nimi w muzeach, na szkolnych lekcjach historii i języka polskiego czy podczas obchodów ogólnonarodowych rocznic. Autor nie poprzestaje jedynie na tych nazwiskach, które są znane – odgrzebuje dla nas losy rodów, o których pamięć niemal całkowicie przeminęła. Powodów takiego stanu można doszukiwać się w wielu czynnikach, czasami wzajemnie się wykluczających, jednak fakt, że wracają na kartach nowej książki Boruckiego, sprawia, że jego wydawnictwo nie jest tylko „powtórką z rozrywki”, ale wnosi także nowe elementy do panteonu budowniczych naszej kulturowej i naukowej rzeczywistości. Oczywiście nowość ta płynie jedynie z faktu, że nasza wiedza w tym zakresie okazuje się ograniczona, a pamięć skupiona zaledwie na niewielu.

Idealną ilustracją zapomnianych dokonań naukowych i artystycznych są dzieje Jana Niecisława Bauddouina de Courtenaya i jego córek, Zofii i Cezarii. Autor pokusił się nawet o zdiagnozowanie przyczyn popadnięcia w niepamięć ich nazwiska i to w sposób tak prosty i przemawiający do wyobraźni, że ciężko się z nim nie zgodzić: trudne w wymowie nazwisko i niepopularność dziedzin, którymi się zajmowali. W opisach losów całej trójki bardzo dobrze widać także dobre pióro Boruckiego, który nie tylko opisuje fakty (choć encyklopedyczny charakter książki nadal jest wyczuwalny), ale także wchodzi w dialog z różnymi interpretacjami przyczyn zbiorowego zapominania.

Marcin K. Schirmer – „Wybitne rody, które tworzyły polską kulturę i naukę” – recenzja i ocena

Gdy myślimy o inteligenckich „dynastiach”, których dzieło trwale zapisało się w polskiej kulturze, mamy przed oczami rody Grabskich, Baczewskich, Manteufflów, Kossaków czy Estreicherów. Wielu ich przedstawicieli zostało zapamiętanych jako wybitni artyści, uczeni, przedsiębiorcy i działacze społeczni. Ale przecież było ich więcej.Czytaj dalej...

Niestety książka nie jest pozbawiona także kilku powiązanych ze sobą wad, które zważywszy na przyjętą formę były prawdopodobnie nie do uniknięcia. Najważniejszą jest wspomniany wcześniej encyklopedyczny styl. Chociaż Autor, gdy to tylko możliwe ucieka od niego przemycając ciekawostki i mogące wzbudzić zainteresowanie fakty, to jednak „Wybitne dzieci…” nie są lekturą, która można przeczytać od deski do deski w jeden wieczór.

Z kolei zamieszczenie w jednym tomie ponad dwudziestu różnych historii wypłynęło na raczej przyczynkarski, niż wyczerpujący sposób opisu. Nie jest to wada nie do przyjęcia. Dużo większe zdumienie budzi bardzo krótka biografia, która nie za wiele pomoże osobom, które chciałyby samodzielnie uzupełnić swoją wiedzę o przedstawionych w książce ludziach.

Maria Skłodowska-Curie – wielka mimo woli

Czytaj dalej...

Bogato ilustrowana, bardzo dobrze wydana i pełna historii, które mogą zaskoczyć książka Marka Boruckiego powinna znaleźć się na półkach każdego zainteresowanego biografistyką i kulturą polską. Chociaż nie można jej stawiać na równi z monografiami, to pomimo skrótowego charakteru jest dużo bardziej przekonująca i zachęcająca do lektury niż niejedna encyklopedia wielkich Polaków, czy artystów.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marka Boruckiego „Wybitne dzieci sławnych Polaków”!


Napisz komentarz
Regulamin komentarzy
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Jerzy Klimczak

Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku socjologia. Obecnie doktorant Socjologicznych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach których przygotowuje dysertację związaną z transformacją ustrojową w Polsce. W swych badaniach łączy perspektywy socjologii i historii. Autor artykułów naukowych dotyczących społecznych wymiarów sportu, doświadczeń granicznych, zjawiska marginalizacji społecznej oraz transformacji ustrojowej. Pola zainteresowań: antropologia społeczna, teorie postkolonialne, marginalizacja społeczna, historia społeczna.

Wolna licencja – ten materiał został opublikowany na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Redakcja i autor zezwalają na jego dowolny przedruk i wykorzystanie (również w celach komercyjnych) pod następującymi warunkami: należy wyraźnie wskazać autora materiału oraz miejsce pierwotnej publikacji – Portal historyczny Histmag.org, a także nazwę licencji (CC BY-SA 3.0) wraz z odnośnikiem do jej postanowień. W przypadku przedruku w internecie konieczne jest także zamieszczenie dokładnego aktywnego odnośnika do materiału objętego licencją.

UWAGA: Jeśli w treści artykułu nie zaznaczono inaczej, licencja nie dotyczy ilustracji i filmów dołączonych do materiału – w kwestii ich wykorzystania prosimy stosować się do wskazówek w opisie pod nimi lub – w razie ich braku – o kontakt z redakcją: redakcja@histmag.org