Marek Hendrykowski – „Wiwat. Saga Wielkopolska” – recenzja i ocena

opublikowano: 2023-12-30 15:01
wolna licencja
poleć artykuł:
„Wiwat. Saga Wielkopolska” to monumentalna, niezwykle barwna i wciągająca opowieść o Wielkopolanach i Wielkopolsce. Składa się z mikrohistorii, którą de facto są fabularyzowanymi felietonami popularyzującymi dzieje wspomnianego regionu. Profesor Marek Hendrykowski z pieczołowitością odtwarza klimat z przełomu XIX i XX wieku, przywołując ważne, a mało znane wydarzenia.
REKLAMA

Marek Hendrykowski - „Wiwat. Saga Wielkopolska” – recenzja i ocena

Marek Hendrykowski
„Wiwat! Saga wielkopolska
nasza ocena:
9.5/10
cena:
Wydawca:
Wydawnictwo Rebis
Rok wydania:
2023
Okładka:
twarda
Seria:
Powieść historyczna
Premiera:
28.11.2023 r.
Format:
150x225 mm
ISBN:
978-83-8338-129-9
EAN:
9788383381299

Wielkopolska to kraina geograficzna, której patronuje księżna kaliska, błogosławiona Jolenta Helena z dynastii Arpadów. To na tym terytorium zamieszkiwanym przez plemię Polan rozpoczęła się historia polskiej państwowości. Przypomnijmy tylko, że w średniowieczu region ten określano używając łacińskiej nazwy Polonia. I choć w dziejach Polski mieliśmy wiele znaczących powstań, to Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 105 lat temu, było jednym z niewielu zwycięskich insurekcji w dziejach naszego kraju. Od dwóch lat 27 grudnia obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W tym roku na rynku wydawniczym ukazała się „Wiwat! Saga Wielkopolska” autorstwa profesora Marka Hendrykowskiego, eseisty, prozaika i biografa, a także wielkiego pasjonata historii mieszkańców i dziejów kultury Wielkopolski XIX i XX wieku.

„Wiwat! Saga Wielkopolska” to monumentalna, bo licząca 947 stron opowieść o Wielkopolanach i ich małej ojczyźnie. Zapewnia literacką podróż przez XIX- i XX-wieczną historię regionu, którego losy krwawo naznaczono bitwami. Akcja została osadzona w latach 1870-1920, a rozgrywa się nie tylko w Poznaniu, ale i Paryżu, Monachium, Berlinie, Gnieźnie, Śmiglu, Wolsztynie, Turwi, Zakopanem czy w Warszawie. Co więcej, czytelnik towarzyszy bohaterom powieści uczestniczącym w potyczkach stoczonych na frontach wojny francusko-pruskiej (1870-1871), Powstania Wielkopolskiego (1918-1919) czy wojny polsko-bolszewickiej 91919-1920), przemieszczając się wraz ze zmieniającymi się kartami powieści od Prus Wschodnich, poprzez Francję i Flandrii, ziemie polskie aż po Kresy i Nowy Świat.

Marek Hendrykowski, popularyzując historię regionalną, z pieczołowitością domalowuje utracony pejzaż charakterystyczny dla Wielkopolski w dwóch minionych wiekach, przypominając przy tym o znanych postaciach, które zapisały się złotymi zgłoskami w dziejach Wielkopolski jak chociażby Karol Marcinkowski – lekarz i społecznik, uczestnik powstania listopadowego oraz inicjator budowy hotelu Bazar w Poznaniu, Emilia Szczaniecka – działaczka społeczna i założycielka pierwszego w Wielkopolsce Stowarzyszenia Kobiet oraz instytucji Pomocy naukowej dla ubogich dziewcząt w Poznańskiem i Prusach Zachodnich, Klaudyna Potocka – szlachcianka pomagająca rannym w czasie powstania listopadowego, generał Dezydery Chłapowski – uczestnik powstania listopadowego i wielkopolskiego z 1848, wielu kampanii Napoleona, a także prekursor pracy organicznej czy dwukrotnie nominowanej do Złotych Globów poznanianki – aktorki Lilli Palmer, żony Rexa Harrisona zdobywcy Oscara.

Choć saga z definicji dotyczy dziejów wybranego bohatera lub wybitnego rodu, to prof. Hendrykowski zdecydował się skierować wektor swojego zainteresowania w kierunku osób, które wywarły wpływ na dzieje Wielkopolski, sugerując iż Wielkopolanie stanowią wielką rodzinę.

REKLAMA

Autor dbając o szczegóły, kreśli tło historyczne i ze znawstwem oddaje realia epoki, a swoją barwną opowieść okrasza wieloma ciekawostkami historycznymi i kulturowymi. Katalog opisanych postaci jest znacznie dłuższy i nie sposób wymienić ich wszystkich. Dodatkowo autor wylicza też nazwy wielkopolskich miejscowości i nazwisk, wskazując, że to w tych zmyślnych zaklęty jest świat poezji. Chodzi m.in. o Aleksandrię koło Kalisza, Wenecję nad Jeziorem Weneckim, Hiszpanię koło Krzymowa, Lizbonę koło Szamotuł czy Szkocję pod Szubinem i Rzym w gminie Rogowo. 

Powieść, niczym w antycznym eposie (np. w „Iliadzie” Homera), rozpoczyna inwokacja, czyli uroczysta apostrofa do Klio, muzy historii, zawierająca prośbę o pomoc w przywołaniu i spisaniu minionych wydarzeń. Pod wieloma względami przypomina bowiem konstrukcję starożytnego eposu, bowiem celem autora jest opisanie losów Wielkopolan na tle przełomowych dla tej społeczności wydarzeń dziejowych, a w tym konkretnym przypadku są to zarówno powstania, jak i wojna prusko-francuska oraz polsko-bolszewicka. Publikacja składa się z siedmiu części, a akcja każdej z nich rozgrywa się w innej lokalizacji.

Co więcej, jak wskazuje autor, „Mit Wielkopolski współtworzą ludzie, którzy tu kiedyś żyli i działali – kobiety i mężczyźni, każda i każdy z nich na swoim polu i na własną miarę. Im tedy jest poświęcona ta księga”. Powieść napisana została ze swadą, staranną polszczyzną, a styl którym posługuje się autor, stylizowany jest na romantycznych epopejach. Choć opisywane wydarzenia mają charakter podniosły, brak tu patosu. Zamiast niego wyraźnie wyczuwalny jest humor autora. Prowadzenie narracji przypomina gawędę, w której opisywane historie uzupełniane są odautorskimi komentarzami. Powołując się na licentia poetica, autor umiejętnie łączy historię i fikcję, mieszając bohaterów realnie istniejących z postaciami zmyślonymi. Czyni to jednak, aby „figury te wspólnie dały świadectwo przeszłości”.

Adresatem publikacji są nie tylko sami Wielkopolanie, ale i wszyscy miłośnicy historii, gdyż saga odsłania nieznane lub mało znane dzieje regionu. Tym sposobem recenzowana publikacja wypełnia białą plamę na rynku wydawniczym dotyczącym historii Wielkopolan.

W tak krótkiej formie, jaką jest recenzja, nie sposób odnieść się do wszystkich opisywanych w powieści wydarzeń, nie zdradzając zarazem zbyt wielu informacji, które świadczą o atrakcyjności i wartości powieści. Podsumowując, pragnę podkreślić, że „Wiwat! Saga Wielkopolska” to olbrzymia porcja wiedzy o dziejach krainy historycznej położonej w dorzeczu środkowej i dolnej Warty, podana w atrakcyjnej formie powieści, która przez pryzmat poszczególnych bohaterów opowiada o historii ziem należących do Wielkopolski. Prof. Hendrykowski zaznaczył w jednym z wywiadów, że „region postrzegany jest przez innych mieszkańców Polski jako nieciekawy”. Dzięki swojej najnowszej książce z pewnością udało mu się odczarować ten wizerunek.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Marka Hendrykowskiego - „Wiwat. Saga Wielkopolska” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone