Matura z historii 2020: Jeśli nie w maju, to kiedy?

opublikowano: 2020-04-24 12:59
wolna licencja
poleć artykuł:
Kwitnące kasztany nie będą w tym roku towarzyszyły maturzystom, bowiem egzaminy dojrzałości nie odbędą się w maju. Decyzją rządu zostały przełożone na czerwiec. A kiedy dokładnie planowana jest matura z historii?
REKLAMA
(fot. pixabay.com)

Zobacz także:

W piątek, 24 kwietnia, podczas konferencji prasowej minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zapowiedział, że tegoroczny terminarz egzaminów ulegnie znacznej modyfikacji. Matury zamiast w maju, odbędą się w czerwcu, podobnie jak egzamin ósmoklasisty. Kiedy dokładnie?

  • Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br.
  • Egzaminy pisemne maturalne rozpoczną się 8 czerwca i potrwają do 29 czerwca.
  • Termin dodatkowy egzaminu maturalnego jest zaplanowany od 8 do 14 lipca br. Wyniki egzaminu w terminie głównym i dodatkowym będą znane do 11 sierpnia br. Egzamin poprawkowy odbędzie się 8 września, a jego wyniki poznamy do 30 września.
  • Egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie (Formuła 2012 i Formuła 2017) potrwa od 22 czerwca br. do 9 lipca.
  • Egzamin zawodowy (Formuła 2019) zaplanowany jest od 17 do 28 sierpnia.

Koniec z maturami ustnymi?

Jest i pewne zaskoczenie, ponieważ w tym roku postanowiono zrezygnować z matur ustnych. Dlaczego? - Chcielibyśmy, aby w tym roku ze względu na szczególną sytuację epidemiczną egzaminy dojrzałości nie miały części ustnej. Będą to tylko i wyłącznie matury pisemne – mówił minister edukacji narodowej. Z kolei minister Łukasz Szumowski podkreślił, że forma ustna egzaminów daje znacznie większe ryzyko zakażenia koronawirusem, dlatego też zdecydowano się z niej wycofać.

Matura z historii 2020 - kiedy?

Dziś poznaliśmy także termin matury z historii oraz wiedzy o społeczeństwie. Pierwszy z egzaminów odbędzie się 24 czerwca, z kolei drugi – 16 czerwca.

Dodatkowo, szef MEN ogłosił, że aż do 24 maja przedłużone zostaje zawieszenia prowadzenie zajęć w żłobkach, przedszkolach i szkołach. - Obecne warunki epidemicznie nie pozwalają na to, żebyśmy odwiesili działalność szkół, przeszkoli i żłobków, dlatego też zdecydowaliśmy o dalszym ograniczeniu działalności tych placówek – mówił minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

Co z rekrutacją na studia?

  • Istnieje także możliwość, że rok akademicki rozpocznie się w normalnym trybie – mówił minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek. Zaznaczył też, że jeżeli uda się dotrzymać podanych dziś terminów egzaminów dojrzałości, rekrutacja na studia będzie możliwa.

Źródła:

konferencja ministra online, www.gov.pl

Polecamy książkę: „Historia. Poradnik maturalny”

Sebastian Adamkiewicz, Karolina Sikała
„Historia. Poradnik maturalny”
cena:
Okładka:
miękka
Liczba stron:
160
Format:
135x200
Redakcja:
Michał Świgoń
ISBN:
978-83-62329-12-0
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Magdalena Mikrut-Majeranek
Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, historyk i dziennikarz. Autorka książki "Henryk Konwiński. Historia tańcem pisana" (2022), monografii "Historia Rozbarku i parafii św. Jacka w Bytomiu" (2015) oraz współautorka książek "Miasto jako wielowymiarowy przedmiot badań" oraz "Polityka senioralna w jednostkach samorządu terytorialnego", a także licznych artykułów naukowych. Miłośniczka teatru tańca współczesnego i dobrej literatury. Zastępca redaktora naczelnego portalu Histmag.org.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone