Miasta Czesława Miłosza

opublikowano: 2014-08-14 17:59
wolna licencja
poleć artykuł:
14 sierpnia 2004 roku, w wieku 93 lat, odszedł Czesław Miłosz.
REKLAMA

Zobacz też: Czesław Miłosz – „Rosja. Widzenia transoceaniczne”, tom II – recenzja i ocena

Czesław Miłosz urodził się 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach (powiat Kiejdany, Litwa). Spędził tu wraz z rodziną swoje najmłodsze lata. To stąd wyruszał w pierwsze podróże, takie jak ta Koleją Transsyberyjską do ojca. W murach białego dworku kształtował się jego charakter oraz talent, a sam wątek rodzinnej miejscowości powracał w twórczości Miłosza wielokrotnie. _W zdziczałej zieleni mógłbym wskazać miejsce altany, gdzie zmuszałaś mnie, żebym stawiał pierwsze koślawe litery. A ja wyrywałem się, uciekając do moich kryjówek, bo byłem pewny, że pisać liter nigdy nie będę umiał – pisał. Rodzinny dom zaopatrzył go w znajomość języków obcych: rosyjskiego i francuskiego. Poeta rozwinął i wykorzystał ten dar, zostając tłumaczem poezji. Rodzinne strony odwiedził w 1992 roku, gdy został honorowym obywatelem litewskim.

Czesław Miłosz w 1986 r. (fot. MDCarchives, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Od 1921 roku jego losy splatają się z miastem edukacji – Wilnem. Najpierw jest to gimnazjum im. Zygmunta Augusta, a następnie Uniwersytet im. Stefana Batorego. Po kilku tygodniach na polonistyce przyszły Noblista porzuca ją na rzecz prawa, i to z niego uzyskuje dyplom w roku 1934. Pośród lat edukacji nastąpił debiut literacki Miłosza: w 1930 roku w uniwersyteckim czasopiśmie „Alma Mater Vilnensis” ukazały się dwa wiersze Poety pt. „Kompozycja” i „Podróż”. Wilno towarzyszyło Miłoszowi w czasach przedwojennych. Od 1935 roku pracuje w Radiu Polskim. Ma już wtedy na koncie tomik poetycki z 1933 roku pt. „Poemat o czasie zastygłym”, zaś w 1936 wydaje drugi zbiór wierszy o tytule „Trzy zimy”. Z Wilna wyruszał w podróże do Paryża (jako stypendysta w 1934 roku) i do Włoch (w 1937 roku).

Po powrocie z Włoch Miłosz przeniósł się do Warszawy. Gdy wybuchała wojna zgłosił się na ochotnika do wojska, by pracować przy wojskowych radiostacjach. Wojenna zawierucha rzuciła go do Rumunii, następnie do Wilna, z którego przedarł się z powrotem do Warszawy. Dostaje pracę woźnego w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Jako poeta schodzi do podziemia i publikuje pod pseudonimem Jan Syruć. W 1944 roku żeni się z Janiną Dłuską-Cękalską, z którą będzie miał dwóch synów. Po Powstaniu zamieszkał w Krakowie, gdzie w 1945 roku publikuje tomik „Ocalenie”.

Po wojnie zostaje dyplomatą Polski Ludowej i pracuje kolejno w Nowym Jorku, Waszyngtonie i Paryżu. W tym ostatnim decyduje się na ucieczkę i prosi o azyl polityczny. Wiąże się z paryską „Kulturą” Jerzego Giedroycia. Decyzja Miłosza rozeszła się szerokim echem, on sam ujawnił swoje motywy: Zrobiłem to w chwili, kiedy naśladowanie wzorów sowieckich stało się w Polsce obowiązujące dla pisarzy. Pobyt we Francji obfitował w publikacje prozy Miłosza.

Następnie, od 1960 roku, na blisko dwadzieścia lat stanął po drugiej stronie katedry. Został profesorem na Wydziale Języków i Literatur Słowiańskich University of California w Berkeley. Od 1982 roku wykłada literaturę słowiańską na Harvardzie, a w 1989 roku zostaje uhonorowany doktoratem honoris causa Uniwersytetu Jagielońskiego.

I choć od samego początku kariery zostawał laureatem wielu nagród, jedna z nich zapewniła mu nieśmiertelną pamięć i uwielbienie. 8 grudnia 1980 roku w Sztokholmie odbiera Literacką Nagrodę Nobla. Jako pierwszy polski poeta.

Grób Czesława Miłosza (fot. Mariusz Kubik , opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0).

Do kraju wraca najpierw z wizytą w Gdańsku, (spotyka się m.in. z Lechem Wałęsą) w 1981 roku, następnie już na stałe od 1993 roku, gdy miasto Kraków ofiarowuje mu honorowe obywatelstwo i mieszkanie. To w tym mieście złożył życie 14 sierpnia 2004 roku. Pochowany został w Krypcie Zasłużonych kościoła na Skałce.

Źródła: www.milosz.pl ; B. Żynis, Literatura współczesna, [w:] Historia literatury. Od antyku do współczesności, Bielsko-Biała 2002.

Redakcja: Tomasz Leszkowicz

Polecamy e-book Agnieszki Woch – „Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”

Agnieszka Woch
„Geniusze, nowatorzy i skandaliści polskiej literatury. Od Przybyszewskiego do Gombrowicza”
cena:
Wydawca:
PROMOHISTORIA [Histmag.org]
Liczba stron:
113
Format ebooków:
PDF, EPUB, MOBI (bez DRM i innych zabezpieczeń)
ISBN:
978-83-65156-24-2
REKLAMA
Komentarze

O autorze
Dominika Krawczyk
Studentka historii na Uniwersytecie Warszawskim. Zainteresowana historią XX wieku, z której szczególnie lubi I i II wojnę światową oraz dwudziestolecie. Kocha czytać książki.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone