Michael Sowa – „Czereśnie od świętej Anny” – recenzja i ocena

opublikowano: 2022-11-09 09:19
wolna licencja
poleć artykuł:
Annaberg to najważniejsze śląskie wzniesienie. Tam od wieków zakonnicy i Ślązacy modlą się w języku, który akurat u nich obowiązuje. Góra świętej Anny jest również wielkim świadkiem najbardziej formującego dla Śląska wydarzenia, jakim były powstania śląskie. A może się i tak okazać, że pokryta kwiatami czereśni góra będzie oddziaływać na losy czterech pokoleń.
REKLAMA

Michael Sowa – „Czereśnie od świętej Anny” – recenzja i ocena

Michael Sowa
„Czereśnie od świętej Anny”
nasza ocena:
9/10
cena:
49,99 zł
Wydawca:
Lira
Rok wydania:
2022
Okładka:
twarda
Liczba stron:
336
ISBN:
978-83-6738-821-4
EAN:
9788367388214

Michael Sowa jest Ślązakiem mieszkającym od wielu tak w Niemczech. Można powiedzieć, że jest człowiekiem orkiestrą: doktor fizyki, pracownik naukowy CERN-u i politechniki w Akwizgranie, nauczyciel. tłumacz literatury, technik mechanik i ślusarz. Obecnie do rąk czytelników trafiła jego druga powieść.

Lenchen Gralik ma dziewięć lat kiedy jej poukładany śląski świat zaczyna walić się w gruzy. Najpierw bombardowania, a później straszna Armia Czerwona i zniknięcie ojca. Nagle w całych Strzelcach rozbrzmiewa tylko polska mowa (którą dziewczynka trochę zna, bo jej Oma ze strony ojca tak mówi), a sama Lenchen musi stać się Helenką i całkowicie wyrzec się niemieckiej części swojej tożsamości. Gdy będzie miała 11 lat przejmie od zapracowanej i chorującej matki prowadzenie domu. Będzie musiała zrezygnować ze szkoły, którą tak lubi. Szczególnie rachunki, bo Helenka-Lenchen potrafi policzyć wszystko w pamięci.

Nie wiadomo czemu umiejącej dostosować się do każdych okoliczności dziewczynie wiedzie się fatalnie. Ojciec wróci z powojennej niewoli, ale umrze z powodu polagrowych chorób. Mąż zginie w wypadku samochodowym. Edukacji nie będzie mogła dokończyć. Uprowadzą jej dziecko. Być może katastrof byłoby więcej, ale niektórym udaje się zapobiec dzięki opiece dziwacznego Skowronka, który wiecznie chodzi z siekierą. Jednak duch z przeszłości zrobi wszystko, by mścić się na Gralikach. Każde wydarzenie w jej życiu będzie jak czereśnie z Annabergu, jak czerwony dar od świętej Anny. Bo właśnie tam, na Annabergu podczas III Powstania Śląskiego, będzie początek wszystkiego: Gralików, Skowronków i Jego. Ostateczna wina nie będzie jednak tak oczywista. Kilka osób będzie mogło się obwinić o taki rozwój wypadków.

Michael Sowa nie zawiódł. Po bardzo dobrze przyjętym debiucie Tam, gdzie nie pada zdołał utrzymać poziom, a nawet jeszcze go podnieść. Tym razem zdecydował się na napisanie skomplikowanej, wielowątkowej powieści osadzonej w skomplikowanym, wielowątkowym śląskim czasie. Bo okres zaczynający się Tragedią Górnośląska w 1945 r. jest bardzo trudny. Może dlatego, że nigdy nie rozłożony na czynniki pierwsze i powszechnie nie przeanalizowany. W to wszystko mistrzowsko wplótł motyw najważniejszego śląskiego sanktuarium czyli Góry świętej Anny. O jej wielkości świadczą nie tylko idące przez wiele wieków pielgrzymki, ale również fakt, że każda z walczących o Śląsk nacji właśnie tam budowała mauzolea swoich bohaterów. I jak można się przekonać podczas lektury stała się osią ludzkich losów.

Recenzowana pozycja to przykład bardzo dobrej prozy dotykającej trudnych tematów i umiejącej sobie z nimi radzić (co niestety nie jest powszechne). Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Michaela Sowy „Czereśnie od świętej Anny”!

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Daria Czarnecka
Socjolog i historyk, laureatka Konkursu im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012. Bibliofil nie nadający się już do leczenia. Z zamiłowaniem i pasją zajmująca się historią II wojny światowej i militariami, dodatkowo specjalistka od ludobójstwa (w teorii, nie w praktyce) i ścigania zbrodniarzy wojennych.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone