Autorzy: Mat. pras. , Łukasz Grzesiczak
Tagi: Newsy, Pamięć zbiorowa i polityka historyczna, Polska, Europa Wschodnia, Europa
Opublikowany: 2010-05-08 13:43
Licencja: wszystkie prawa zastrzeżone

Miedwiediew wręczył Komorowskiemu 67 tomów akt śledztwa katyńskiego

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przekazał p.o. prezydenta Polski Bronisławowi Komorowskiemu 67 tomów akt śledztwa, które w latach 1990-2004 w sprawie zbrodni katyńskiej prowadziła Główna Prokuratura Wojskowa.
REKLAMA

Jak podaje serwis internetowy „Rzeczpospolitej” najprawdopodobniej są to akta znane już polskiej prokuraturze, ale „sam fakt ich przekazania jest istotnym gestem”.

Jak powiedział TVN24 dr Andrzej Kunert, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dokumenty były wprawdzie jawne, (ale) jawne nie oznaczało, że powszechnie dostępne, że dostępne dla polskiej strony w całości. Potwierdził to prof. Andrzej Paczkowski dodając, że jak do tej pory przekazane materiały widziało w Polsce zaledwie kilka osób.

Prezydent Miedwiediew oświadczył, że na jego polecenie kontynuowane będą czynności, mające na celu odtajnienie pozostałych tomów akt tego śledztwa.

Umarzając w 2004 roku dochodzenie w sprawie zbrodni katyńskiej, strona rosyjska utajniła 116 ze 183 tomów akt. Jawne pozostało 67 tomów, które to właśnie – według „Rzeczpospolitej” - otrzymał Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski - p.o. prezydenta Polski - odbywa dwudniową wizytę w Moskwie. W niedzielę o godz. 10 na Placu Czerwonym weźmie udział w obchodach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Wokół obchodów 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie:

REKLAMA
Śledź nas!
Komentarze

O autorze
Mat. pras.
Ten news powstał w oparciu o informację prasową lub inne materiały poddane opracowaniu redakcyjnemu.

Wszystkie teksty autora
Łukasz Grzesiczak
Łukasz Grzesiczak – rocznik 1981. Absolwent filozofii UJ, próbuje skończyć bohemistykę na UJ. Przygotowuje doktorat o Europie Środkowej w Instytucie Politologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pracował jako piarowiec kultury, asystent senatora oraz wydawca on-line w portalu społecznościowym. Czechofil, dziennikarz, recenzent kulturalny – obecnie współpracuje m.in. z tygodnikiem „Przegląd”, czeskim magazynem „Listy”, „Nową Europą Wschodnią”, „Witryną czasopism” i portalem „polis.edu.pl”. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Newsweeku”, „GW”, „Dzienniku Zachodnim”, „Twórczości” i „Lampie”. Jego proza ukazywała się na łamach „Pograniczy”. Tłumaczy z języka czeskiego i słowackiego. Uwielbia kawę, domino, Milana Kunderę i The Clash. Bloguje na http://kostelec.blox.pl

Wszystkie teksty autora
Pierwszy polski portal historyczny
ISSN: 1896-8651
Wydawca portalu
Michał Świgoń PROMOHISTORIA
ul. Koźmiana 2/89
01-606 Warszawa
NIP 626-281-54-56
Numer konta: PL 33 1140 2004 0000 3802 7410 0716
Patronaty
Jak uzyskać patronat
Kontakt z redakcją
Mateusz Balcerkiewicz
redaktor naczelny
Reklamuj się u nas
Oferta reklamowa
Konkursy
Nasze konkursy