Monika Wiśniewska – „Przedszkola Polski „ludowej”. Ideologizacja instytucji (1944–1965)” – recenzja i ocena

opublikowano: 2020-06-22 09:04
wolna licencja
poleć artykuł:
Komunistyczna dyktatura w Polsce każdą sferę życia publicznego obracała w narzędzie indoktrynacji i propagandy swojej władzy. Może się to wydawać niewiarygodne, ale nie inaczej było w przypadku przedszkoli.
REKLAMA

Monika Wiśniewska – „Przedszkola Polski „ludowej”. Ideologizacja instytucji (1944–1965)” – recenzja i ocena

Monika Wiśniewska
„Przedszkola Polski „ludowej”. Ideologizacja instytucji 1944−1965”
nasza ocena:
8/10
cena:
Wydawca:
IPN
Okładka:
twarda
Liczba stron:
568
Seria:
W służbie niepodległej
Format:
170x240 mm
ISBN:
978-83-8090-656-3
EAN:
9788380906563

Współczesne przedszkole jest instytucją spełniającą szereg funkcji opiekuńczo-wychowawczych. To miejsce, w którym dzieci otaczane są opieką wychowawców i kształtowane na różnych płaszczyznach (m.in. w zakresie umiejętności społecznych, rozwoju intelektualnego czy określonych norm zachowań). Trudno uwierzyć, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu były to miejsca silnej indoktrynacji ideologicznej prowadzonej zgodnie z komunistyczną filozofią. Monika Wiśniewska opisuje pierwsze dwie dekady funkcjonowania przedszkoli w PRL-u.

„Przedszkola Polski „ludowej”. Ideologizacja instytucji (1944-1965)” to naukowa książka, powstała na bazie pracy doktorskiej obronionej z wyróżnieniem w Instytucie Nauk Historycznych UKSW. Składa się z pięciu logicznie podzielonych rozdziałów, które uzupełnia wstęp, bibliografia, wykaz skrótów, tabel, map, fotografii, ilustracji oraz indeks osobowy. Praca porusza problem ideologizacji instytucji przedszkolnych w sposób holistyczny – od kwestii struktur organizacyjnych, przez zakadrowanie i program, aż po przedstawienie konkretnych sposobów wpływania na światopogląd młodego człowieka.

Monika Wiśniewska jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie historii. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Historii Nauk Społecznych, Oświaty i Organizacji Nauki IHN PAN w Warszawie. Naukowo zajmuje się dziejami Kościoła katolickiego w Polsce Ludowej. Do tej pory publikowała artykuły naukowe i popularne w książkach i czasopismach historycznych.

REKLAMA

Recenzowana publikacja to praca nowatorska, będąca pierwszą monografią dotyczącą funkcjonowania instytucji przedszkolnych w PRL. Docenić należy imponującą, bardzo bogatą kwerendę źródłową. Autorka dała się poznać jako naukowiec wyjątkowo skrupulatny, operujący dojrzałym, dobrze ukształtowanym warsztatem badawczym. Praca nie tylko omawia i systematyzuje zagadnienie polskich instytucji przedszkolnych w latach 1944-1965, ale przedstawia także znacznie szerszy kontekst społeczno-polityczny. Pozwala zrozumieć, że nawet w tak nieoczywistym aspekcie jakim jest edukacja przedszkolna, udało się znaleźć ogromną przestrzeń na wdrażanie ideologii komunistycznej. Monice Wiśniewskiej udało się przedstawić konkretne przykłady takich praktyk. Powszechnie wiadomo, że zarówno Józef Stalin, jak i wzorujący się na nim Bolesław Bierut kreowali wizerunek przywódcy kochającego dzieci. Znajdowało to wyraz w propagandowych zdjęciach z najmłodszymi. Z recenzowanej książki można natomiast dowiedzieć się w jaki sposób dzieci w polskich przedszkolach nakłaniano (zmuszano?) do wyrażania podziwu i miłości wobec komunistycznych przywódców. To książka kompletna właściwie pod każdym względem – od pogłębionych badań, przez krytyczną analizę źródeł po przedstawienie kompletnych wniosków i stworzenie pełnego obrazu omawianego problemu. Dużym atutem książki jest także jej atrakcyjne wydanie: twarda oprawa oraz liczne ilustracje i fotografie uzupełniające treść.

Trudno wskazać większe błędy w publikacji. Pojedyncze literówki w żadnym stopniu nie wpływają negatywnie na ocenę. Za pewien mankament można natomiast uznać dość hermetyczny język. Praca porusza bardzo ciekawy temat, który jednak może okazać się zbyt trudny w odbiorze dla mniej wprawionych czytelników. Biorąc jednak pod uwagę, że mamy do czynienia z książką naukową, należy taki język po prostu zaakceptować.

To innowacyjna książka, która prezentuje szokujący obraz komunistycznej propagandy w najbardziej siermiężnym wydaniu. Mam nadzieję, że autorka planuje napisanie kolejnych monografii omawiających dzieje przedszkoli w Polsce Ludowej w późniejszych okresach (np. do 1976 lub 1980 i do 1989 roku). Polecam wszystkim miłośnikom historii PRL oraz nauczycielom wychowania przedszkolnego.

Zainteresowała Cię nasza recenzja? Zamów książkę Moniki Wiśniewskiej „Przedszkola Polski „ludowej”. Ideologizacja instytucji (1944-1965)” bezpośrednio pod tym linkiem, dzięki czemu w największym stopniu wesprzesz działalność wydawcy lub w wybranych księgarniach internetowych:

REKLAMA
Komentarze

O autorze
Jakub Jagodziński
Redaktor portalu Histmag.org. Doktor nauk humanistycznych w zakresie archeologii. Mediewista, etnolog i antropolog kultury. Pracownik Działu Naukowego Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Autor artykułów naukowych i monografii: „Goście, kupcy, osadnicy. Kontakty Słowian Zachodnich i Skandynawów w epoce wikingów”. Miłośnik podróżowania, odwiedził 40 państw na pięciu kontynentach.

Wszystkie teksty autora

Zamów newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać przegląd najciekawszych tekstów prosto do skrzynki mailowej. Tylko wartościowe treści. Za darmo.
Zamawiając newsletter, wyrażasz zgodę na użycie adresu e-mail w celu świadczenia usługi. Usługę możesz w każdej chwili anulować, instrukcję znajdziesz w newsletterze.
© 2001-2023 Promohistoria. Wszelkie prawa zastrzeżone